S400'ün faturası şimdi ne olacak?

Fıkra gibi ülkeyiz. Hem F-35'ten olduk hem de S-400'den. Rusya ile Suriye ve Libya nedeniyle de kriz var zaten.

ABD yaptırımları nedeniyle S-400'den de geri adım atılması gündemde, para iadesi de olmayacak.

F-35'in de parasını ödeyip alamadık. Şaka gibi bir ülkeyiz.

Aylar öncesinden olacakları burada yazdık, bunları biz görebilirken nasıl oluyorsa yönetenler göremiyor.

@dogant O gün linç etmişlerdi bizi, koca devlet bilmiyor siz mi biliyorsunuz demişlerdi. Hatırlıyor musun? :D

- Dere geçilirken at değiştirilmez dedik. NATO'ya bağlı mı kalalım dediler. Tarihi düşman Rusya'nın bizi zaten sorunlu üye olarak görüldüğümüz birlikten koparma çabası bunlar dedik, dinlemediler.

- Bu S-400'leri NATO ile birlikte kullanamayız, boşa alınıyor dedik. Devlet alıyorsa planlamıştır dediler.

- Alırsak o kadar yıldır içinde bulunduğumuz JSF projesinden "kovuluruz" dedik. Öyle bir şey olmaz dediler.

Sonuç: Hepsi birer birer oldu...

S400'ün alternatifi bulunur fakat F-35 gibi ''Çok Maksatlı'' savaş uçağının alternatifi zor bulunur, hatta bulunamaz.(SU-57 diyenler olur.SU-57 test aşamasında, test aşamasında olmasa bile bir Rus uçağını,ABD uçakları (F-16, F-4 vs.) ile birlikte kullanmak çok zor olur.)

Konuda sayfalar boyunca birçok farklı tez dönmüş. Zaten S400 ve F 35 konusu forumun en hararetli konuları oluyor. S400 ile alakalı bir kaç yanlış bilgi görmüştüm, özellikle hedef ve radar sistemleriyle alakalı. Bir konu açacaktım ama vaz geçtim... :D

Her türlü satın alım kombinasyonunda bir sorun çıkacaktı zaten. Bakalım diplomatik alanda, ilerleyen döenmlerde süreç nasıl yürüyecek.

400'ün alternatifi bulunur fakat F-35 gibi ''Çok Maksatlı'' savaş uçağının alternatifi zor bulunur,
Söyle de öğrenelim S-400'ün alternatifini. F-35 diye iç geçirdiğiniz proje yıllardır hangi çöplükte yüzüyor bunu araştıran oldu mu acaba? Herkes multi role F-35 öğrenmiş, söyleyip duruyor. :D

Hala süs olarak alındığını, bir köşede tozlanacağını sanan savunma uzmanları var. Göreceğiz diyorum sadece. :D

Bazı arkadaşlara da havacılık kategorisi altında yaptıkları birçok yanlış bilgilendirmelerden sonra bu konularda bir şeylerle ön plana çıkınca heyecan gelmiş, güzel güzel :D Önceleri utançlarından gelemiyorlardı, şimdi bir ışık çarpmış. :D

@Onur Altuğ Sever Sen öyle sanmaya devam et, ne diyeyim. :D Ama başvursaydın alırlardı belki senin S-400'ün başına, Türk Milleti de bu kadar beklemezdi, ne dersin? :D Zaten ekmek almayla eş tutuyorsunuz, alışkınsınızdır.

Son düzenleme:
Farklı bir konuda ''NATO üyesi Yunanistan'ın S-300 aldığını, aldıkları S-300'lerin süs olarak yattıklarını bizim S-400 almamızla bağdaştıran'' kişi mi bana A-Haber yakıştırması yapıyor? :D

Uzun uzun olayın öyle olmadığını açıklamıştım diye hatırlıyorum, oraya dönmeni öneririm mesela. Verdiğin yanlış bilgilere ''yanlış bilgilendirme'' tagı attıramıyoruz, haşa. Ancak doğrusunu yazabiliyoruz Allah'a şükür. Yakında o da engellenir gerçi. :D Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar. Doğru söyleyenleri de kovan biri olarak bunu çok iyi bilirsin. :D

Üzgünüm arkadaşlar, ben bazıları gibi çoğunluğun işine gelecek, vur patlasın çal oynasın yorumlar yapamıyorum, karakterim izin vermiyor. :D

Son düzenleme:
Uzun uzun açıkladığın her şeyin tersi oldu, bizim dediklerimiz bir bir gerçekleşiyor, hala da aynı şeyleri söylemeye devam ediyorsun. Gerçekten anlamak güç.

Hayırlısı olsun, ne diyelim. Siz virüs sebebi ile ertelendiğine inanın bir süre daha. Sürecin sonunda tekrar konuşuruz. Nasıl olsa burada duruyor yazdıklarımız.

Türkiye Aktivasyonu Neden Erteledi?
Bundan sonra olayların nasıl gelişebileceğini değerlendirmeden önce Türkiye’nin erteleme kararını nede almış olabileceğini irdelemekte fayda var. Sebebin Korona Virüs olması çok gerçekçi değil, zira Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Uzmanı Yörük Işık’ın 15 Nisan’da Medyascope TV’de düzenlenen söyleşide de ifade ettiği gibi “S-400 sistemi zaten aktif ve radar testleri bile yapılmış durumda.” Gelinen noktada aktivasyon dediğimiz şey büyük ölçüde Türkiye’nin S-400'leri aktive ettiğini resmen ilan etmesiyle sınırlı ki Corona Salgını’nı buna bir engel teşkil etmiyor. Bu durumda S-400'lerin aktivasyonun ertelenmesini Corona Salgını nedeniyle yaşanan ekonomik güçlüklere bağlamak gerekiyor.

Koronavirüs salgınının Türkiye’de artmaya başladığı Mart ayı başından beri aksi yönde bütün çabalara rağmen Türk Lirası Dolar karşısında %11 oranında değer kaybetti ve IMF’nin projeksiyonlarına göre Türkiye ekonomisi 2020 yılında %5 oranında küçülecek. Böyle bir ortamda Türkiye’nin ağır ABD yaptırımlarını göğüslemek şöyle dursun ABD’nin desteğine ihtiyacı olduğu aşikar. Zaten bu çerçevede Türkiye’nin ABD’nin bazı gelişen ülkelere sunduğu swap hattının bir benzerinin sağlanması için bazı G20 ülkeleriyle görüştüğü haberi de basına yansımış durumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı