S22 vs S23 FE

Benzer cihazlar gibi gözükse de ciddi deneyim farkı yaratacak farklar var. Kişisel tercihlerinize göre ikisinden birini seçin.

• Premium bir cihaz istiyorum, yoğun kullanımım yok, pil önemli değil derseniz S22
  • Premium olup olmaması önemli değil, pil performansı önemli derseniz S23 FE
  • Termal başarım, dolayısıyla sürdürülebilir performans gibi artıları da var S23 FE'nin
Ayrıca S23 FE modelindeki Exynos 2200, S22 kasasındaki rezalet Exynos 2200 değil, S23 FE'deki Exynos daha güçlü ve daha yeni olan fab, yani 4LPP ile üretildi, ülkemizde satışı yapılan S22'nin SD varyantı ile aynı ayarda denilebilir şu an, demem o ki SoC bakımından çok fark yok. Kamera tarafına gelecek olursak; iki modelinde main sensörleri aynı fakat S23 FE'nin yardımcı kameraları daha kötü, telephoto sensörü S20 FE ile aynı, bu denli bir fark var. Tabii kamerayla haşır neşir değilseniz farkı anlamazsınız bile, orası ayrı.

Özetle, amiral gemisi deneyimi yaşamak istiyorsanız ve pil performansı önemli değilse S22. Ucuz hissettirip hisettirmemesi önemli değil ve pil önemli derseniz de S23 FE tercih edin.

Telefonu gündük kullanım için alacağım oyun vs 2. planda.
S22 vs S23FE bu iki telefon arasından hangisini önerirsiniz?
S23 FE'nin genel toplamda az daha iyi olduğunu düşünüyorum. İki telefonu da uzun uzun kullandım. Bu kıyasta en deneyimli kişi olabilirim:
Eğer S22 alırsanız, daha premium bir cihaz alacaksınız. Çerçeveleri çok ince, çok kompakt ve görüntüsüyle gerçekten çok iyi duran bir telefon. Daha iyi yardımcı kameralara sahip olacaksınız. Gündüz değil ancak gece gerçekten kendini fark ettiriyor. S22 kamera konusunda fiyatında rakipsiz. Ön kamera ve ana kamera birebir aynı. Son olarak S23 FE yardımcı kameralarda 60 fps video kaydedemiyor. S22'nin bir diğer artısı parmak izi sensörü ultrasonik. Kullanım olarak çok bir anlam ifade etmiyor ama daha hoş tabii.
Eğer S23 FE alırsanız, 1 yıl daha güncel ve 1 sürüm daha fazla android alacak bir telefon alacaksınız ki bence önemli farklardan biri. Bir diğer ciddi fark pil. 1.5-2 kat fark var benim kullanımda. S22 2.5-3 saat açık ekran verdiği kullanımda S23 FE 5-6 saat arası veriyor. S23 FE alırsanız Exynos 2200 kullanacaksınız. Ben bu işlemcinin S22'deki 8 gen 1 den daha iyi olduğunu düşünüyorum. Sentetik testte puanı daha yüksek, S22'de olmayan kocaman vapor chamber var daha az ısınıyor, aynı şekilde oyun oynatıyor, ne kadar anlam ifade eder bilmiyorum ama ray tracing olan nadir telefonlardan, e bu işlemciye nasıl S22'den kötü diyebilirim ki? Tasarım olarak da çerçeve harici bildiğimiz S23 serisi bir telefon alıyorsunuz. Kısaca: Bana yardımcı kameralar lazım, kompakt ve premium telefon istiyorum derseniz S22. Çerçeve sorun değil, pil güncelleme istiyorum, daha büyük ekran istiyorum, gece olunca ana kamerayı kullanırım sorun değil derseniz S23 FE. Ben ikisine puan verecek olsam S23 FE'ye daha yüksek puan veririm. Hangisini alırsanız alın sizi üzmeyeceğini de bilin. S22'de S23 FE'de üst seviye telefonlar.

Ayrıca her iki telefonu da hala kullanıyorum. Sorunuz varsa sorabilirsiniz.

S23 FE alırsanız Exynos 2200 kullanacaksınız. Ben bu işlemcinin S22'deki 8 Gen 1 den daha iyi olduğunu düşünüyorum. Sentetik testte puanı daha yüksek, S22'de olmayan kocaman vapor chamber var daha az ısınıyor, aynı şekilde oyun oynatıyor, ne kadar anlam ifade eder bilmiyorum ama ray tracing olan nadir telefonlardan, e bu işlemciye nasıl S22'den kötü diyebilirim ki?
S22 serisinde kullanılan Exynos 2200 ile S23 FE'deki aynı üretim bandindan geçmedi. 4LPP litografisine göre uretildi.
4LPP Exynos 2200 > 8 Gen 1 > 4LPE (S22) Exynos 2200
Yani normal Exynos 2200 daha beter.

Bir de ray tracing desteği 8 Gen 1'de de var ama Exynos 2200'de daha iyi.

Deneyimlerinizi anlatmaniz güzel olmuş, elinize sağlık. Anlattıklarınız doğru.
Premium bir cihaz ve daha iyi kamera paketi için S22.
Daha iyi termal başarım ve daha iyi bataryaya sahip bir cihaz içinse S23 FE.

S22 serisinde kullanılan Exynos 2200 ile S23 FE'deki aynı üretim bandindan geçmedi. 4LPP litografisine göre uretildi.
4LPP Exynos 2200 > 8 Gen 1 > 4LPE (S22) Exynos 2200
Yani normal Exynos 2200 daha beter.

Bir de ray tracing desteği 8 Gen 1'de de var ama Exynos 2200'de daha iyi.

Deneyimlerinizi anlatmaniz güzel olmuş, elinize sağlık. Anlattıklarınız doğru.
Premium bir cihaz ve daha iyi kamera paketi için S22.
Daha iyi termal başarım ve daha iyi bataryaya sahip bir cihaz içinse S23 FE.
Ekleme ve düzeltmeleriniz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı