Saçı sıfıra vurdurmak saçı sıklaştırır mı?

Ne yazık ki bu tür söylentiler hurafelerden başka bir şey değil, bende bir çok defa saçlarımı kazıdım fakat olumlu bir sonuç sağlamadı. Eğer saçınız da seyreklik var ise veya dökülmeye başladıysa en yakın zamanda dermatoloji bölümüne giderek saçınız için doktoronuzdan kan testi isteyip özel ilaçlar isteyiniz. Bazı zamanlar saç eksikliği vitamin eksikliklerinden de kaynaklanabiliyor, kan testi ile eksik vitaminleri öğrenip doktorunuz bilgisinde vitamin takviyesi alabilirsiniz. Eğer aileniz de saç dökülmesi ırsi(genetik) ise ilaç tedavisine başlayınız. Ne kadar erken tedavi okadar yararınıza, her zaman olumlu sonuç vermesede bu tür ilaçlar çoğu zaman dökülmenin önüne geçebiliyor veya dökülmeleri yavaşlatabiliyor.

Saçtaki seyreklik yeterli beslenememe nedeniyle olur. Saç köklerini besleyen şey kandır netice itibariyle. Kansızlık var mı yok mu baksınlar, kan değerlerine de baksınlar. Kansızlık yani demir eksikliği varsa direkt olarak etki eder saç köklerine çünkü kök hücrelerine kan aracılığı ile oksijen taşınır.
Doktora danış, kan değerlerine baksınlar. Kullandığın şampuan veya bakım ürünleri varsa aynı şekilde onlara. Saç köklerin yerinde ve sağlam ancak düzgün beslenemediği için kırılıp dökülüyor ise çaresi var.

Yok, genetik bir saç sökülmesine sahipsen yalnızca saç dökülme sürecini geciktirirsin. Benim de üst kısımda hafif seyreklik var. Kullandığın şampuan çok fark yaratıyor, saçı besleyen - dökülmeye karşı olan doğal ürünler kullanmanı tavsiye ederim. Biraz daha tuzludur ancak saçlarından önemli değil.

Benim bir arkadaş saçını sıfıra vurmadan önce kel değildi saçı sıfıra vurduktan sonra kel kaldı vallahi.

@BilgisayarKurdu Bende de genetik olarak aile de kellik var, benim saçlarda dökülüyor daha seyrelmemiş tabii, lakin elime saçıma sürtünce dökülüyor, saçık kökünde de epey kepek var ancak kepek dıştan gözükmüyor, Clear Men, HS, Sebamed, Bioxcin gibi kepek şampuanları kullanmama rağmen hiç götürmedi bunu bir çaresi var mıdır acaba? Saçlarda yağlı ayrıca, sakal altında da bende kabuklanma oluyor ay saç gibi.

Saç dökülebilir, belirli bir seviyeye kadar gayet normal. Saç kökleri, dökülenin yerine yenisini koyabiliyor mu önemli olan bu. Saçlar elinize geldiği halde seyrelme olmuyorsa sıkıntı yok demektir dökülme açısından.

Kepeğe gelirsek sinir stres gibi durumlar bile cilt hastalıklarını azdırabiliyor. Güneşli havaya çıkmak da öneriliyor bu arada. Saçlar çabuk yağlanıyorsa keza aynı şekilde o da. Ne çok fazla yıkamak ne de yağlanmasına sebep olacak kadar beklemek doğru değil. Yıkarken saç derisini tahriş etmeyecek şekilde yıkamak gerekiyor, aynı şekilde kaşıntı olan yeri tahriş etmemek, kaşımamak de çok önemli.

Doğal elma sirkesi kullanmanı tavsiye ederim, aktarlarda bulabilirsin. Asitik özelliği sebebiyle saç derisindeki varsa mantarları yok ediyor, gözenekleri açmaya da yardımcı oluyor. Elma sirkesi uzun yıllardır kullanılıyormuş gerçi saçlar için. Ben de haftada 1 defa ıslak saç üzerine uyguluyorum. 10 dakika bekletip güzelce duruluyorum. Koku yapmaz kuruduğunda bu arada.

Cilt hastalıkları da olabilir senin farkında olmadığın. Ben her zaman cildiyeye danışılmasından tarafım.
Ben de bu hafta kan değerlerimi ölçtüreceğim, demir eksikliği var gibi. O bile saçların düzgün beslenmesini engelleyip zayıflamasına, güçsüz düşmesine sebep olabiliyor.

Benimki tamamen araştırarak edindiğim bilgiler. Çünkü bizim ailede kel olmayan insan yok. Kuzenlerim geç yaşta ve hatta üvey amcalarım bile askerlik çağında saçlarını kaybettiler. Tek bizim ailede değil, aynı soyada sahip neredeyse tüm aile bireylerinde kellik problemi var.
Bir tek bana vurmadı bu yaşıma kadar, ilerleyen yaşlarda bana da vurabilir belli olmaz. Şuan saçım dökülmüyor ancak yerine yenisi geliyor mu, üretim var mı pek emin değilim :)

Şu konuda 6 sene önce saçlarımın gürlüğünden, arkadaşlarım arasında saçlarım ile tanınmaktan bahsetmişim :) Çok şükür yine fena değil saçlarımın durumu ancak bir o kadar daha seyrekleşse problem olmaya başlar ; 16 yaşında saç dökülmesi..

21'e kel olmadan giriyorum :) Bakalım kaça kadar devam edecek, haydi hayırlısı :D

@BilgisayarKurdu Bizde de genetik kel olmama ihtimalim hiç yok. Sinir çok fazla yok ama stres var. Dediğin gibi geç banyo yaparsam saç yağlılığı daha fazla artırıyor aynı şekilde kepek oranı da. Fazla kaşıyorum yalnız artık kaşımamaya özen göstereceğim, kaşıyınca saç derisi kırmızılaşıyor açıkçası. Ne gibi bir cilt hastalığı pek olacağını sanmıyorum ama aşırı zayıfım demir eksikliği olabilir gibi geliyor. Doğal elma sirkesini deneyeceğim sen de bir faydası oldu mu? Saçı üç numaraya vurduğumda saçta seyrelmeler görebiliyordum orta kısımlarında, üçe vurmadığım için genelde seyrelme göremiyorum, saça elimi fazla sürtünce dökülme ve kepek çıkıyor.

Ben de 23 yaşındayım bende de daha kellik yok, 30'lu yaşlarda başlar gibi, bari evlendikten sonra dökülseydi.:)

Bende kepek problemi hiç olmadı, yağlanma ve hafif seyrelme - güçsüzleşme oldu. Güçsüzleşmeden kastım saçların kırılması aynı zamanda. Sirkenin faydasını gördüm, sirkeden çok uygun şampuanın gördüm hatta.

Benim de şakak denen bölgelerde hafif seyrelme oldu, ilerlemezse şuan hiçbir problem yok :) 6 sene öncesine kıyasla seyrek ama fark edilir oranda değil öyle pek. İnşallah seyrelmez daha da.

Sen o zaman fazla kaşıma kafa derisini. Kaşıdıkça daha çok tetikliyorsun ölü deri oluşumunu. Elma sirkesi işe yarayacaktır. Önce şampuanla güzelce temizle, sonra sirkeyi 10 dakika bekletip güzelce durula.
Kuruyunca koku yapmaz hiçbir şekilde. Saç derisini parmak içiyle ovacaksın nazikçe, tırnaklar dokunmayacak deriye. Ve yağlanmadan yıkamaya başla derim, ben de az sonra yıkayacağım :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı