Saç Seyrekliği Nasıl Giderilir?

Salih751

Hectopat
Daha fazla  
17 yaşındayım. Saçlarım doğuştan hep seyrekti ama son 1.5-2 aydır aşırı dökülmeye ve seyrekleşmeye başladı. Dökülmeyi azalmak icin ne önerebilirsiniz ve saçın seyrek görüntüsünü gizlemek icin sizce saçı numaralı kısa mı kesmeliyim yoksa kapatması icin uzatmalı mıyım?

Öncelikle dermatolojiden randevu alıp muayene olmalısın gerekirse kan testi isterler ve seyrekliğe/dökülmeye kan değerlerindeki bir eksiklik mi sebep oluyor buna bakarlar. Gıda takviyesi, ilaçlı/vitaminli şampuan vb. tedaviler uygulandıktan sonra problem hala devam ediyorsa dermatoloji doktoru problemin genetik olduğunu ve bunlardan başka yapılacak bir şey olmadığını söyleyecektir. (Yaşandı). Daha sonra estetik cerrahlar ile görüşüp saç ekimi için fiyat bilgisi edinmeye başlarsın. En uygun olan tercihi yapıp ekonomik olarak da gücün yetiyorsa ektirirsin. (Ben ektirdim.) Kendi yaşadığım süreç bu şekilde.

Bunun bilinen iki tane sabit yöntemi var. Doktorlar da aynısını diyecek çok yüksek ihtimal.

Kan testi yaptırıp değerlerine baktırmalısın. Bir eksik yoksa bu iki yönteme geliyoruz.

Saç ekimi. Bu yöntem olmaz, yaşın çok genç, ekim merkezleri seni ikna etse de yaptırma. En az 24-25 yaşını bekle.

İkinci yöntem ise Minoksidil. Doktor tavsiye etmeden kullanma.

17 yaşındayım. Saçlarım doğuştan hep seyrekti ama son 1.5-2 aydır aşırı dökülmeye ve seyrekleşmeye başladı. Dökülmeyi azalmak icin ne önerebilirsiniz ve saçın seyrek görüntüsünü gizlemek icin sizce saçı numaralı kısa mı kesmeliyim yoksa kapatması icin uzatmalı mıyım?

Dökülme genetik mi? Babanızda, amcanızda da kellik mevcut mu? Dökülme genetikse pek de bir şey fayda etmiyor.

Saç ekimi. Bu yöntem olmaz, yaşın çok genç, ekim merkezleri seni ikna etse de yaptırma. En az 24-25 yaşını bekle.
Benim saçlar da 16-17 gibi seyrelmeye başladı ve 23 yaşıma geldiğimde artık kel sayılırdım ve ektirdim. Saç ekimi yapılacaksa estetik cerrah muayenesi yapılarak gelecek için planlama yapılabilir.
İkinci yöntem ise Minoksidil. Doktor tavsiye etmeden kullanma.
Doktor tavsiyesi ile kullandım bende sonuç vermedi ancak kullandığım zamanki araştırmalarıma göre olumlu sonuç alanlar da olmuş. Her tedavi herkeste aynı sonucu vermiyor ne yazık ki. Adım adım ilerlemek ve işe yaramayan adımları eleyerek bir sonrakine geçmek gerek. :(

Öncelikle dermatolojiden randevu alıp muayene olmalısın gerekirse kan testi isterler ve seyrekliğe/dökülmeye kan değerlerindeki bir eksiklik mi sebep oluyor buna bakarlar. Gıda takviyesi, ilaçlı/vitaminli şampuan vb. tedaviler uygulandıktan sonra problem hala devam ediyorsa dermatoloji doktoru problemin genetik olduğunu ve bunlardan başka yapılacak bir şey olmadığını söyleyecektir. (Yaşandı). Daha sonra estetik cerrahlar ile görüşüp saç ekimi için fiyat bilgisi edinmeye başlarsın. En uygun olan tercihi yapıp ekonomik olarak da gücün yetiyorsa ektirirsin. (Ben ektirdim.) Kendi yaşadığım süreç bu şekilde.

Teşekkür ederim sınav senesi olduğu için doktora gitmeyi hep erteledim ara tatilde gitmeye çalışıcağım ama genetik olduğu için yapacak bir şey yok gibi😔

Dökülme genetik mi? Babanızda, amcanızda da kellik mevcut mu? Dökülme genetikse pek de bir şey fayda etmiyor.

Amcam yok ama babamda kel onun dışında akrabalarda kel olan hiç yok ama babamın 23 24 gibi dökülmeye başlamış 17 yaşında saçın dökülmesi çok üzücü

Saçta en etkili ilaç Finasterid. Özellikle tepe bölgesindeki sonuçları oldukça başarılı. Araştırmalısın ve mutlaka doktoruna kullanmadan önce sor yan etkisi çok fazla. Libidoyu öldürür.

Yeni konular

Geri
Yukarı