Saç Dökülmesi

Ayhan Ahmet

Hectopat
Daha fazla  
Saç dökülmesi ‘nin nedenleri nelerdir?

Erkek ve kadınlarda saç dökülmesi ‘nin birçok nedeni vardır. Bununla birlikte erkeklerde en sık neden ailevi geçiş gösteren erkek tipi saç dökülmesidir. Erkek tipi saç dökülmesinde suçlanan hormon olan dihidrotestesteron (DHT) genetik olarak yatkın olan hastalarda saç dökülmesine neden olmaktadır.
Kadınlarda da benzer şekilde kadın tipi saç dökülmesi ailevi geçiş göstermekle birlikte bu durum araştırma aşamasındadır. Kadınlarda görülen ailevi saç dökülmesinde hormon etkileri erkeklere göre farklılık göstermektedir.
Saç dökülmesinin daha az rastlanan ve araştırılması gereken sebepleri, tiroid hastalıkları, demir eksikliği, yüksek ateş, çok agresif yapılan diyetler, doğum ve alınan ilaçlara bağlı olabilir. Bununla birlikte saçlı deriyi ilgilendiren dermatolojik hastalıklar geçici veya kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Bu hastalıklar, lupus, liken planoplaris ve alopesia areata olarak sayılabilir.
Saç dökülmesi ile ilgili halk arasında birçok söylenti dolaşmaktadır. Bunlar zayıf kan dolaşımı, saçları sık sık şampuanlamak, sapka ve kask kullanılması sayılabilir.
Akılda tutulması gereken, her erişkin uyuma fazında(telojen) bulunan saçlar yüzünden günde 75-125 saç telini kaybetmektedir. Dökülme ile bu fazdan çıkan saç kökleri yeni saç teli olarak (anajen faz) büyümeye başlamaktadır. Bu süreç belli bir dengede kalmakta ve saçlı deride bulunan saç sayısı sabit kalmaktadır.
Saç dökülmesindeki diğer bir minör faktör olan stres, erkek tipi saç dökülmesini arttırabilmektedir.

Valla hocam yinede doktora gidin lakin saç güçlendirici olarak yeni çıkan bir ürün var adı proterra set olarakta satılıyor set içinde sprey vitamin vs ilaçları var deneyin derim..

Benim sacim tepelerden dökülmeye basladi yavas yavas. 20 seneyi geckin günlük banyo yapmamin (Hatta bu sayi durumuna göre 2'ye cikabiliyor) etkisi olabilir diyor cilt doktorum.
Ama öyle cok belirgin degil sükür, böyle hafif seyrek sadece :)

Ayrica dus kafasinin ve su basincinin sac dökülmesinde büyük rol oynadigini biliyormuydunuz? Ben tavsiye üzerine yagmur suyu akitan dus basliklarindan aldim :)

Asagidaki resimdekine cok benziyor.

Regendusche-Vola-Duschen-im-exklusiven-Badezimmer-Design-Kopfbrause.jpg

Ayin 27'sinde ben de saç hekimine gidiyorum. Hafif seyreklik var ama hicbir sekilde kafa derim gorunmuyor disaridan, islaninca gorunuyor tabi. Enseme yikasla %35 daha seyrek ust taraflar.

Kel kalmamak veya olabildigince ertelemek icin gidiyorum 27'sinde :)
Benim sacim tepelerden dökülmeye basladi yavas yavas. 20 seneyi geckin günlük banyo yapmamin (Hatta bu sayi durumuna göre 2'ye cikabiliyor) etkisi olabilir diyor cilt doktorum.
Ama öyle cok belirgin degil sükür, böyle hafif seyrek sadece :)

Ayrica dus kafasinin ve su basincinin sac dökülmesinde büyük rol oynadigini biliyormuydunuz? Ben tavsiye üzerine yagmur suyu akitan dus basliklarindan aldim :)

Asagidaki resimdekine cok benziyor.

Eki Görüntüle 345733
Ben saç derim iyi temizlensin diye en fışkırtmalı moda alip duruluyordum abi :) Sizin onerinizden sonra vazgecicem bu huyumdan :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı