Sabit internet için cayma bedeli ödemek zorunlu mu?

oHyder

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar 12.01.2022'de Türk Telekom'dan 170 TL'ye 16 Mbps sabit internet almıştım. Fakat internet bana yeterli gelmiyor. Türk Telekom çok pahalı olduğundan TurkNet'e geçiş yapmak istiyorum sözleşmem 2 yıl. 12.01.2024'te sözleşmem bitiyor. Sözleşmemi fesh edersem cayma bedeli öder miyim? Ödemek zorunlumu bir yerde okudum 1 yılı geçmiş ise ödemiyormuşuz. Binam 75 Mbps destekliyormuş 290 TL TurkNet fiyat biçti. Belki 50 Mbps alırım. Ne yapmalıyım? Acaba Türk Telekom'da internet hız artırırlar mı yani 16 değil de 50 yapsınlar fiyatı da artar ama sözleşmem bitmeden olur mu?

Arkadaşlar 12.01.2022'de Türk Telekom'dan 170 TL'ye 16 Mbps sabit internet almıştım. Fakat internet bana yeterli gelmiyor. Türk Telekom çok pahalı olduğundan TurkNet'e geçiş yapmak istiyorum sözleşmem 2 yıl. 12.01.2024'te sözleşmem bitiyor. Sözleşmemi fesh edersem cayma bedeli öder miyim? Ödemek zorunlumu bir yerde okudum 1 yılı geçmiş ise ödemiyormuşuz. Binam 75 Mbps destekliyormuş 290 TL TurkNet fiyat biçti. Belki 50 Mbps alırım. Ne yapmalıyım? Acaba Türk Telekom'da internet hız artırırlar mı yani 16 değil de 50 yapsınlar fiyatı da artar ama sözleşmem bitmeden olur mu?

Bunu öncelikle Türk Telekom'a sormalısın. Bunu sorarken cayma bedeli ödeyip ödemeyeceğini de sorabilirsin.

İki yıllık hiçbir taahhüt yasal değildir. Bu yüzden bedelsiz bırakabilirsiniz ancak bunu gider Telekom'da birine söylerseniz işi yokuşa sürer, hayatta bırakamazsınız. Siz tüketici hakem heyetine başvurun en iyisi.

Arkadaşlar 12.01.2022'de Türk Telekom'dan 170 TL'ye 16 Mbps sabit internet almıştım. Fakat internet bana yeterli gelmiyor. Türk Telekom çok pahalı olduğundan TurkNet'e geçiş yapmak istiyorum sözleşmem 2 yıl. 12.01.2024'te sözleşmem bitiyor. Sözleşmemi fesh edersem cayma bedeli öder miyim? Ödemek zorunlumu bir yerde okudum 1 yılı geçmiş ise ödemiyormuşuz. Binam 75 Mbps destekliyormuş 290 TL TurkNet fiyat biçti. Belki 50 Mbps alırım. Ne yapmalıyım? Acaba Türk Telekom'da internet hız artırırlar mı yani 16 değil de 50 yapsınlar fiyatı da artar ama sözleşmem bitmeden olur mu?r tabi ki.
Cayma bedelini bilmem de, eğer modemin vdsl uyumlu ise türk telekom uygulamasından veya internet sitesinden paket değişikliği kısmından paket değiştirirsen (örneğin 50 mbps) 10-15 dakika içinde kullanmaya başlarsın. Hat değerleri uygunsa... Fiyat değişecektir tabi ki, o zaten geçeceğin pakette yazar. Örnek:

Screenshot_20230709-202121_Trk Telekom.jpg

Son düzenleme:
Normal şartlarda cayma bedeli yasal değil fakat her zaman ki gibi yazdığı gibi uygulanmıyor. Bir şekilde o cayma bedelini ödemek zorunda kalıyorsunuz. Tüketici hakları çözüm olabilir fakat çok uzun sürüyor sabrınız varsa deneyebilirsiniz. Paket değişikliği yaparlar fakat fiyat artar.

Taahhüdün devam ederken paket yükseltebilirsin.

Cayma bedelini bilmem de, eğer modemin VDSL uyumlu ise Türk Telekom uygulamasından veya internet sitesinden paket değişikliği kısmından paket değiştirirsen (örneğin 50 Mbps) 10-15 dakika içinde kullanmaya başlarsın. Hat değerleri uygunsa... Fiyat değişecektir tabii ki, o zaten geçeceğin pakette yazar. Örnek:

Eki Görüntüle 1855046

Maalesef modem ADSL.

Normal şartlarda cayma bedeli yasal değil fakat her zaman ki gibi yazdığı gibi uygulanmıyor. Bir şekilde o cayma bedelini ödemek zorunda kalıyorsunuz. Tüketici hakları çözüm olabilir fakat çok uzun sürüyor sabrınız varsa deneyebilirsiniz. Paket değişikliği yaparlar fakat fiyat artar.

Modem değiştirsem VDSL modem alsam sonra paket değişikliği yapabilir miyim yoksa modeme gelen kablo sadece ADSL mi?

Maalesef modem ADSL.

Modem değiştirsem VDSL modem alsam sonra paket değişikliği yapabilir miyim yoksa modeme gelen kablo sadece ADSL mi?

ADSL VDSL aynı kablo üzerinden kullanılır yani sadece modemini değişip kullanmaya başlayabilirsin bütçen yetiyorsa Keenetic hopper DSL öneririm eğer pahalı geldi ise Keenetic Extra DSL de alabilirsin ikisi de güzel modemdir.

Maalesef modem ADSL.

Evet, değişiklik yapabilirsiniz. VDSL yarı fiber bir sistemdir, terminale kadar fiber gelir ve evinize tıpkı ADSL gibi bakır kablo ulaşır.

Yeni konular

Geri
Yukarı