Ryzen7 5800X sisteme RAM önerisi

Mrpazuls

Hectopat
Daha fazla  
Anakart
ASUS ROG STRIX 550-E Gaming
İşlemci
Ryzen7 5800X
Ryzen7 5800X işlemci ve ASUS ROG STRIX 550-E Gaming anakart mevcut benim düşüncem G.Skill Neo 4x8 4000 MHz RAM'dir.
Sizin düşüncenizi de almak isterim örneğin başka marka veya 4000MHz gerek yok 3600 yeter gibi gibi.

Anakart uyumlu RAM listelerinde her RAM'in 4 slot desteklenmediğini fark edebilirsin. Bu boşuna değil ve 4 slot RAM kullanımından sorun yaşamış biri olarak diyorum.
Geçenlerde arkadaşım 11. nesil Intel sistem topladı. RAM'i rastgele almıştı. Ben de anakart uyum listene dikkat etsen daha garanti olur dedim. Kafasına göre aldı. 3080TI, 11700K, 2x16 GB RAM'li sistem. Oyunlar crash veriyordu. Bios ayarlarından manuel CL ve voltaj ile RAM'de stabiliteyi yakaladık.

Anakartının sitesinde test edilmiş RAM listeleri bulunuyor. O listeyi de dikkate almayı unutma derim:
Listede işlemci kısmına Ryzen 5000'i seçmeyi unutma.
RAM'leri 4 slot kullanmamanı öneririm. Hele ki 4000 MHz gibi frekanslarda sorun olasılığı yüksek.

Reis baktım da G.Skill ve Corsair yoktu.
Anakart uyumlu RAM listelerinde her RAM'in 4 slot desteklenmediğini fark edebilirsin. Bu boşuna değil ve 4 slot RAM kullanımından sorun yaşamış biri olarak diyorum.
Geçenlerde arkadaşım 11. nesil Intel sistem topladı. RAM'i rastgele almıştı. Ben de anakart uyum listene dikkat etsen daha garanti olur dedim. Kafasına göre aldı. 3080 Ti, 11700k, 2x16 GB RAM'li sistem. Oyunlar crash veriyordu. BIOS ayarlarından manuel CL ve voltaj ile RAM'de stabiliteyi yakaladık.

Misal benim ana kartımın uyumlu olup olmadığına nasıl bakacağım?
Örneğin bu tabloda ben bir şey anlamadım yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• resim_2022-01-25_214838.png
    resim_2022-01-25_214838.png
    40,8 KB · Görüntüleme: 128
Son düzenleme:
Misal benim anakartımın uyumlu olup olmadığına nasıl bakacağım?

DDR4 ve DIMM288 pin olması yeter, o listeye bakılmasına gerek yok.

Bu gayet iyi Micron E-Die çipli, Samsung B-Die'li bir şey istersen:

B-Die Finder'dan aratınca çıkıyor.

Geri
Yukarı