Sabit Disk döngüsel artıklık denetimi hatası

FMGTr

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Eskiden 70 GB boş alan olan HDD, şimdi bilgisayarım kısmından bakıldığında yarısı (yaklaşık 450 GB) boş gözüküyor. Aslında dosyalar ve veriler yerinde duruyor. uTorrent'den dosya indirirken de bazen Veri Hatası (döngüsel artıklık denetimi) uyarısını alıyorum. Ve büyük boyutlu dosyaların setuplarını yüklerken yükleme yavaşlıyor, hata veriyor vs. Acaba HDD bozuldu mu? Verileri okuyamıyor veya yazamıyor mu ? Yada ne oldu, düzeltilebilir mi ?

Windows 7 Ultimate 64 bit.

Döngüsel artıklık denetimi, bir diğer adıyla Cyclic Redundancy Error, depolama ortamındaki veriler bozuk olduğunda ortaya çıkar. Sanırım sabit diskiniz bozulmuş. Anlamanın en iyi yolu disk yüzeyini HD Tune ile taramaktır. HD Tune 5.00'ı indirip Surface Scan yapın. Tabloda kırmızı alanlar çıkarsa -ki kesin çıkacaktır- diskiniz bozulmuş demektir. Aslında Low Level Format Tool ile diski tamir edebilme ihtimaliniz var fakat sabit diskler bir defa bozuldu mu bir daha kullanmayın derim. Veriler önemli konu. Bozuk veri arttıkça hayal kırıklığı da daha büyük olur.

Son düzenleme:
Bu hatayı sadece harddiskte aramak bence yanlıştır.
Döngüsel artıklık denetimi bir dosyanın ne olduğunun sisteme bildirilmesinden sonra aktarılması esnasında bazı eksik ya da fazla kısımlarının olması anlamına gelmektedir. Bu hataya sebep olan bazı unsurlar.

1 Dosya indirilirken bazı kısımları alınamamış ya da kaydedilememiştir.
2 Aynı şekilde dosya kaydedilirken fazlalık ta görülmüş olabilir.
3 Az bir ihtimalle harddiskin boş gibi görülse de aslında boş alanların (blokların) tam olarak bilgi ihtiva ettiği, dolayısıyla bilgilerin yazılamadığı hatasıdır. Çözüm için GLARY UTULITIES programı ile boş alanı temizleme komutu vermelisiniz.

Aynı sorunu harici diskimde yaşıyorum (harici diski açmaya çalıştığımda çıkıyor) yazılımsal bir durum olabilir mi? Yoksa harici diskim bozulmuş mudur?

Dosyaları kurtarma şansım var mı? :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Sökebileceğimi sanmıyorum :(

Dosyaları kurtaramaz mıyım? :( :confused:

Komut dosyasına chkdsk G:/r yazdıktan sonra veri hatası yazısı çıkmamaya başladı. Aynı sorunu yaşayanlar deneyebilir. (G yerine hangi bölümde bulunuyorsa onu yazın)

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı