S3 Mini Stock Rom Kurma Rehberi

MuhammetFr

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Sizlere S3 Mini Stock Rom Kurmayı anlatacağım. :) Öncelikle şunları belirteyim;
  • Oluşacak sorunların vb. sorumlusu değilim, her şey sizin sorumluluğunuzdur.
  • Dikkatli bir şekilde yaparsanız, kabloyu çekmezseniz, bilgisayarın elektriği kesilmediği sürece bir sorun olmaz.
  • Mümkünse bu tür işlemleri laptop ile yapınız. (Elektrik sorunu olmadığından dolayı.)
  • Mümkünse USB Kablosu orijinal olsun.
  • Telefonun şarjı %100 olmak zorunda değil ancak ne olur ne olmaz şarjı tam doldurmakta fayda var.
Download Modu: Ses kısma tuşu+Home yani ortadaki tuş+Power yani kilit tuşu
Recovery Menü: Ses açma tuşu+Home yani ortadaki tuş+Power yani kilit tuşu

Linkler
CWM Recovery: recovery.tar.md5 — Yandex.Disk
Odin Programı: Odin 3.rar — Yandex.Disk
Samsung Sürücüleri (Kies'i kurunca sürücüler yüklenmektedir) Kies: Kies | DESTEK | SAMSUNG
SamMobile (Stock ROM indirmek için.) Firmwares | SamMobile

Custom ROM'dan Stock ROM'a dönerken yapılması gereken işlemler

1. Download Sayacını Sıfırlamak

Download Sayacı nasıl sıfırlanır?
Triangle Away diye bir program var. Öncelikle bunu APK olarak indirin.
Triangle Away:
[2014.01.15][ROOT] TriangleAway v3.26 - XDA Forum

İndirdikten sonra ve programı kurduktan sonra programı açın ve sırasıyla şu işlemleri yapın.

1. Yetkili kullanıcı isteği diye bir ekran gelecek. Seçimi sonsuza kadar hatırla deyin ve izin ver deyin. (Program kapanacaktır, tekrar açın.)
2. Reset flash counter deyin. Gelen uyarıya da OK deyin.
3. Sayacın sıfırlandığına dair bir ekran gelecektir. Sayaç sıfırlanmıştır.
Bu işlemlerden sonra telefonu yeniden başlatın ve programı kaldırın.

2. Recovery Menüsünden Yapılacak İşlemler

Custom ROM'dan Stock ROM'a dönerken şu işlemleri yapmak gerekir.

1. Recovery Menüsüne girin.
2. Wipe data/factory reset yapın.
3. Wipe cache partition yapın.
4. Reboot system now yapın.

Ana bant sürümüne uygun Stock ROM'u Firmwares | SamMobile sitesinden indirin. Daha sonra Samsung sürücülerini ve Odin programını indirin.

Dosyaları falan her şeyi hazırladıysanız başlayalım. :)
  1. Odin programını yönetici olarak çalıştırın.
  2. Programın option kısmında sadece "Auto Reboot" ve "F.Reset Time" işaretli olsun.
  3. PDA kısmına indirdiğiniz ROM dosyasını gösterin. (Program kasabilir, dokunmayın düzelecektir.)
  4. Telefonunuzu kapatıp Download Mode'da açın. (Ses kısma tuşu+Home yani ortadaki tuş +Power yani kilit tuşu) Bu tuşlara basılı tutarak Download Mode'a girebilirsiniz.
  5. Download Mode açıldıktan sonra bir kere ses açma tuşuna basın.
  6. Telefonu USB Kablosu ile bilgisayara bağlayın. (Mümkünse orijinal olsun.)
  7. Odin programının üst kısmında ID:COM bölümünde COM:3 ya da COM:4 yazacaktır. (3 ve 4 yerine 5,6 falan da yazabilir.)
  8. Yukarıdaki COM yazısı çıktığında Start'a basın. (Start'a bastıktan sonra USB kablosuna ve telefona çok dikkat edin, bağlantının kesilmemesi lazım.)

ROM kurma işi başlamıştır. Start'a bastıktan sonra dokunmayın ve bilgisayarınızda da başka bir işlem yapmayın. Yaklaşık 8 dakika 40 saniye içinde ROM kurulacaktır.

ROM Kurulduktan sonra telefon kendini sürekli yeniden başlatıyorsa yapmanız gerekenler

Bataryayı çıkarın birkaç dakika bekleyin ve bataryayı takın.
  1. Telefonu Recovery Menü'de açın. (Ses açma+home tuşu+kilit tuşu)
  2. Wipe data/factory reset yapın.
  3. Wipe cache partition yapın.
  4. Reboot system now yapın.
Telefon açılacaktır.

ROM Kurulumu burada bitti. Hayırlı olsun, güle güle kullanın. :) Bu hazırladığım ilk rehberdi. Ben Technopat'a gelmeden önce ROM atma hakkında hiçbir şey bilmezdim, hatta telefonu Download Mode'da bile açmamıştım. :D Technopat'a geldikten sonra @Berkant Ayhan Karabudak sağ olsun bana çok yardım etti, kendisine çok sorular sordum hepsinde de çok güzel cevaplar vererek beni bilgilendirdi.

Denemek için telefonuma Stock ROM attım, ancak tekrar CyanogenMod'a döndüm. Bu arada CyanogenMod takımı S3 Mini'ye Android L verecek sitesinde duyurdu. :)

Buradan Technopat'a ve @Berkant Ayhan Karabudak 'a çok teşekkür ediyorum. :)

Son düzenleme:
Rehber tek kelime ile süpper! :D Stock ROM bi değişik geldi, kullanamadınız dimi? :D Bana da öyle olmuştu çünkü. CyanogenMod candır ya, Android L'de gelecek cihazlarımıza. Yani resmi olarak gelmesede, seviniyor insan. Böyle birine söylediğinde bende S3 Mini var Android L yüklü falan. S5'e gelmedi bizde Android L yüklü. :D :D Yalnız Samsung'un USB driverlerında sorun var, direkt indirip yüklediniz mi açılmıyor setup. Ve bu sorun sadece Windows 8 ve 8.1'de oluyor. Setup'a tıkladığınızda açılmaz ise Kies kurun. Kies kurulunca USB driverlarda kuruluyor. :)

Rehber tek kelime ile süpper! :D Stock ROM bi değişik geldi, kullanamadınız dimi? :D Bana da öyle olmuştu çünkü. CyanogenMod candır ya, Android L'de gelecek cihazlarımıza. Yani resmi olarak gelmesede, seviniyor insan. Böyle birine söylediğinde bende S3 Mini var Android L yüklü falan. S5'e gelmedi bizde Android L yüklü. :D :D Yalnız Samsung'un USB driverlerında sorun var, direkt indirip yüklediniz mi açılmıyor setup. Ve bu sorun sadece Windows 8 ve 8.1'de oluyor. Setup'a tıkladığınızda açılmaz ise Kies kurun. Kies kurulunca USB driverlarda kuruluyor. :)
Hocam kusura bakmayın cezalıydım o yüzden cevap yazamadım. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. :) Sizin sayenizde öğrendim. :D Olsun resmi olmasa bile sağ olsun CyanogenMod ekibi bize güncelleme veriyor. S5 ve Note 3 ten önce kullanacağız gibi görünüyor Android L güncellemesini. :D Windows 7 kullanıyorum ama dediğiniz gibi o driver sorunu bende de oldu ama Kies yükledim düzeldi. Birde CyanogenMod ekibi telefondan direk güncelleme, klasör ekleme ve menü düzenleme de eklese çok güzel olur. Umarım yakında yaparlar. :)

Güzel yorumunuz için teşekkürler. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kusura bakmayın cezalıydım o yüzden cevap yazamadım. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. :) Sizin sayenizde öğrendim. :D Olsun resmi olmasa bile sağ olsun CyanogenMod ekibi bize güncelleme veriyor. S5 ve Note 3 ten önce kullanacağız gibi görünüyor Android L güncellemesini. :D Windows 7 kullanıyorum ama dediğiniz gibi o driver sorunu bende de oldu ama Kies yükledim düzeldi. Birde CyanogenMod ekibi telefondan direk güncelleme, klasör ekleme ve menü düzenleme de eklese çok güzel olur. Umarım yakında yaparlar. :)

Bildiğim kadarıyla o menü düzenleme olayı Nexus 5'lerdede yok. Hiçbi saf Android'de menü düzenleme yok. Ben tüm CyanogenMod'ları kurmuştum zamanında. :D Belki Android L ile direk güncelleme olayı gelirde, hep ROM atmaktan kurtuluruz. Eğer telefondan direk güncelleme olsa, Cyanogen'i asla bırakmam. :D Haftada 1 kere güncellemek en iyisi, tabi ben can sıkıntısından hergün yüklüyorum, uygulamalarıda hep tekrardan yüklüyorum. Sonra diyorumki "artık ROM atmıyıcam ya". Görüyorum yeni sürüm çıkmış dayanamıyorum kuruyorum.

Bence görünümü Stock ROM'dan çok daha güzel. :D

nZcaLm0.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Buda benim ekran. :D
KJ8Gd7m.png

Resime daha dikkatli baktımda eski Gapps'ı kullanıyorsunuz. :D Kameranın logosundan anladım. ROM İndirirken Gapps'ıda kontrol edin. Stock Gapps'ı indirin. Yeni Gapps ile kameraya Google Play üzerinden güncelleme geliyor. Ve çok daha iyi. :)

Bakın benim kamera logom sizinkinden farklı. Yani Googlenin yeni kamerası.
Screenshot_2014-07-17-19-55-27.png

Hocam ben Gapps dosyasını 3 gün önce Maclaw sitesindeki linkten indirmiştim. :D Peki bunu nereden bulabilirim? :) Bu arada Whatsapp dikkatini çekmedi mi? :D
Resime daha dikkatli baktımda eski Gapps'ı kullanıyorsunuz. :D Kameranın logosundan anladım. ROM İndirirken Gapps'ıda kontrol edin. Stock Gapps'ı indirin. Yeni Gapps ile kameraya Google Play üzerinden güncelleme geliyor. Ve çok daha iyi. :)

Bakın benim kamera logom sizinkinden farklı. Yani Googlenin yeni kamerası.
Eki Görüntüle 10317

Hocam ben Gapps dosyasını 3 gün önce Maclaw sitesindeki linkten indirmiştim. :D Peki bunu nereden bulabilirim? :) Bu arada Whatsapp dikkatini çekmedi mi? :D
Whatsapp plus. Güzeldir ama şu plus donationu çözemedim. Hocam beni facebookdan ekleyebilirseniz sevinirim. :D Sizinle görüşmek istiyorum. :D O zaman gappsda bir sorun yok. Siz yinede rom indirken gappsıda kontrol edin. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı