R5 3600 Sıcaklık değerleri

IOS23

Centipat
Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum herhangi bir OC yok. 240 mm Corsair H100X satın aldım. OCCT testinde 75 derecede sabitleniyor. Battlefield 5'te de oyun içi ortalama 65-75 derece arası sıcaklık değişimleri oluyor. Bu değerler normal midir? Bana biraz fazla gibi geldi.

240mm su soğutucu için bence de sıcak biraz. Noctua U12S ile RDR2'de 60-62 derece görüyorum en yüksek. Radyatörün takılı olduğu taraftan hava akışı zayıf olabilir, soğutucunun bakır yüzeyi işlemciye tam oturmamış olabilir, macun çok az ya da çok fazla uygulanmış olabilir. Soğutucunuz güzel çünkü.

Radyatörü üst ızgaraya fanları havayı dışarı atacak şekilde monte ettim. Macun sürülüydü soğutucuya direk taktım ama takarken çok hafif bir oynama oldu macunun biraz yayıldığını hissettim. Sizce bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Bir de siz işlemciye herhangi bir müdahalede bulundunuz mu BIOS üzerinden yoksa kendi stok ayarlarıyla mı kullanıyorsunuz?

CPB kapalı kullanıyorum. 1.25V ve 4.0GHz'e sabitledim, gayet memnunum bu ayarlardaki performansından.

Macun sürülü geldiyse fazla sürülmüş olamaz ama isterseniz çıkarmadan vidalarını söküp tekrar takmayı deneyin. Bir de Technopat videolarında Recep Baltaş'ın yaptığı gibi çapraz sıkmaya dikkat edin, bir taraf tam oturmuşken öteki vida havada kalmasın.

Anladım CPB yi kapattığımda benim de 55 de sabitleniyor OCCT testinde. Sanırım sıvı soğutucuda olsa bu işlemcinin sıcaklıklarıyla CPB açık baş etmek kolay değil 😅

Soğutucunun pompa devrini en son ayarda kullan ve dene.
Pompa devrim en son hızda biosta ancak "water pump control mode" diye bir bölüm var orası autoda diğer seçenekler "dc mode" ve "pwm mode" ancak ne olduğunu bilmediğim için ellemedim.
@IOS23
Fanlar radyatöre soğuk hava göndermeli.
Hocam technopatın bir videosunda 120mm sıvı soğutucunun fanını egzos fanı olarak kasanın arkasına monte ettiklerini görmüştüm. Oradan yola çıkarak bu şekilde taktım. Ciddi bir fark olacağını düşünüyor musunuz? Ona göre söküp tekrar takacağım.

Corsair yanlış bilmiyorsam program ile yönetiyor. En son ayarı bul dediğim gibi deneyin bir.
Bildiğim kadarıyla H100x için program çalışmıyor. H100i ve diğer usb bağlantılı modellerde programla kontrol söz konusu bendeki modelde 3pinli bağlantıyla direk anakartın water pump pinine bağlanıyor direk biosdan pompa devri olarak en üst seçenek olan full speedi seçtim.

Geri
Yukarı