Ryzen5 3600 sıcaklık değerleri OC hakkında

T-GeNeRaLs

Hectopat
Herkese merhabalar iyi forumlar,
Konuya girmeden önce sistem özelliklerini belirtiyorum daha sonrasında ise benzer sistem kullanan veya konu hakkında tecrübe sahibi arkadaşlarımızın desteğini bekliyorum.

Kasa: MSI MPG gungnir 100
PSU: Cooler Master real Pro 520W+80 bronz
Anakart MSI: B450 Tomahawk
RAM: XPG D80 Spectrix CL16 3000MHz 8x4 32 GB
GPU MSI RTX 2060 Gaming Z
CPU: AMD Ryzen5 3600
HDD corsaiar MP510 M.2 +860 Evo

CPU soğutucusu olarak hava soğutma MSI Core Frozr XL kullanıyorum.
Buna ilaveten kasa üst ızgarada 120cm 3 adet fan daha var.

Kasada 1 egzoz 3x120cm üst blok 3x140mm ön blokta toplam 7 adet fan bulunuyor.

Sistemde biraz kararsızlık var gibi geliyor, işlemciyi frekansı genelde MSI Dragon Center üzerinden yönetilen profil ayarlarına göre 4, 1 GHz tepe performansta stabil seyretmekte. Fakat sistem boşta iken bile CPU sıcaklığı 55-58 derecelerde.

3, 6 GHz'de iste dengeli modda sabit 45-50 arası değerler görüyorum.

Fakat oyun performansında tepe performans ile yüksek performans arasında çok büyük farklar var.

Örneğin leageu of Legends'da dengeli modda 3.6GHz'de 110-150 FPS alabilirken 4.1 GHz'de 250-360 FPS alıyorum.

Bu arada BIOS üzerinden çarpan hızını elle girdiğimde 4.1 ve 1.300 v değer verdiğimde sistem yine tam olarak kararlı çalışmıyor gibi, ama sıcaklık değerleri 10 derece düşüyor.

Ayrıca RAM'leri 16 GB olarak kullanırken 3200MHz'de sorun yaşamazken 32 GB kullanımda 3200'de sistem mavi ekran verebiliyor.

İlk olarak güç kaynağını da değiştirmeyi düşünüyorum sistem kurarken eski güç kaynağımı kullanmıştım.

Fakat bunun dışında B450 yerine X570 bir kartada geçiş yapabilirim.

BIOS üzerinden yapılan expert manuel OC ile Dragon Center arasındaki fark nedir ki 10 derece fark görebiliyorum?

İkincisi hava sirkülasyonu bu kadar iyi olmasında rağmen bu sıcaklık değerleri sizce normal mi?

Ve en önemlisi PSU sizce kesinlikle değiştirmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı