S20 FE SD ile A52'nin ekranı arasında fark var mı?

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Ilk ciktigindan beri A52 kullanıyorum, gecen indirimde babama aldigimiz S20 FE elime ulasinca kurulum yaparken ister istemez karsilastirma yaptim. Iki cihazda da adaptif parlaklikta denedim ve S20 FE daha parlak ve canli gozukuyor. A52'nin parlakligini manuel olarak arttirsam bile sanki S20 FE'nin ekrani daha bi' albenili. Ikisinde de samoled kullanilmiyor mu, ya da "yeni ve pahali cihaz daha iyidir" kafasiyla dusunup psikolojik olarak boyle dusunuyor olabilir miyim? Panel yenileme hizindan bahsetmedigimi de belirteyim.

Ayrica Edge panelinin A52'de oldugu gibi biraz takilarak degil de aninda ve puruzsuz bir sekilde acilmasinin sebebiniyse cihazin yeni olmasi ve SD865 islemcisine bagliyorum, umarim dogru dusunuyorumdur.

Ilk ciktigindan beri A52 kullanıyorum, gecen indirimde babama aldigimiz S20 FE elime ulasinca kurulum yaparken ister istemez karsilastirma yaptim. Iki cihazda da adaptif parlaklikta denedim ve S20 FE daha parlak ve canli gozukuyor. A52'nin parlakligini manuel olarak arttirsam bile sanki S20 FE'nin ekrani daha bi' albenili. Ikisinde de samoled kullanilmiyor mu, ya da "yeni ve pahali cihaz daha iyidir" kafasiyla dusunup psikolojik olarak boyle dusunuyor olabilir miyim? Panel yenileme hizindan bahsetmedigimi de belirteyim.

Ayrica Edge panelinin A52'de oldugu gibi biraz takilarak degil de aninda ve puruzsuz bir sekilde acilmasinin sebebiniyse cihazin yeni olmasi ve SD865 islemcisine bagliyorum, umarim dogru dusunuyorumdur.

İkisi aynı fiyat ve segmentte olmadığı için tabii ki de farklar olacaktır S20 FE cidden iyi telefon senin elindeki de güzel sorunun cevabı evet S20 FE ekranı daha iyi.

İki modelin ekran parlaklığı arasında devasa fark yok. Biri 800 nit, diğeri 825 nit. 25 nitlik fark hissedilir biraz. Burada iki panel arasındaki temel fark HDR ve 120 Hz desteği.
HDR iki modelde de yok mu hocam? Bahsettigim olay renk canliligi ya da doygunluk olarak adlandirilabilecegi icin Hz ile alakali oldugunu dusunmuyorum. A52'de HDR yoksa dediginiz gibi parlaklikla alakali sanirim, tesekkurler.

HDR Amoled panellerin hemen hepsinde mevcut. Lakin asıl fark bir panelin daha hiç kullanılmamış olup diğerinin biraz kullanılmış olması. Ayrıca yazılımsal olarak da farklılıklar mevcut. Kernel tarafında panelin çıkabileceği güç limitleri amiral gemilerinde çok daha yüksek (yaklaşık 1.5 kat kadar üst limit mevcut).

Bu arada amiral gemisi olmayan cihazlarda elle "Outdoor" parlaklığına çıkamazsınız, yazılımsal olarak bu ayar kapalı geliyor. Ama amiral gemisi ailesinde bu "Outdoor" parlaklığına, parlaklık çubuğunu en sona dayadığınızda çıkabiliyorsunuz. S20 FE ile 825+ nit parlaklık elde edebilirken A52 ile siz elle açtığınızda bile büyük ihtimalle maksimum 700 nit civarına kadar açabiliyorsunuzdur. A52'nin yazılımı büyük ihtimalle 800 nit civarına cihaz tam otomatik modda iken bir ışık kaynağına karşı bakıyorken çıkabiliyordur.

HDR iki modelde de yok mu hocam?
A52 panel özelliklerinde HDR görmedim ben.
@SypeR hocanın dedikleri doğru.

S20 FE ile 825+ nit parlaklık elde edebilirken A52 ile siz elle açtığınızda bile büyük ihtimalle maksimum 700 nit civarına kadar açabiliyorsunuzdur.
Zaten otomatik parlaklıktaki nit değeri daha yüksek manuele göre. Otomatik parlaklıkta 795 nit değeri var A52 modelinin, manuel ayarda 700 nit olmaz büyük ihtimal. S20 FE manuel modda 400 nit değere ulaşıyor.

@SypeR Gsmarena sitesine de baktım A52 modelinde HDR olmadığı yazıyor.

@SypeR Gsmarena sitesine de baktım A52 modelinde HDR olmadığı yazıyor.
Hocam HDR sertifikalı olmadığı için öyle yazıyor. Örneğin Note 4'ün de HDR sertifikası yok ama 2K HDR videoları YouTube üzerinde oynatabiliyorsunuz. Yine daha yeni satın aldığım M31s cihazımda da 1080p 60Hz AMOLED ekran mevcut ama onda da 2K'ya kadar HDR videoları HDR olarak oynatabiliyorsunuz.

Ek olarak yine 4K HDR video dosyası attığımda HDR olarak videoyu seyredebiliyorum.

Örnek YouTube'dan ekran görüntüsü:
1636749306463.png

Her AMOLED aynı değil ki bu kadar şaşırdın. Redmi serisinde kullanılan LCD ekran çekilmez derecede kötüyken iPhone 11 ekrani harika olmasa da günlük kullanıcıları tatmin ediyordu. Her panelin kalitesi farklı. 4K'lık AMOLED ekranlı cihazların ekranları kendi içlerinde bile değişiyor.

M31s cihazımda da 1080p 60Hz AMOLED ekran mevcut ama onda da 2K'ya kadar HDR videoları HDR olarak oynatabiliyorsunuz.
M31S modelinden memnun musun? A52 ile aynı kamera sensörünü(Sony IMX682) kullanıyor, OIS yok ama. Bataryası da çok iyi gelmiştir. Note 4 modelinde de bataryası sana yetiyordu.

Hocam HDR sertifikalı olmadığı için öyle yazıyor.
Bunu bilmiyordum teşekkürler. HDR nasıl olmaz bana da tuhaf gelmişti.

Geri
Yukarı