Saçlarımda dökülme var mı?

yigitgngr

Centipat
Daha fazla  
İyi günler. Saçlarımda dökülme vb. var mı sizce? Sağlıklı mı duruyor yoksa ileride kellik yaşama şansım var mı?

17 yaşındayım, kıvırcık saçlıyım. Babamın(55) saç çizgisinde gerileme bile yok gayet iyi sadece saçları biraz seyrek duruyor tabi böyle gözükmesinin sebeplerinden biri de sarı saçlı olması. Babamda kellik yok, annem (49) yaşında kıvırcık/dalgalı saçlı. Saçları normal sağlıklı. Dayım kel, iki taraftan kuzenlerin hiçbirinde saç problemi yok. Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Önceki halini bilmediğimiz için yorum yapmak güç fakat gayet doğal görünüyor, tepe kısmında saçlar azalmış ve kimi kişilerde şakaklar yerine genellikle arka tepeden dökülme başlıyor. Olur da ilerleyen zamanlarda olması gerektiğinden fazla saç döktüğünü fark edersen bir dermatoloji uzmanına görün derim. Kellik bir anda ortaya çıkmaz, saçlar yavaşça dökülüp olması gerekenden daha uzun süre saç dökülmesi seyrederse o zaman saç derisini görmeye başlarsın. Bazı kişilerde ve çocuklarda arka kısımda daha az saç olması da gayet normal bir şey, fakat dediğim gibi saçının önceki hali ile şimdiki halini bilemiyoruz.

Yani dostum 144 piksel, bulanık parlak falan fotoğraf attığın için bunu anlamamız çok zor. Ve benim de saçım kıvırcık fakat ıslattığımda seninki gibi kafamın üstünde seyrek bir görüntü olmuyor. Yani sende biraz kafanın üstünde seyreklik var gibi sanki, belki dökülme değildir ama orda saçların sık olmamasından dolayı olabilir.

Önceki halini bilmediğimiz için yorum yapmak güç fakat gayet doğal görünüyor, tepe kısmında saçlar azalmış ve kimi kişilerde şakaklar yerine genellikle arka tepeden dökülme başlıyor. Olur da ilerleyen zamanlarda olması gerektiğinden fazla saç döktüğünü fark edersen bir dermatoloji uzmanına görün derim. Kellik bir anda ortaya çıkmaz, saçlar yavaşça dökülüp olması gerekenden daha uzun süre saç dökülmesi seyrederse o zaman saç derisini görmeye başlarsın.
Ekim başında aşırı saçım dökülüyordu sabah yastıkta 2-3 tel görüyordum elimi attıp çektiğimde saçımı 1-2 tel geldiği falan oluyordu. Doktora gidip kan verdim D vitamini baya düşük çıktı. D vitamini kullandım saç dökülmesi baya azaldı sabah yastıkta saç teli ya olmuyor ya da bazen bir tane gün içinde 3-4 kez elimi saçıma atıp çekerim dökülüyor mu diye 3-4 kez yapmama rağmen 2 tel saç geldi elime. Duşta da normal gibi dökülme aşırı bir dökülme yok saçlar bu durumda babamın da alnı geçiş benim de. İsterseniz eski fotoğrafları da bulup paylaşabilirim 2020 yılından falan.

Yani dostum 144 piksel, bulanık parlak falan fotoğraf attığın için bunu anlamamız çok zor. Ve benim de saçım kıvırcık fakat ıslattığımda seninki gibi kafamın üstünde seyrek bir görüntü olmuyor. Yani sende biraz kafanın üstünde seyreklik var gibi sanki, belki dökülme değildir ama orda saçların sık olmamasından dolayı olabilir.
Saçlarınızın fotoğrafını paylaşır mısın? Bende de kuru halde gözükmüyor oralar ama ıslakken tam o saç ayrımına su tuttuğumda böyle gözüküyor.

Saçlarınızın fotoğrafını paylaşır mısın? Bende de kuru halde gözükmüyor oralar ama ıslakken tam o saç ayrımına su tuttuğumda böyle gözüküyor.
Kuru halde gözükmez zaten kıvırcık saç kabarık olduğu için. Fotoğraf maalesef atamam ama bende o ayrımda deri görünmüyor.

2-3 saç telinden bir şey olacağını düşünmüyorum, saçlar zaten dökülür ve kökten yine yerinden çıkar. Burada önemli husus bu durumun sürekleyici olması yani örnek veriyorum sürekli olarak günlük 60 ve üstü saç dökülmesi ve bu durumun haftalarca yerine aylarca devam etmesi. Genetik faktörden korkuyorsan saçlarının incelmemesine dikkat et, iyi beslen ve stresten uzak dur yada stresi kontrol altına al. Bunun dışında genetik saç dökülmesinin halen günümüzde bir tedavisi yok fakat yavaşlatılabiliyor fakat bu tedavi yöntemini henüz uygulamana gerek yok. Haftada 1 olmak üzere fotoğraf çekip kontrol et ve 1-2 ay önceki ve sonraki hali ile kıyasla daha sonrasında dermatoloğa görünme kararı al yada şu anki hayatına devam et fakat dediğim gibi elini saçına götürüp 2-3 tane saç dökülmesi pek de önemsenilecek bir şey değil.

@@yigitgngr Olabilir yada yeteri kadar saçın yoktur.​

Son düzenleme:

Geri
Yukarı