S400'ün faturası şimdi ne olacak?

Neden verilmesin ki? Kendi şirketinde yetki sahibi olmak neden yasak ya da liyakatsizlik olsun?
Rekabet kanunları gereği, ülkede yönetim kademesindeki birinin yakınının bir şirketin başında olmasına büyük ihtimalle izin verilmez. İhale hırsızlığı, gizli destekler gibi pek çok ihtimal var çünkü.

Yine de dediğim gibi; onlarda rekabet ve bunu koruyan güçlü kanunlar var. Bizdeki durum farklı.

@Yararsız Üye İyi de gelişmiş ülkelerde rekabet konusunda ya da ihale konusunda liyakatsizlik yapmak o kadar kolay değil ki. Adamlar herkese şans tanıyor, en iyisini en ucuza kim sunuyorsa onu seçiyorlar. Yani denetim olduğu sürece o kişinin o konumda olması yine sorun olmaz.

Ha Avrupalılar da zaten bizim gibi o adam bizim başkanın damadı, o yüzden CEO oldu demez... Giderler adamın CV'sine bakarlar, vatanları için yaptıkları işe bakarlar. Devlet kurumlarının denetimine güvenirler ve tamam bu adam burada olmayı kendi başarısıyla hak ediyor derler.

Ama bizim vatandaş kötüleyecek ya, 1001 tane sebep bulur. Bu hep böyledir. ABD'yi, Avrupa'yı geç. Türkün en büyük zoru yine diğer bir Türk oluyor. Daha biz kendi ülkemiz için hayırlı olan bir işe ortak bir şekilde sevinemeyip bu duruma düşüyorsak, vay bizim halimize.

Baykar'ın CTO'su Selçuk Bayraktar, CEO'su ise Haluk Bayraktar'dır. Baykar bir aile şirketidir ve bildiğim kadarıyla halka arz edilmemiştir. Bunun yanında savunma sanayi ihracat ve ithalatları SSB'nin denetimine tabiidir.

Ön yargılı olduğum için kusura bakmayın. Ancak bu ön yargımdaki sebebim; aile şirketi gibi ülke yöneten iktidar. Savunma sanayine de büyük darbe vurdu. Özelleştirilen tank-palet fabrikasından tut, yerli-milli denilen silahın bile Alman çakması olduğu öğrendik. Çok spesifik gelebilir ama her noktada çatlak var. Bize gösterilmiyor ayrı.

Bu ön yargı değil. Bu bilgisizlik Salih. Bilmeden atıp tuttun ve ceza aldın. Bu kadar basit.

İster kabul edin ister etmeyin, Selçuk Bayraktar'ın o koltukta oturması asla kabul edilemez. Erdoğan'ın damadı, yuh diyorum ben artık.

Bunu senin benim kabul etmemle alakası yok. Aile şirketi. Bunun yanında hayatını tamamen İHA sistemlerine adamış birisinin, CTO olmasının önündeki engel, Salih Metin'in bunu saçma görmesi mi?

Gerçekten kendini küçük düşürmeye devam ediyorsun Salih. Bak tekrar tekrar dedik sana, 2007 senesinde CTO oldu diye. Mühendis bile olmadığını iddia ettiğin adamın, MIT'den linsans tezini bile attım.

Adamda biraz akıl olsa, böylesine bir pozisyona gelmez. En çok hak eden o olsa bile gelmemeliydi.

Bundan sonra savunma sanayi atamalarını sana soralım o halde, ne dersin?

Şunu unutma ki ben uyarıyı mühendisliği yok dememden aldım. Eğer almasaydım, sana vaktinde burada çok güzel cevabını verip yerini gösterirdim. Sen kimsin ki bu üslup ile konuşabilirsin?

Havacılık konusunda bilgi, birikimim yok; bu yüzden de aktifliğim hiç yok. Ancak bu konuda olay Selçuk Bayraktar olduğu için yorum verme gereksiniminde hissettim.

Mesajlarından bilgisizlik aklıyor, bu konuda kendini küçük düşürmekten başka bir şey yapmıyorsun. Cevap verecek bir durumun yok zira sadece saçmalıyorsun.

1- Selçuk Bayraktar o konuma ''damat'' sıfatıyla yükselmedi. Damat olmadan önce insansız hava araçları çalışmalarına ve Baykar'daki konumuna yükselmişti.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2- Baykar adlı şirket adamların değil mi? İsterlerse çaycıyı yönetici yaparlar, isterlerse oğullarını. Bunun damat olup olmamakla alakası ne? Şirket RTE'nin de bu adam damat olunca şirketin baş koltuğuna mı oturdu sanki?

3- Adamın sahip olduğu CV, eğitim belli. Eğitimi doğrultusunda yaptığı işler belli. E o halde adamın babasının şirketinde oturduğu koltuk sana neden rahatsızlık veriyor kardeşim?

Senin bir aile şirketin var. Sen bu işle ilgili gidip yabancı ülkelerde eğitim alıyorsun, yetmiyor ülkendeki en iyi teknik ünilerden birinden mezun oluyorsun. Gidiyorsun Türkiye'de önemli bir alanda öncül bir adım atıyorsun sonra kendi şirketinde CEO olunca gelip vasıfsız insanlar seni eleştiriyor.

Gerçekten çok ilginç. Kimsenin seviciliğini yapmıyorum, iktidara o kadar kinlenmişsin ki, iktidardan bağımsız vatanı ve milleti için çalışan bağımsız kişilere olur olmadık şeyler diyorsun.

Neden verilmesin ki? Kendi şirketinde yetki sahibi olmak neden yasak ya da liyakatsizlik olsun?

Laf anlatmak ile uğraştığımız için üzülüyorum. Neyse ki yeni yetişen kimse böyle değil. Neyse ki aklı başında, muhakeme yeteneğine sahip, objektif bakabilen insanlar ve mühendisler yetişiyor.

Gelişmiş başka bir ülkede buna büyük ihtimalle izin verilmez ama bir fark var; orada aynı görev için kalifiye olan bir sürü başka kişi oluyor. Bizde insansız araçlarla ilgili kafayı bozma derecesinde çalışmalar yapmış başka biri yok. Yani alternatifleri olsa onlar geçsin diyelim ama alternatifimiz yok.

Verilmemesi için bir sebep olduğunu sanmıyorum. Herhangi bir yasa dışı işlemde direkt firmaya ya da şirkete yaptım uygularlar diye düşünüyorum.

Bunun dışında yabancı ülkelerde de firmalar için lobicilik faaliyetleri var. Northtop Grunnman ve Lockheed Martin arasında geçenler en iyi örnektir sanırım. Türkiye daha bu seviyede değil zira birden fazla ve sağlam üretim yapan firmalar gerektirir.

@Yararsız Üye İyi de gelişmiş ülkelerde rekabet konusunda ya da ihale konusunda liyakatsizlik yapmak o kadar kolay değil ki. Adamlar herkese şans tanıyor, en iyisini en ucuza kim sunuyorsa onu seçiyorlar. Yani denetim olduğu sürece o kişinin o konumda olması yine sorun olmaz.

Ha Avrupalılar da zaten bizim gibi o adam bizim başkanın damadı, o yüzden CEO oldu demez... Giderler adamın CV'sine bakarlar, vatanları için yaptıkları işe bakarlar. Devlet kurumlarının denetimine güvenirler ve tamam bu adam burada olmayı kendi başarısıyla hak ediyor derler.

Ama bizim vatandaş kötüleyecek ya, 1001 tane sebep bulur. Bu hep böyledir. ABD'yi, Avrupa'yı geç. Türkün en büyük zoru yine diğer bir Türk oluyor. Daha biz kendi ülkemiz için hayırlı olan bir işe ortak bir şekilde sevinemeyip bu duruma düşüyorsak, vay bizim halimize.

Önceki mesajlarımda demiştim, mühendisini ve sanayisini bizim kadar yıpratan başka bir halk yok diye.

Hayatında büyük ihtimal devre tasarlamamış, Fizik sorularında bile büyük ihtimalle zorlanan birisi, koskoca mühendisliğin döndüğü alanlarda istediği gibi konuşabiliyor.

Bu nasıl bir kin ve nefret bilmiyorum.

ABD'den direkt yardım veya parça almamıza gerek yok, birçok ülkeden alınan parçalara ABD müdahale edebiliyor, satışlar ve anlaşmalar üzerinde baskı kurup işi bozabiliyor. Bayraktar TB2'de Avusturya üretimi Rotax motor kullanılıyor.

Doğru, mesajımda Kanada örneğini vermiştim. TB-2 Rotax ile çıktı ancak Akıncı ile birlikte Ukrayna menşeili motorlara geçildi diye biliyorum.

TB-2'de motor ambargosu sonrasında (Rotax motor) üretim durmadı bile. Bildiğim kadarıyla Ukrayna motorlarına geçildi hemen. TB-3'de yüksek ihtimalle TAİ'nin motorunu görürüz.

TB-2'ye Kanadalı şirket optik satışını da iptal etmişti. Daha sonra Kanadalı birçok şirket Türk SİHA'larına ambargo uyguladı. O ambargo uygulayanlardan Telemus Systems ambargodan sonra battı :)

ASELSAN, TUSAŞ, TAİ, ROKETSAN, HAVELSAN gibi şirketlerimiz var bizim. Vermemeleri bir noktada daha iyi. Biz yapıp yerine koymasını öğreniyoruz.

Kanada'nın ambargosu, CATS'ın öne alınmasına sebep oldu. CATS TB-2 için yeterli olsa da Akıncı ya da Aksungur kalibresinde hala gelişmesi gerekiyor.

Ancak bir noktada da iyi oldu zira yerli ürünlerin üretimi, sipariş edilen büyük sayıda ithal parçalar nedeniyle aksayabiliyor ya da gelişme gösterse bile arka planda kalıyor.

Savunma sanayi için Baykar gibi birçok şirkete ihtiyacımız var. Şirketler rekabeti arttırır ve birbirini dizginler. Bunun yanında ihtiyaç duyulan X platform için ihale açılabilir ve farklı özel şirketler, bu ihale için yarışır, AR-GE yapar.

Baykar ya da TUSAş ya da TEI'de sıkıntılar yok mu? Tabii ki var. Mesela @painkiller mesai saatlerinden bahsetmişti ki bu gerçekten Baykar ile diğer firmaları ayıran ve Baykar'a girecek mühendisleri ilk düşündüren şeylerden birisi. Buna ek olarak özel şirket temelinde bir rakibi yok. Bu da sağlıklı değil.

Bunlar zamanla yerine oturacak ve savunma sanayi iyice kurumsallaşacak, düzgün bir şirket ve organizasyon yapısını alacak. Bunun en büyük öncüsü de, milli teknolojiye inanan nesiller ile olacak.

TB-2'de motor ambargosu sonrasında (Rotax motor) üretim durmadı bile. Bildiğim kadarıyla Ukrayna motorlarına geçildi hemen. TB-3'de yüksek ihtimalle TAİ'nin motorunu görürüz.

TB-2'ye Kanadalı şirket optik satışını da iptal etmişti. Daha sonra Kanadalı birçok şirket Türk SİHA'larına ambargo uyguladı. O ambargo uygulayanlardan Telemus Systems ambargodan sonra battı :)

ASELSAN, TUSAŞ, TAİ, ROKETSAN, HAVELSAN gibi şirketlerimiz var bizim. Vermemeleri bir noktada daha iyi. Biz yapıp yerine koymasını öğreniyoruz.
Önemli olan işin başında bunlara ulaşabilmek, buradan edindiğin tecrübe ile o parçayı üretebilecek kapasiteye ulaşıyorsun mesela TAI'ye sıfırdan F-16 yap desen yapar.

İşin ne başından ABD engellemek isteseydi engellerdi diyorum artık yerlilik oranı %100'e yaklaştı en fazla bazı ülkelere ihracatını engelleyebilir.

Zamanında ABD'nin bize SIHA satmaması, Heron'ların sorunlu çıkması iyi oldu, bu sayede bu projeler geliştirildi.

Geri
Yukarı