Saç bakım önerisi

AriceN

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
YAFL da öğrenci
Hocalarım herkese selam:
Konuyu anlatabilmek adına uzun uzun anlatacağım okursanız ve bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim. Saçlarım aileden genetik olarak çok kötü. Baba tarafınında anne tarafınında bütün erkekleri kel. Benim de 12'li yaşlarımda saçlarım aşırı şekilde yağlanmaya ve dökülmeye başladı. Bundan 1 sene öncesine kadar haftada 1 veya 10 günde 1 banyo yapan biriydim. Ama son 1 senede bu dökülme saç diplerimin açılıp kaşınması beni çok rahatsız etmeye başladı ve bakım yapma kararı aldım. Saçlarım yağlı ve orta seyreklikte şu an. İlk 6-8 ay bioxcin forte kullandım saç dökülmem az da olsa gitti. Akabinde yaklaşık 2 aydır urban care biotin expert serisini şampuan tonik ve saç kremi ve syoos saç köpüğü olmak üzere kullanıyorum saçım hafif hafif güçlenmeye başlamıştı ki son dönemde biraz bir zayıflama hissediyorum. Şu an her gün saçımı yıkıyorum. Bugün argan yağı aldım ama uygulama konusunda kararsızım çünkü zaten saçlarım fazlasıyla yağlı. Gece saçım elektrik çarpmış gibi oluyor bununda çözümünü bir türlü bulamadım. Saçım konusunda bir bakım rutini önerisinde bulunabilecek biri varsa çok mutlu olurum. Amacım açıkçası basık olan saçlarımı hacimlendirip dökülmeyi azaltmak. Döküleceğini biliyorum çünkü genetik yatkınlık bu yönde ancak ne kadar geç olursa o kadar iyi.

Dökülme konusunda pek çok bakım ürünü bulunmakta, bunu rahatlıkla kabul edebiliriz. Bu ürünlerin işe yaramadığını söylemeyeceğim. Yaklaşım tarzınızı belirlemek için öncelikle ben bir cildiye doktoruna gitmenizi tavsiye ederim. Zira -özellikle- saçınızın dökülmesinin kan değerlerinizle veya bunun dışında başka bir sağlık sorunundan kaynaklanabileceğini unutmamak lazım. Eğer bir problem yoksa yine saç dökülmesi karşıtı ürünlerle devam edebilirsiniz. Varsa doktorunuzla bu konuyu derinlemesine konuşursunuz. Elektrik çarpmış gibi demişsiniz. Elektriklenmenin miktarını bilemediğim için tam bir yorum yapamayacağım ama gül suyu biraz yardımcı olacaktır.

Dökülme konusunda pek çok bakım ürünü bulunmakta, bunu rahatlıkla kabul edebiliriz. Bu ürünlerin işe yaramadığını söylemeyeceğim. Yaklaşım tarzınızı belirlemek için öncelikle ben bir cildiye doktoruna gitmenizi tavsiye ederim. Zira -özellikle- saçınızın dökülmesinin kan değerlerinizle veya bunun dışında başka bir sağlık sorunundan kaynaklanabileceğini unutmamak lazım. Eğer bir problem yoksa yine saç dökülmesi karşıtı ürünlerle devam edebilirsiniz. Varsa doktorunuzla bu konuyu derinlemesine konuşursunuz. Elektrik çarpmış gibi demişsiniz. Elektriklenmenin miktarını bilemediğim için tam bir yorum yapamayacağım ama gül suyu biraz yardımcı olacaktır.

Cildiye doktoruna gittim bugün kan verdim bu hafta sonunda sonucu çıkacak muhtemelen. Elektriklenmede şu seviyede yıkamadan kesinlikle açılmıyor acayip uğraşıyorum ama nafile.

Elektriklenme gibi dediğin şey yattığın yattığımız yastık ve yorgan gibi maddelerin saçımızla uyumsuzluğu berbat olduğundan dolayı olur. Saçlarını her gün doğal ve keratinli şampuan ile yıka , saç kurutma makinesi veya havlu ile değil pamuklu bir t-shirt ile nemini al sadece. Saçlarını doğru düzgün tara , uzun ise ki galiba değil fırçala. Hafta da 1 kere en azından keratin bakımı yap.

Elektriklenme gibi dediğin şey yattığın yattığımız yastık ve yorgan gibi maddelerin saçımızla uyumsuzluğu berbat olduğundan dolayı olur. Saçlarını her gün doğal ve keratinli şampuan ile yıka, saç kurutma makinesi veya havlu ile değil pamuklu bir tişört ile nemini al sadece. Saçlarını doğru düzgün tara, uzun ise ki galiba değil fırçala. Hafta da 1 kere en azından keratin bakımı yap.

Saçım şu an 7 cm kuru hali pamuklu t shirt elektrik miktarını arttırmaz mı? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın. Saç köpüğü kullandığımdan fön makinesi kullanıyorum. Köpüksüz saçım Max 1 1.5 cm havalanıyor. Bu da saçımı çok basık gösteriyor. Ki fön makinesi diye kullandığım şey kalitesiz bir saç kurutma makinesi seyahat tipi denilen 1000W motoru olan küçük bir şey. Eğer bir tavsiye verecek olursanız beklerim seve seve. (sizin dediğinize ters gitmiş gibi olduysam kusura bakmayın). Tarama konusunda problem yok kuaför tarağı var çalı şekilli olan sık değil ve tek tek kılları.

Saçım şu an 7 cm kuru hali pamuklu t shirt elektrik miktarını arttırmaz mı? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın. Saç köpüğü kullandığımdan fön makinesi kullanıyorum. Köpüksüz saçım Max 1 1.5 cm havalanıyor. Bu da saçımı çok basık gösteriyor. Ki fön makinesi diye kullandığım şey kalitesiz bir saç kurutma makinesi seyahat tipi denilen 1000W motoru olan küçük bir şey. Eğer bir tavsiye verecek olursanız beklerim seve seve. (sizin dediğinize ters gitmiş gibi olduysam kusura bakmayın). Tarama konusunda problem yok kuaför tarağı var çalı şekilli olan sık değil ve tek tek kılları.
Saçlarına ısı değdirmemeye çalış. Diplerini iyice öldürüyorsun. Ve o saçındaki elektriklenme değil gece yatarken yastık yüzleri falan saç yapısı ile uyumlu olmadığından kaynaklanıyor. Belirttim zaten. 11 Senedir uzun saçlıyım ve saçlarıma fön makinesi değdirmiyorum , uçlarını sadece kurutma makinesi ile kurutuyorum o da çok uzun olduğu zamanlar.

Saçlarına ısı değdirmemeye çalış. Diplerini iyice öldürüyorsun. Ve o saçındaki elektriklenme değil gece yatarken yastık yüzleri falan saç yapısı ile uyumlu olmadığından kaynaklanıyor. Belirttim zaten. 11 senedir uzun saçlıyım ve saçlarıma fön makinesi değdirmiyorum, uçlarını sadece kurutma makinesi ile kurutuyorum o da çok uzun olduğu zamanlar.

Sağ olun hocam dediklerinizi aklımda bulunduracağım.

Elektriklenme oluyorsa ıslak saçını havlu ile kurutuyorsundur. Uzun saçlıyım ben de yukarıdaki arkadaş gibi fön makinesi kullanmıyorum ama çok yüksek seviyelerde olmadığı sürece aslında kulllanılabilir(saç dibini çok yakmayacak seviyelerde). Bunlar dışında randevu alman gerekiyor kesinlikle. Islak saçını bırak kendisi doğal olarak kurusun ve duştan sonrada tahta tarakla uçlarındaki suyu al plastik tarakta elektriklenme olacağı için tahta kullanılmalıdır.

Etiketlemişsiniz diğer konuda bildirim gelmedi kusura bakmayın. Elektriklenmeye karşı tahta tarak kullanın. Saçınıza aşırı ısı vermeyin. Yağlarla (argan vs.)
elektriklenmeyi de azaltabilirsiniz. Dökülme konusunda ise doktorunuz ne dedi? Ona göre bir şeyler bakarız hocam.

Ek olarak keratin bakımı da elektriklenmeye karşı çözüm olabilir.

Geri
Yukarı