Saçı 3'e vurmak saçı sıklaştırır mı?

Ghost Of Batman

Hectopat
Daha fazla  
Selam. Kuzenimin saçı aşırı seyrek ve 14 yaşında. Gelip sordu 3'e vurursam sıklaşır mı diye. Cevap verenlere teşekkürler.

Ben uzatıp uzatıp 3’e vuruyorum ve her 3’e vurduğumda daha seyrek oluyor. Kişiden kişiye değişebilir ama bende durum bu.

3 vurunca bir işe yarar mı bilmiyorum ama 0 vurunca saç telleri kalınlaşır. Fakat saç tellerinin şıklığını arttıracağını hiç sanmıyorum.

Hayır, hiçbir değişiklik olmaz. Kılların boyu kısalınca daha sık gözüktüğü için millet bu efsaneye inanıyor.

Eğer bu olay gerçek olsaydı benim bugün çok sık saçlara sahip olmam gerekirdi, dedem yaşım küçükken saçlarımı sürekli 3'e vuruyormuş "Büyüyünce saçları dökülmesin, saçları sık olsun" diyerek, ama gel gör ki benim saçlarım çoğu kişiye kıyasla seyrek. Kılların tıraş edilmesiyle gürlüğü artmaz, sıklığı artmaz. Genetik kodun neyse o.

Hocam erkeklerin genelinde yaş ilerledikçe anlımızın köşelerinden gerileme oluyor ben 23 yaşıma geldim ve yaşadım ayrıca saçımda seyrek sanırım genetik, çözümü varmı bilmiyorum.

Saçı uzun tutmak daha hızlı yıpranmasına ve dökülmesine neden oluyor diye biliyorum ama sürekli kısa tutman mevcut saç köklerini güçlendirmez. Eğer gerçekten kelleşme problemi varsa buna yararı olmaz.

Doğru. Saç telleri uzadıkça inceliyor ve incelince dökülme sıklığı artıyor, saç uzayınca ekstra bir bakım yapmak gerekiyor o bakım yapılmazsa da yıpranıyor.

İnsanlar saç uzatınca dökülmeler arttığı için saç uzatmanın kelliğe yol açacağını sanıyorlar ve bu yüzden de saçlarını kısa tutuyorlar ya da kelleşenler sürekli 3 numaraya vuruyor engelleyeceğini sanarak.

Fakat farkında olmadıkları şey kellikte saç kökünden koparak dökülüyor istersen hergün sıfıra vur gene dökülüyor, saç uzattığında ise saç kökten değil ortasından falan koparak dökülüyor ve kopan kısım tekrar uzamaya devam ediyor.

Geri
Yukarı