Ryzen3 2200G ve RX570 Sistem Ekran Sinyal Yok Hatası

AliAkbarli

Decapat
Merhaba arkdaslar. Bir sorunla karsi karsiyayim. 2 gun oldu yeni bilgisyarimi topladim. Her sey qayet iyi calisiyor. Fakat oyun oynarken 10 dk sonra birden ekran sinyal yok hatasi verip kapaniyor. Ama islemci ekran karti her sey calisiyor. Sadece ekran kararip kaliyor. Reset tusuna basip yeniden baslatmak zorunda kaliyorum. İslemci ve ekran karti isinma degerlerine bakiyorum 55 dereceye bile yukselmiyor. Isinmadan dolayi kapandigini zannetmiyorum. Oyunun grafiklerini dusurdum. Bu sefer biraz uzun sure oynadim. Alt tab yapip isi derecesine baktigim zaman kapandi ekran. Ama her seferinde alt tab yapinca olmuyor tabi. Farkli grafik ayarlarındayken 2 kez oldu sadece. Cogu zaman alt tab yapmadan kapaniyor.
Sistemim Asus prime A320M-K anakart, islemci; Ryzen 3 2200G, ekran karti; Sapphire Radeon nitro RX570 4GB, 600W PSU.

Sisteminizde kaç adet RAM var? Kaç MHz hızda çalışıyor? Sorunun RAM kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ayarları düşürdüğünüzde RAM kullanımı azaldığı için bir sıkıntı oluşmamış ancak arkaplanda bir uygulama açınca sorun tekrar ortaya çıkmış. Benzer sorunu tek kanal RAM kullanırken yaşamıştım. RAM frekansını düşürünce düzelmişti. Çift kanala geçtiğimde frekansı yükselttiğim halde hiçbir sıkıntı olmamıştı.

Sisteminizde kaç adet RAM var? Kaç MHz hızda çalışıyor? Sorunun RAM kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ayarları düşürdüğünüzde RAM kullanımı azaldığı için bir sıkıntı oluşmamış ancak arkaplanda bir uygulama açınca sorun tekrar ortaya çıkmış. Benzer sorunu tek kanal RAM kullanırken yaşamıştım. RAM frekansını düşürünce düzelmişti. Çift kanala geçtiğimde frekansı yükselttiğim halde hiçbir sıkıntı olmamıştı.
şuan bir adet 8GB ram kullanıyorum 3000 mhz. overlock yaparak 3000mhze çıkarttım. anakartım çift slotlu. biosum son sürümde şuan. bütün driverleri güncel yaptım. acaba sorunum monitörümden kaynaklana bilir mi?
şuan bir şey farkettim. qaliba benim ekran değil monitörüm kapanıyor tamamen. ama açma tuşuna basıyorum açılmıyor reset yapmam gerekiyor. monitorüm çalışırken mavi ışık yanıyor kapaliykende sarı oluyor. bu durumla karşılaştığlmdada aynen sarı ışık oluyor

şuan bir adet 8GB ram kullanıyorum 3000 mhz. overlock yaparak 3000mhze çıkarttım. anakartım çift slotlu. biosum son sürümde şuan. bütün driverleri güncel yaptım. acaba sorunum monitörümden kaynaklana bilir mi?
şuan bir şey farkettim. qaliba benim ekran değil monitörüm kapanıyor tamamen. ama açma tuşuna basıyorum açılmıyor reset yapmam gerekiyor. monitorüm çalışırken mavi ışık yanıyor kapaliykende sarı oluyor. bu durumla karşılaştığlmdada aynen sarı ışık oluyor
Hangi oyunları oynuyorsunuz? Dediklerinize göre monitörde bir sıkıntı var gibi görünüyor ama siz yine de RAM frekansını 2800 veya 2666 MHz'e düşürüp tekrar deneyin.

war thunder oynuyorum. frekansi 2666 düşürdüm yine oluyor. amma iki kere denedim ikisindede windows tuşunu basıb oyunu aşağı sekmeye alırken oldu. monitörden kaynaklanıyorsa neden windows tuşunu basıb aşağı sekmeye alırken oluyor. az önce oldu pcyi yeniden baslatdım şuan ekran kartı fanı durmuş durumda. oyuna girdikden sonra dönmeye başladı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı