Sabit 299 FPS için Sistem Tavsiyesi

Düşük seviye anakartlara üst seviye ekran kartı takınca besleyememe gibi sorunlar çıkabiliyor. İyi bir sistemin kalbi iyi bir anakarttır.

Katılmıyorum. Ekran kartını besleyemeyen anakartlar en aşağı 5 yıllıktır, H110 gibi bir anakart yüksek seviye bir ekran kartını da besleyebilir. Ha ama 1080'e paran varsa bir zahmet H110 bir anakart alma.

Bende bunu diyorum. Adamlar GTX 1080 alabilmek için anakart bütçesini 150 200 tl aralığinda tutuyolar. H110M besleyebilir doğru ama o anakart 4 5 yıl sonra upgrade yapılmak istediğinde sıkıntıların başgöstereceği kanaatindeyim. Görüş farklılıklarına saygım olmakla beraber ben olsam GTX 1070 + H110M yerine Rx480 + H170 ve SSD, RAM yükseltme vs. yapardım.

Ben bunu demiyorum, diyorum ki çok büyük bir fark yaratmıyor diyorum. Dediğim şu, monitör için yüksek Hz değerlerinde bir monitör alıp ona sistem kurmak daha mantıklı diyorum. Yırtılmadan falan bahsetmiyorum. Onu diğer arkadaş dedi ben değil. Arkadaş profesyonel olarak oynamak istediğini de dile getirmiş zaten.
"Büyük bir fark yaratmıyor" cümlen de yanlış. 60 Hz bile olsa 300 FPS'de oynamak 60 FPS'ye göre input lag değerini kat ve kat düşüreceği için oldukça büyük bir fark yapıyor. 144 Hz alınca da çok daha etkili oluyor

"Büyük bir fark yaratmıyor" cümlen de yanlış. 60 Hz bile olsa 300 FPS'de oynamak 60 FPS'ye göre input lag değerini kat ve kat düşüreceği için oldukça büyük bir fark yapıyor. 144 Hz alınca da çok daha etkili oluyor
Tekrar belirtiyorum, 60Hz monitörde 300 FPS alacağına 144-165-180 Hz gibi monitörlerde 200 FPS civarı alsın daha iyi.

Bende bunu diyorum. Adamlar GTX 1080 alabilmek için anakart bütçesini 150 200 tl aralığinda tutuyolar. H110M besleyebilir doğru ama o anakart 4 5 yıl sonra upgrade yapılmak istediğinde sıkıntıların başgöstereceği kanaatindeyim. Görüş farklılıklarına saygım olmakla beraber ben olsam GTX 1070 + H110M yerine Rx480 + H170 ve SSD, RAM yükseltme vs. yapardım.
GTX 1080-1070 alacak para varsa gerçekten bir zahmet ana kartı da b150 falan alır yani. Ayrıca 5 yıl sonra neyin yükseltmesi? 5 yıl sonra 7. nesil mi kalır? GTX 1080 mi kalır? Çöp olur hepsi 5 yıl sonra.

Tekrar belirtiyorum, 60Hz monitörde 300 FPS alacağına 144-165-180 Hz gibi monitörlerde 200 FPS civarı alsın daha iyi.
Yanlış. İkisinde de 300 FPS aldığın zaman fark yapar. İnput lag nedir ne değildir bilmiyorsun, rekabetçi oyun oynamamışsın anlaşılan hiç. Saniyede 100 kare ciddi bir input lag değişimine sebep olur.

Ekleme: Neden ben bu mesajı senden önce yazmışım gibi duruyor?

GTX 1080-1070 alacak para varsa gerçekten bir zahmet ana kartı da b150 falan alır yani. Ayrıca 5 yıl sonra neyin yükseltmesi? 5 yıl sonra 7. nesil mi kalır? GTX 1080 mi kalır? Çöp olur hepsi 5 yıl sonra.

Yanlış. İkisinde de 300 FPS aldığın zaman fark yapar. İnput lag nedir ne değildir bilmiyorsun, rekabetçi oyun oynamamışsın anlaşılan hiç. saniyede 100 kare ciddi bir input lag değişimine sebep olur.
Arkadaşım sanırım sen anlamak istemiyorsun. 60Hz monitör yerine 144 gibi yüksek değerlere sahip monitör kullanması daha mantıklı diyorum. Ayrıca merak etme Input Lag nedir biliyorum. Sıradan, yüksek Input Lag değerinde 60Hz monitörde 300 FPS alsın, bir de 144Hz monitörde düşük Input Lag değeri olan bir monitörde 200-250 FPS alsın o zaman farkı görürsün. Nesini anlamıyorsun bunun. Boş yere uzatıyorsun konuyu.

Kardeşim 144 Hz daha kötü olur demiyorum. Ama neden 144Hz'de daha düşük FPS alsın? O zaman ben 75 Hz alayım 50 FPS'de oynayayım. Sonuçta Hz daha yüksek kesin input lag daha düşük olur değil mi? Daha düşük FPS daha yüksek input lag demek iken neden Hz yükseltip FPS düşürsün? 200 FPS 144 Hz, 300 FPS 60 Hz kıyaslamasındaki fark o kadar büyük olmaz input lag açısından. İkisinde de aynı FPS değerlerini kıyasladığında devasa farklar ortaya çıkar.

Beyler boşa tartışmayın. Olayı noktalıyorum.
Fps oynayış hissiyatını değiştirir mi? Tabiki de. 100 fps oynayış deneyimi ile 300 fps oynayış deneyimi çok farklıdır. Örnek verirsek;60 hz bir monitörde sürekli 60 kare görüntü görürüz ancak mause hissiyatı, oyun deneyimi değişir 100 fps ile 300 fps arasında. 144 hz bir monitör alırsan sana sağladığı akıcılık hissiyatı 144 hz monitörde 150 fps iken,60 hz monitörde 300 fps olduğundan daha iyi olmaz. Biraz tercih meselesidir ancak 60 hz 300 fps iyidir 144 hz 150 fps den. Sonuçta iki monitörde de görüntü akar ve çok fark edemezsin (gözün slow motion kamera değilse ) ama fps düşüş yada yükselişlerindeki oynayış hissiyatı farkını elin ve beynin hisseder.

Kardeşim 144 Hz daha kötü olur demiyorum. Ama neden 144Hz'de daha düşük FPS alsın? O zaman ben 75 Hz alayım 50 FPS'de oynayayım. Sonuçta Hz daha yüksek kesin input lag daha düşük olur değil mi? Daha düşük FPS daha yüksek input lag demek iken neden Hz yükseltip FPS düşürsün? 200 FPS 144 Hz, 300 FPS 60 Hz kıyaslamasındaki fark o kadar büyük olmaz input lag açısından. İkisinde de aynı FPS değerlerini kıyasladığında devasa farklar ortaya çıkar.
Hala ne demek istediğimi anlamıyorsunuz. 144Hz ile 60Hz de ki akıcılığı fark ettiniz mi hiç ? Ayrıca 75Hz ile 50 FPS örneği de o kadar yanlış ki. Ben hem Hz yüksek hem de FPS yüksek diyorum siz ne diyorsunuz. Ayrıca elbette FPS açısından fark olacak adı üstünde birinde 300 FPS diğerinde 200 FPS diyoruz. Zaten bunu söylüyoruz gene de yazıyorsunuz. Peki hocam siz bildiğiniz gibi yapın. Konu gereğinden fazla uzadı. Konu sahibi de kaç gündür ortalıkta yok ne mesaj atmış ne de başka bir şey. İyi sosyaller size.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı