S20FE'den iPhone 14/14 Pro'ya geçmeye değer mi?

Camila

Kilopat
Makaleler
12
Birkaç ay önce yurt dışında çıktığımda gerek görmediğim için telefon almamıştım fakat şu an Almanya'dan telefon alma şansımız oldu. Fiyat olarak da iPhone'larda genel bir indirim var gibi gözüküyor. Tax Free iadesi ile 980 Euro'ya 14 Pro 128GB alınabiliyor. Ben ise yaklaşık iki yıldır S20FE kullanıyorum, telefonumla bir sorun yaşamıyorum ama iPhone fiyat olarak uygun geldi. Telefonu da aileden istediğimiz kişinin üstüne yapabiliyoruz, ben kullanmayacaksam bile 3 yıl kullanıp satma durumu olabilir. Sizce almaya değer mi, kullanırsam veya satmayı düşünürsem karşıma bir sorun çıkar mı?

Birkaç ay önce yurt dışında çıktığımda gerek görmediğim için telefon almamıştım fakat şu an Almanya'dan telefon alma şansımız oldu. Fiyat olarak da iPhone'larda genel bir indirim var gibi gözüküyor. Tax Free iadesi ile 980 Euro'ya 14 Pro 128GB alınabiliyor. Ben ise yaklaşık iki yıldır S20FE kullanıyorum, telefonumla bir sorun yaşamıyorum ama iPhone fiyat olarak uygun geldi. Telefonu da aileden istediğimiz kişinin üstüne yapabiliyoruz, ben kullanmayacaksam bile 3 yıl kullanıp satma durumu olabilir. Sizce almaya değer mi, kullanırsam veya satmayı düşünürsem karşıma bir sorun çıkar mı?
Türkiyede kullanacaksanız 6000 TL imei kayıt ücreti ödemeniz gerekiyor.

Alacaksaniz 14 pro alın. Geçmeye değer ancak s 20 fe hâlâ yeterli görebileceğim bir cihazdır. Satış konusunda bir şey diyemeyeceğim.

14 Pro'ya geçilir. S20 FE ile aynı klasmanda bir cihaz değil zaten. iPhone kullanmak istiyorsanız alınabilir. Samsung ile devam etmek isterseniz S23 serisine de göz atabilirsiniz. Tabii kayıt ücreti sizin için sorun değilse. Düz 14 almayın derim.

Elinizdeki cihaz gayet iyi Gerek yok bence. Şu aşamada Yıl sonuna doğru iPhone 15 pro falan almak daha mantıklı olur çıkmasına az bir şey kaldı.

Yurtdışı bir cihaz alacaksan pasaport kaydı 6090₺. Yurtdışına 2 ay öncesine kadar öıkmış olmanız gerekecek. 3 yıl boyunca satamayacaksınız. Bunlar uyuyorsa kesinlikle iPhone 14 Pro/Pro Max’e geçilir.

Birkaç ay önce yurt dışında çıktığımda gerek görmediğim için telefon almamıştım fakat şu an Almanya'dan telefon alma şansımız oldu. Fiyat olarak da IPhone'larda genel bir indirim var gibi gözüküyor. Tax Free iadesi ile 980 Euro'ya 14 Pro 128 GB alınabiliyor. Ben ise yaklaşık iki yıldır S20FE kullanıyorum, telefonumla bir sorun yaşamıyorum ama iPhone fiyat olarak uygun geldi. Telefonu da aileden istediğimiz kişinin üstüne yapabiliyoruz, ben kullanmayacaksam bile 3 yıl kullanıp satma durumu olabilir. Sizce almaya değer mi, kullanırsam veya satmayı düşünürsem karşıma bir sorun çıkar mı?

Yurt dışı cihazlarda 6000TL kayıt ücreti var. Bunu geçtim 3 yıl kullanım zorunluluğu ve ikinci el piyasasının garantili modellere göre düşük olması gibi dezavantajlarda var. Bunları kabul ediyorsan al. Cihaza gelince kendim 14 Pro kullanıyorum. Tek kelime ile mükemmel bir cihaz. Beni en çok şaşırtan bataryası oldu. 12 Pro'dan sonra hem akıcılık hem de bataryada çağ atladım diyebilirim.

Elinizdeki cihaz gayet iyi Gerek yok bence. Şu aşamada Yıl sonuna doğru iPhone 15 pro falan almak daha mantıklı olur çıkmasına az bir şey kaldı.
Sanırım sonrasında yurt dışında çıkan birisini bulamam, hem şu an çıkış fiyatı 1300 euro olan 14 Pro 1150 civarına düşmüş durumda vergili haliyle. Zaten iPhone'lar arasında çok fark olduğunu düşünmüyorum.

iPhone kullanmak istiyorsanız alınabilir.
Bana fark etmiyor aslında. Apple piyasası çok hareketli olduğundan olaildiğince az bir zararla 14 Pro kullanmış olacağım ki ya 3 yıl sonra satarım ya da bi 5-6 sene bu telefonu kullanmaya çalışırım alırsam.

Yurtdışına 2 ay öncesine kadar çıkmış olmanız gerekecek.
Sınırın 2 ay olduğunu bilmiyordum. Kendim en son şubatta çıktım ama yine de babam çıktığından tek telefonu kayıt ettirebiliriz gibi her şekilde. Bu durumda 4 ay kullanıp sonra açtırma gibi bir durum olabiliyor mu yine? Çünkü şu an Dolar 20 yerine 30 olsa kayıt ücreti 100 dolar düşüyor gibi.

Sanırım sonrasında yurt dışında çıkan birisini bulamam, hem şu an çıkış fiyatı 1300 euro olan 14 Pro 1150 civarına düşmüş durumda vergili haliyle. Zaten iPhone'lar arasında çok fark olduğunu düşünmüyorum.

Bana fark etmiyor aslında. Apple piyasası çok hareketli olduğundan olaildiğince az bir zararla 14 Pro kullanmış olacağım ki ya 3 yıl sonra satarım ya da bi 5-6 sene bu telefonu kullanmaya çalışırım alırsam.

Sınırın 2 ay olduğunu bilmiyordum. Kendim en son şubatta çıktım ama yine de babam çıktığından tek telefonu kayıt ettirebiliriz gibi her şekilde. Bu durumda 4 ay kullanıp sonra açtırma gibi bir durum olabiliyor mu yine? Çünkü şu an Dolar 20 yerine 30 olsa kayıt ücreti 100 dolar düşüyor gibi.
Evet 4 ay kullanırsınız. Sonradan açtırırsınız. Yerinizde olsam süre tam dolmadan kayıt ederdim. Sınır bazen 2 ay olmuyor. 120 “BTK”’yı arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Geri
Yukarı