Ryzen'e Sıcak Bakamıyorum

171775

Hectopat
Arkadaşlar soru başlıkta. Ryzen çok başarılı bir seri, Intel'den de daha iyi ve daha ucuz zaten herkes biliyor, konu açmıştım. Fakat içten içe sanki kaderinin FX gibi olacağından korkuyorum :(
Bu olur mu? FX'de de aynılarını söylemişlerdi. Tarihte, AMD'nin Intel'i ezdiği yerler var. Fakat korkuyorum yine de. Böyle bir şey olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci piyasasını 2015'ten beri biliyorum yani biraz yeniyim. AMD Ryzen ile sağlam bir giriş yaptı piyasaya. Oyun testlerinde daha geride ama diğer benchmarklarda Ryzen daha önde. Büyük ihtimal AMD kaptı bayrağı gidiyor olacak. APU'lar tam çıksın bakalım DDR4 ile daha yüksek MHz ile daha fazla performans alacağız diyorlardı.

Olacak bir şey olsa bu zamana kadar olurdu. Bir çok kullanıcı yorucu stres testleri altında Ryzen işlemcileri test etti ve sonuçta herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. FX serisi mimari olarak baştan hatalıydı zaten. AMD'nin Ryzen serisine devam edip bu teknolojiyi geliştirmesi de ne kadar başarılı olduğunu gösteren noktalardan birisi.

Sonunun FX serisi ile aynı olacağını düşünüyorsanız, gelin FX ve Ryzen serilerini karşılaştıralım.
FX serisi çok çekirdekli, tek çekirdek performansı Ryzen'den düşük, yüksek frekans hızlarına sahip ve ideal çalışma sıcaklığı yaklaşık 53 derece. Yani soğutmak için daha çok masraf harcamalısınız. Ayrıca bu dediklerime rağmen ısınma sorunu çekenler var.
Ryzen serisi de çok çekirdekli ancak, onun tek çekirdek performansı FX'den daha yüksek. Çalışma frekansları da düşük, yani overclock yapılarak daha güçlü hale getirilmeye uygun. İdeal çalışma sıcaklığı da FX kadar düşük değil. Yani soğutması daha az maliyetli.
Bunlara ek olarak, FX serisinden sonra yeniden tasarlanmış mimari ile AMD, işlemcilerinden daha yüksek verim almaya başladı. Günümüzde oyunlarda Intel'in daha yüksek performans vermesinin sebebi ise, oyunların genel olarak Intel'e uygun şekilde optimize edilmesi. O zamanlar kimse AMD'nin Ryzen serisi ile böyle bir çıkış yakalayacağından haberdar değildi.
Tarihte AMD'nin Intel'i ezdiği yeni sayfa da Ryzen'dir.

Intel'in Core teknolojisi bir anda pat diye rüştünü ispatlamadı. Her yıl NM düşürüp farklı mimari deneyerek ilerledi. Özellikle 2. nesil sonrası AMD ile Intel arasındaki çıta oldukça açıldı. Ne zamana kadar AMD Zen teknolojisi çıkana kadar. Şimdi aynısı AMD için geçerli Ryzen 2. nesil eğer öncekinin üzerine artı koyarsa rüştünü ispatlama yoluna girmiş demektir. Yıllardır söylenen "AMD ısınıyor" klişesi artık yerini "Intel ısınıyora" bırakmışsa bu büyük adımdır.

AMD mühendisleri neredeyse 5 yıldır yeni bir mimari çıkarmıyordu FX'ten bu yana ama FX döneminde aynı mimari sürekli bir şekilde -İntel'in yaptığı gibi- güncelleniyordu. Şahsen AMD mühendisleri o dönemden (FX dönemi) ve 5 yıl çalışmanın sonucunda çok iyi bir giriş yaptı piyasaya. Ve AMD'nin eskisi gibi düşmesinin imkansız olduğunu düşünüyorum. Yeni çıkan ve çıkacak olan seriler daha büyük ses getirecek ve İntel buna karşın yapabileceği tek şey yüksek bütçeli işlemciler çıkarmak olacaktır. AMD ise x99'a eş değer bir mimari çıkaracak. Zaten çıkarmaya başladı. Velhasılı kelam AMD bir daha asla eskisi gibi olmayacak, her gün daha da ileriye gidecek:)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı