Ryzen9 3900X & RTX 2060 3D render sistem tavsiyesi

Bütçe
18.000

Mertosko

Hectopat
Yer
İstanbul / Kartal
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Merhabalar;
3 Aralık 2015' de Technopat ailesi ile bir sistem toplamıştım ve o gün tekrar geldi çattı. Forumdan tanıştığım @Pikachu.34 abimin de çok yardımı dokunmuştu.
😉 O zamanlar mimarlık öğrencisiydim, şu an bir mimar olarak 3D modelleme ve bım üzerine eğitim alıp, iş yapıyorum.
2015'de topladığım sistem linki: [Alındı] GTX970 & 6700K & ZALMAN R1 - Technopat Sosyal
Her ne kadar donanımlara hakim olsam da, sorup öğrenmekten zarar gelmez. 😊
* öncelikle bu sistemin oyun değil, 3D modelleme ve 3D render üzerine olacağıdır. Oyun konusunda yıllarımı DotA2 ye vermiş birisi olarak, başka oyun oynamıyorum. 😅 Kullandığım programlar CPU render yapıyorlar. (Revit, 3DMAX, Unreal Engine, Lumion, Navisworks vb.)
* sizlerden ricam o paraya 2070-2080 koyarsın demek yerine, daha mantıklı ve yapıcı yorumlar yapmanız olacaktır. İşlemciden taviz vermeyeceğim. 😁
İleride GPU'yu nasıl olsa güncellerim.
soru 1:
RYZEN5000 serisi ve RTX3000 serisi tanıtıldı. R9 5900X'i ve RTX3060'ı beklemek gibi bir düşüncem var. Buna değer mi?
soru 2: oyun önceliğim olmadığı için, darboğaz kaygım yok ama sistemde bu dengesizlik bir problem yaratır mı? Ne gibi problemlerle karşılaşabilirim?

PC BUİLD.png

@Recep Baltaş Rica etsem önerinizi alabilir miyim?

Dosya Ekleri

• PC BUİLD.png
    PC BUİLD.png
    53,1 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Sisteminizde kötü denilecek herhangi bir parça yok. Bir ihtimal sıvı soğutma 360MM seçilebilir çünkü işlemciye çok fazla yük binecek ve malum ısınacak. Yeterli de olabilir pek emin olamadım 😄.

Onun dışında gayet güzel. Yeni nesil işlemciler ve ekran kartları beklenebilir. Fakat işlemcilerde düşük bir fiyat farkı olmayacağını söyleyebilirim. Performans farkı genel olarak baya var, o yüzden beklenebilir. Çoklu çekirdekte ne kadar performans artışı olacak onu pek bilmiyorum maalesef.

Sisteminizde kötü denilecek herhangi bir parça yok. Bir ihtimal sıvı soğutma 360MM seçilebilir çünkü işlemciye çok fazla yük binecek ve malum ısınacak. Yeterli de olabilir pek emin olamadım 😄.

Onun dışında gayet güzel. Yeni nesil işlemciler ve ekran kartları beklenebilir. Fakat işlemcilerde düşük bir fiyat farkı olmayacağını söyleyebilirim. Performans farkı genel olarak baya var, o yüzden beklenebilir. Çoklu çekirdekte ne kadar performans artışı olacak onu pek bilmiyorum maalesef.
360mm kaliteli bir sıvı soğutma dolarla beraber bütçemi aşıyor ama halletmeye çalışacağım. CoolerMaster ın bu yeni 240 soğutması fena değil diye gördüm. tabi yük altında ne olur tam kestiremiyorum.
5900x çok pahalı olacak sanırım. 5800x alırsam da çekirdek sayımdan vazgeçmiş olacağım. Direk 3900x almak da yenisi çıkmışken moral bozuyor biraz. Kararsız kaldım açıkçası.

Bütçeniz yetiyor ise 3950x tercih edebilirsiniz. Ekran karti olarak da 1650S veya 1660S işinizi görecektir diye düşünüyorum.
3950x Biraz fantezi olur bütçeme göre. Böyle bir sisteme de GTX1600 serisi bir kart koymak üzücü olur 😅 Zaten 2060 koymak bile üzücü.

360mm kaliteli bir sıvı soğutma dolarla beraber bütçemi aşıyor ama halletmeye çalışacağım. CoolerMaster ın bu yeni 240 soğutması fena değil diye gördüm. tabi yük altında ne olur tam kestiremiyorum.
5900x çok pahalı olacak sanırım. 5800x alırsam da çekirdek sayımdan vazgeçmiş olacağım. Direk 3900x almak da yenisi çıkmışken moral bozuyor biraz. Kararsız kaldım açıkçası.

Yeni nesil çıkmışken bütçe yetiyorsa almak en mantıklısı. Fakat bütçeniz yetmiyorsa çekirdek sayısından vazgeçmeyin ve 3900X alın. Sizi asla üzmez yıllar boyunca.

2015 Yılından bu yana Thermalthake water3.0 120mm kullanıyorum 6700k üzerinde. Başka da bir sıvı soğutma tecrübem yok maalesef. Önerebileceğiniz daha güçlü bir soğutma var mı ?
ML240 için yüksek performansdan ziyade fiyat performans odaklı olduğu söyleniyor. Sıvı soğutucular hakkında benim de çok tecrübem yok aslında, sana kendi kullandığım Corsair H100'ü önerebilirim. 8. yılındayız bir sorun çıkarmadı bana.
Onun dışında aşağıdaki ürünlerin kaliteli olduğu söyleniyor ve tavsiye ediliyor:

Geri
Yukarı