Ryzen5 3600X ve RX 5700 XT tabanlı sistem toplama

Bütçe
12.000 TL Civarı

menfes

Hectopat
ASUS the incredible dizüstü.
Intel Core i5 5200U 2.2GHz.
6 GB RAM bellek.
NVIDIA 840M ekran kartı 2 GB.
500GB HDD, SSD yok.

Arkadaşlar şu an üstteki sistemi kullanıyorum ve bununla bile küçük renderler ve Photoshop'lar yapabiliyorum.
Camtasia Studio 9 ve Adobe Photoshop CS6 kullanıyorum. Aynı zamanda bolca oyun oynuyorum. Ama uzun zamandır.
Para biriktiriyorum yeni PC için.

Toplayacağım PC özellikleri.

sepetim
Sepetinizde 11 adet ürün bulunuyor.

Sapphire Pulse RX 5700 XT 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı - 11293-01-20G

3.342, 37 TL.

AMD Ryzen 5 3600X 3.80GHz 35MB Soket AM4 Wraith Spire Fanlı İşlemci

1.801, 91 TL.

Seagate BarraCuda Pro 6TB 7200RPM Sata 3 256MB 220MB/s Sabit Disk - ST6000DM004

1.710, 05 TL.

GamePower GPR24C144 Curved Gaming Monitör 23.6'' 1ms 144Hz FreeSync Samsung VA Panel Sıfır Ölü Piksel Garantili DP1.2 HDMI DVI-D AUDIO

1.199, 00 TL.

Gigabyte X570 UD AMD X570 Soket AM4 DDR4 4000 (OC) MHz ATX Gaming Anakart

1.554, 59 TL.

Adata XPG Spectrix D41 Tuf Gaming RGB AX4U320038G16-DB41 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Siyah Gaming (Oyuncu) Ram

1.271, 94 TL (2 adet)

Cooler Master MPE-7501-ACABW-EU 750W 80+ Fanlı Power Supply

635, 26 TL.

Corsair Carbide Serisi 275R CC-9011131-WW ATX Pencereli Mid-Tower Beyaz Gaming Kasa

544, 11 TL.

Adata SU630 480GB 520MB-450MB/s SATA3 SSD Disk - ASU630SS-480GQ-R

494, 64 TL.

Corsair Hydro Serisi H45 CW-9060028-WW Sıvı Soğutma Sistemi

423, 98 TL.

Sorularım.

-Işlemci küçük render ve oyun için yeterli mi, ekran kartı ile darboğaz olur mu?

-1080P benim için yeterli olacaktır. Bir kaç yıl sonra oyunları Ultra'da oynamak için öyle yaptım. Yaptığım doğru mu.

-32 GB RAM küçük renderler için fazla mı, ileriye dönük olsun ve gelecekte renderde gelişeceğim ve daha iyi performans için.

-Sistem beni kaç yıl götürür, tüm oyunları Ultra olmasa da High ayarlarında?

-Bu sistem sizce F/P mı?

-Kasaya seçtiğim sıvı soğutucu, güç kaynağı uyumlu mu yani kasaya girer mi? (Büyük ya da küçük gelir mi)

-Işlemci küçük render ve oyun için yeterli mi, ekran kartı ile darboğaz olur mu?
Yeterli, darboğaz olmaz.
-1080P benim için yeterli olacaktır. Bir kaç yıl sonra oyunları Ultra'da oynamak için öyle yaptım. Yaptığım doğru mu?
Yaptığın doğru. 2K bile oynayabilirsin fakat 1080p de sıkıntı çıkarmaz.
-32 GB RAM küçük renderler için fazla mı, ileriye dönük olsun ve gelecekte renderde gelişeceğim ve daha iyi performans için.
Sırf oyun için 16 GB fazlasıyla yeterli. Fakat render ile ilgili bir bilgim yok. Büyük ihtimalle sıkıntı çıkmaz.
Net bir şey söylemek doğru değil. Kullanımına bağlı olarak 3-5 yıl kesin götürür diyorum. Bu sürenin üstünde de hala yeterli bir sistem olur, sadece yüksek ayarlarda oyun oynatır mı emin değilim.
-Bu sistem sizce F/P mı?
F/P algısını çok saçma buluyorum. Fakat sistem fiyatına göre gayet iyi, eğer bunu sorduysan.
-Kasaya seçtiğim sıvı soğutucu, güç kaynağı uyumlu mu yani kasaya girer mi? (Büyük ya da küçük gelir mi)
Uyumlu, sıkıntı yapmaz.

Bunların dışında sana tavsiyelerim var:
  • Monitörü değiştir. Render ve Photoshop yapıyorum diyorsun, sana IPS panel gider. Ayrıca Gamepower alınacak bir marka değil.
  • Seçtiğin SSD kronik sorunlu bir SSD. Değiştirmeni öneririm.
  • Eğer 6 TB depolamaya ihtiyacın yoksa HDD'yi düşürüp parasını SSD'ye ekleyebilirsin.
  • PSU'yu değiştirmeni öneririm. Bu modellerde CW sıkıntısı çıkabiliyor. Daha kaliteli ve ucuz olan bu modeli öneririm.
  • Seçtiğin kasada hava akışı biraz zayıf. Çok büyük bir problem değil fakat yakın fiyata bu modelin güncel sürümü olan bu kasayı alabilirsin.
  • 120mm sıvı soğutma pek gerekli değil. Onun yerine kule tipi bir hava soğutma almanı öneririm. Mesela Dark Rock Slim. Artan bütçeye bağlı olarak daha iyi bir model de alabilirsin tabii.
  • Ayrıca seçtiğin parçaları daha ucuza bulmak mümkün:

Yeterli, darboğaz olmaz.

Yaptığın doğru. 2K bile oynayabilirsin fakat 1080p de sıkıntı çıkarmaz.

Sırf oyun için 16 GB fazlasıyla yeterli. Fakat render ile ilgili bir bilgim yok. Büyük ihtimalle sıkıntı çıkmaz.

Net bir şey söylemek doğru değil. Kullanımına bağlı olarak 3-5 yıl kesin götürür diyorum. Bu sürenin üstünde de hala yeterli bir sistem olur, sadece yüksek ayarlarda oyun oynatır mı emin değilim.

F/P algısını çok saçma buluyorum. Fakat sistem fiyatına göre gayet iyi, eğer bunu sorduysan.

Uyumlu, sıkıntı yapmaz.

Bunların dışında sana tavsiyelerim var:
  • Monitörü değiştir. Render ve Photoshop yapıyorum diyorsun, sana IPS panel gider. Ayrıca Gamepower alınacak bir marka değil.
  • Seçtiğin SSD kronik sorunlu bir SSD. Değiştirmeni öneririm.
  • Eğer 6 TB depolamaya ihtiyacın yoksa HDD'yi düşürüp parasını SSD'ye ekleyebilirsin.
  • PSU'yu değiştirmeni öneririm. Bu modellerde CW sıkıntısı çıkabiliyor. Daha kaliteli ve ucuz olan bu modeli öneririm.
  • Seçtiğin kasada hava akışı biraz zayıf. Çok büyük bir problem değil fakat yakın fiyata bu modelin güncel sürümü olan bu kasayı alabilirsin.
  • 120mm sıvı soğutma pek gerekli değil. Onun yerine kule tipi bir hava soğutma almanı öneririm. Mesela Dark Rock Slim. Artan bütçeye bağlı olarak daha iyi bir model de alabilirsin tabii.
  • Ayrıca seçtiğin parçaları daha ucuza bulmak mümkün:
Cevabın için çok teşekkürler. CW sıkıntısı ne?, SSD samsung alsam o zaman daha iyi olmaz mı? Ayrıca diğerlerini maalesef değiştiremeyeceğim. Bu arada gamepower niye alınmasın? Alınmayacaksa AOC ile değiştireceğim.

Monitörü IPS seçmesem olmaz mı? VA panelde ne gbi farklılık olur ki?
Ayrıca Kronik sorun ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Arkadaşım ADATA kullanıyor. Gayet memnun.
@Bora Dere

Son düzenleyen: Moderatör:
CW sıkıntısı ne?
CW (coil whine) bazı parçalarda meydana gelen titremeye benzer ses. Performansa bir etkisi yok fakat can sıkıcı bir sese sahip ve her şeyden önce bir sorun.
SSD samsung alsam o zaman daha iyi olmaz mı?
Samsung SSD firmasının lideri zaten. En rahat alacağınız marka odur.
Bu arada gamepower niye alınmasın?
Gamepower düzgün bir marka değil. Hatta bir marka bile değil diyebiliriz. Everest, Frisby gibi markalardan farkı yok. Çin'de ucuza üretilen ürünler burada marka bastırılıp satılıyor. Kullanılan malzemeler kaliteli değil, dolayısıyla bir markada sorun yaşayacaksanız bu Gamepower'dır. Onun yanında AOC, monitör alanında kendini kanıtlamış güvenilir bir firmadır.
Monitörü IPS seçmesem olmaz mı? VA panelde ne gbi farklılık olur ki?
VA panel de işinizi görür. Sadece Gamepower önermem.
Arkadaşım ADATA kullanıyor. Gayet memnun.
ADATA iyi bir marka zaten ona lafım yok. Sadece bu modelde çok çabuk sağlık ve hız düşüşü oluyor. Kronik sorunu bu. @Silinen üye

Son düzenleme:
CW (coil whine) bazı parçalarda meydana gelen titremeye benzer ses. Performansa bir etkisi yok fakat can sıkıcı bir sese sahip ve her şeyden önce bir sorun.

Samsung SSD firmasının lideri zaten. En rahat alacağınız marka odur.

Gamepower düzgün bir marka değil. Hatta bir marka bile değil diyebiliriz. Everest, Frisby gibi markalardan farkı yok. Çin'de ucuza üretilen ürünler burada marka bastırılıp satılıyor. Kullanılan malzemeler kaliteli değil, dolayısıyla bir markada sorun yaşayacaksanız bu Gamepower'dır. Onun yanında AOC, monitör alanında kendini kanıtlamış güvenilir bir firmadır.

VA panel de işinizi görür. Sadece Gamepower önermem.

ADATA iyi bir marka zaten ona lafım yok. Sadece bu modelde çok çabuk sağlık ve hız düşüşü oluyor. Kronik sorunu bu. @Silinen üye
Evet ama 3d Nand var adatasa neyse bosver yeni aistem topladim ben icinde adata, gamepower filan yok

ASUS the incredible dizüstü.
Intel Core i5 5200U 2.2GHz.
6 GB RAM bellek.
NVIDIA 840M ekran kartı 2 GB.
500GB HDD, SSD yok.

Arkadaşlar şu an üstteki sistemi kullanıyorum ve bununla bile küçük renderler ve Photoshop'lar yapabiliyorum.
Camtasia Studio 9 ve Adobe Photoshop CS6 kullanıyorum. Aynı zamanda bolca oyun oynuyorum. Ama uzun zamandır.
Para biriktiriyorum yeni PC için.

Toplayacağım PC özellikleri.

sepetim
Sepetinizde 11 adet ürün bulunuyor.

Sapphire Pulse RX 5700 XT 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı - 11293-01-20G

3.342, 37 TL.

AMD Ryzen 5 3600X 3.80GHz 35MB Soket AM4 Wraith Spire Fanlı İşlemci

1.801, 91 TL.

Seagate BarraCuda Pro 6TB 7200RPM Sata 3 256MB 220MB/s Sabit Disk - ST6000DM004

1.710, 05 TL.

GamePower GPR24C144 Curved Gaming Monitör 23.6'' 1ms 144Hz FreeSync Samsung VA Panel Sıfır Ölü Piksel Garantili DP1.2 HDMI DVI-D AUDIO

1.199, 00 TL.

Gigabyte X570 UD AMD X570 Soket AM4 DDR4 4000 (OC) MHz ATX Gaming Anakart

1.554, 59 TL.

Adata XPG Spectrix D41 Tuf Gaming RGB AX4U320038G16-DB41 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Siyah Gaming (Oyuncu) Ram

1.271, 94 TL (2 adet)

Cooler Master MPE-7501-ACABW-EU 750W 80+ Fanlı Power Supply

635, 26 TL.

Corsair Carbide Serisi 275R CC-9011131-WW ATX Pencereli Mid-Tower Beyaz Gaming Kasa

544, 11 TL.

Adata SU630 480GB 520MB-450MB/s SATA3 SSD Disk - ASU630SS-480GQ-R

494, 64 TL.

Corsair Hydro Serisi H45 CW-9060028-WW Sıvı Soğutma Sistemi

423, 98 TL.

Sorularım.

-1080P benim için yeterli olacaktır. Bir kaç yıl sonra oyunları Ultra'da oynamak için öyle yaptım. Yaptığım doğru mu.

-Bu sistem sizce F/P mı?

[/QUOTE

Render yapacaksan r7 3700x öneririm zaten r5 3600x için x570 gibi bir anakarta ihtiyacın yok küçük renderlar için 32 GB ram yeterli

Baya iyi olmuş render için olduğu belli ama şimdilik en azından bir kule tipi soğutucu almanı öneririm çünkü her ne kadar wraith prism oyun için iyi bir soğutucu olsa da render için yeteceğini düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı