S3 Mini I8190 OverClock Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, S3 Mini'ye OverClock yapıp işlemci hızını yükseltmek mümkün mü? Birde telefona OverClock yapmanın zararlarını ve faydalarını söylerseniz sevinirim. :)
Öncelikle telefonunuza root yaparsınız. Daha sonra overclocklu rom kurarsınız. Rom kurduktan sonra ayarlara girip telefon hakkında kısmına tıklayın ve en altta derleme numarası var. Oraya bir kaç sefer tıklıyorsunuz ve telefon hakkında yazan yerin üstünde performans yazan bir yer geliyor. Oradan işlemci hızını arttırabilirsiniz. Fakat telefona gelebilecek zararları pek bilmiyorum ve telefonu root yaptığınız için garanti dışı kalır. Bu yüzden sorun yaşarsanız, garantiye de yollayamazsınız. Bende Samsung Galaxy S vardı 1GHz işlemciyi 1.2GHz yaptım ve bir sorun yaşamadım. Ama risk olabilir. O konuda pek bir bilgim yok maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Root atarak kullanıcı izinlerini açabilirsiniz. Titanium backup ile gereksiz uygulamaları silebilirsiniz. Ardından clean master ile gereksiz dosyaları taratıp kalıntıları silebilirsiniz. Overclock olayı var mı hiç bilmiyorum. Fakat dediğim yöntem işe yarayacaktır. Ayrıca sadece gerekli uygulamalara sahip romlarda var onları araştırabilirsiniz.

Cihazınızı rootladıktan sonra ekran kartına bile overclock yapabilirsiniz. Ama ayarında overclock yapmanız gerekli. Zira masaüstü bilgisayarda nasıl belli bir hızdan sonra çekirdekler stabiliteden uzaklaşıyorsa bunda da aynı şey söz konusu.

Öncelikle telefonunuza root yaparsınız. Daha sonra overclocklu rom kurarsınız. Rom kurduktan sonra ayarlara girip telefon hakkında kısmına tıklayın ve en altta derleme numarası var. Oraya bir kaç sefer tıklıyorsunuz ve telefon hakkında yazan yerin üstünde performans yazan bir yer geliyor. Oradan işlemci hızını arttırabilirsiniz. Fakat telefona gelebilecek zararları pek bilmiyorum ve telefonu root yaptığınız için garanti dışı kalır. Bu yüzden sorun yaşarsanız, garantiye de yollayamazsınız. Bende Samsung Galaxy S vardı 1GHz işlemciyi 1.2GHz yaptım ve bir sorun yaşamadım. Ama risk olabilir. O konuda pek bir bilgim yok maalesef.

Telefonum ROOT'lu CyanogenMod kurulu. Ayarlardan performans'a giriyorum ama orda sadece minimum işlemci hızı ile maximum işlemci hızını ayarlayabiliyorum. Daha doğrusu onu bile ayarlayamıyorum, en düşük işlemci hızında en fazla 1 GHz var, onu seçiyorum. Maximum zaten 1 GHz'de. Sonra çıkıyorum, tekrar giriyorum, minimum işlemci hızı yine 200 MHz'ye inmiş durumda oluyor. Zaten benim telefonum 1 GHz :D Yani ordan OverClock değil, maximum işlemci hızı ve minimum işlemci hızı ayarlanıyor.

Root var ise SetCPU for Root Users - Google Play'de Android Uygulamaları bu uygulamayı öneriyorlar. Fakat ben hiç kullanmadım.

Dediğiniz uygulamayı denedim. Ama yine en fazla 1 GHz'ye çıkartabiliyorum. :( Zaten telefonum 1 GHz, bir değişiklik olmuyor yani. :D

vzVXDR.png

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı