S20 FE vs Xiaomi Mi 10T

Bütçe
4000 5000

Exinie

Kilopat
İki telefon arasında kaldım. Samsung ilk tercihim ama S20 FE sorunlarından korkuyorum. Ona alternatif olan mi 10T'ye de pek sıcak bakmıyorum çünkü 2019'da kullandığım A50, mi Note 10'dan daha iyi kullanım deneyimi vermesinden sonra Xiaomi'ye ikinci şansı vermek hiç istemiyorum.

Şu an iPhone 11 kullandığım için minimum Snapdragon 865 işlemcili bir model almak istiyorum. Çok kafayı taktım şu telefon konusuna S20 FE alsam sorunlu olabilir, mi 10t alırsam ekranın eni kısa gelir MIUI arayüzü kasar ve kalın gelir, Note 10 Lite alırsam işlemcisi güçsüz kalır işlemci eski ve Exynos olduğu için bataryası çabuk biter diye korkuyorum. Teşekkürler.

Ben de 1-2 ay önce böyle bir ikileme girmiştim. MI10T aldım şu an sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

--->>Özellikleri:
  • 6.67"lik, 144 Hz bir ekrana sahip. Bu çok güzel bir özellik. Telefonu gerçekten akıcı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Fakat bazen telefon saçmalıyor, 60Hz'ye dönüyor, onu elimle ayarlardan tekrar 144 Hz yapmam gerekiyor.( Muhtemelen yazılımsal bir hatadır, gelecek olan güncellemeyle düzeltirler diye düşünüyorum.
  • Bataryası 5000 mAh. Bana Full şarjda 2 gün yetiyor. Batarya konusunda Xiaomi'nin bir sorun yapmayacağını bilmenizi istiyorum.(Zamanımın büyük çoğunluğunu sosyal medyada geçiriyorum.)
  • Yüz tanıma ve güç tuşunda parmak izi okuyucusu mevcut.
  • 64 MP arka kamera vee 20MP ön kamera mevcut. Bir sorununu görmedim.
  • 4K 60FPS veya 8K 30FPS videolar çekebiliyorsunuz. Gerçekten canavar.
  • Snapdragon 865 mevcut. PUBG, Call of Duty gibi oyunları hiçbir kasma yaşamadan yüksek FPS değerlerinde oynayabiliyorsunuz.
  • Wi-Fi 6 ve 5G teknolojisi mevcut. Sanki bilgisayardaymışsınız gibi internet hızlarında telefonu kullanıyorsunuz.
--->> Eksileri:
Eksileri bulunmuyor mu, tabii ki de bulunuyor.
  • Kamera çıkıntısı fazla, kılıfsız bir şekilde telefonu kullandığınızda gerçekten rahatsız ediyor.
  • Suya ve toza karşı dayanıklılığı bulunmuyor. Dikkatli olun.
  • Yazılımsal hatalar fazla. Bazen telefon takılıyor, saçmalıyor.
  • Kablosuz şarj desteği bulunmuyor.
5 bin TL verdiğiniz bir telefonda bu özelliklerin olmaması insanı üzmüyor değil.

S20 FE'nin de birçok güzel özelliği bulunuyor.(Telefonu kullanmadığımdan fazla yorum yapamayacağım.)
  • 120 Hz, Super AMOLED bir ekrana sahip.
  • Kablosuz şarj desteği bulunuyor.
  • Samsung arayüzüne sahip.
Özet olarak:

Alacağınız 2 telefonda sizi üzmez. Xiaomi işletim sistemi bakımından sıkıntıları mevcut. Samsung işlemci bakımından daha geride.
Bence kameraya özen gösteriyorsanız ve fazla dizi film video izliyorsanız S20 FE, oyun performansı ve 5G özelliğine önem veriyorsanız Mi 10T'yi tercih etmek daha mantıklıdır. Bir sorunuz varsa cevaplayabilirim.

Note 10 Lite modelinin batarya performansı fena değil, Exynos 9810, Exynos 990 gibi batarya canavarı bir model değil. S20 FE modeli alınabilir, oyun oynayacaksa alınmamalı. Performans olarak elindeki 11 modelinden kat kat gerisinde olan bir model. SD 865 modeli gelecekti S20 FE modelinin ne zaman geleceği belirsiz.

Sadece bilgisayarda oyun oynarım benim için önemli olan sosyal medya, batarya ve tasarım.

S21 FE'yi bekleyeceğim galiba, Samsung dışında Android cihaz almam daha. :/

A13'den iyi bir işlemci ve ekranı 6.5 inç olur umarım, teknik özelliklerinde 6.4 inç yazıyor ama tamamen çıkmamış bir telefonun özelliklerine güvenilmez bence.

Geri
Yukarı