Sadece C diskine format atmak

EmreBlast

Centipat
Daha fazla  
1583130642116.png

Normalde temiz format atarken iki diski siler öyle format atardım fakat D diskimde yaklaşık 350GB veri var ve bunların silinmesini istemiyorum. Doğal olarak da format ekranında sadece C diskini silip onu seçip kuracağım. Ama şöyle bir şey var ki aklıma takılan; format attıktan sonra D diski kayboluyordu ve disk biçimlendir yapıp geri getiriyorduk. Bu da verilerin silinmesini sağlıyor. Eğer format ekranında D diskini seçmezsem böyle bir şeyle karşılaşır mıyım ve verilerimin kaybolma gibi bir durumu olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış hatırlamiyorsam bahsettiğin biçimlendirme işlemi windows 7 zamanı ve öncesinde oluyordu. Yine de silinmemesi için bir püf noktası vardi. Windows 10 kurulumunda böyle bir sorunla karsılaşmıyorsun. Son zamanlarda 4-5 defa format atmam gerekti, hiç birinde D sürücüsünün silinmesi gibi bir durumla karşılaşmadım.

Önce hangi diskin hangisi olduğunu belirle.

Format ekranında Disk 1: Bölüm 1234 gibi bölümler göreceksin. Buradan (eğer farklı bölümlere ayırmadıysan) 1TB olanı bul, onun dışındaki bölümleri sil.

En son elinde 1TB ve 128GB’lik Disk 0 ve Disk 1 olacak. 128GB olanı seçip devam et.

Merhaba. İster ayrı fiziksel disk, isterse bir diskin bölümleri (partition) olsunlar, birine format atmakla diğerine bir şey olmaz. Kurulumu yaparken bölümü silmek yerine sadece format atarsanız bir sorun olmaz kanımca.

Ben format atıcaksam disklerin bağlantısını çıkarıyorum. Format attıktan sonra takıyorum. İçinde yüklü oyun varsa bazen çalışmadığı olurmu bilemem. Ben daha çok film ve benzeri dosyaları korumak için yapıyorum.

Sadece 1 disk HD varsa ve C ve D olarak ayrılmışsa C bölümünü silebilirsiniz ve üzerine yeniden format atıp sistem kurabilirsiniz. Kurulum sırasında C disk kapasite boyut verin kurun. Kurulum sonrası disk yönetiminden D harfli diskini aktifleştirin biçimlendirme değil.

Şimdi diyorsunuz ki D'ye kurulum ekranında hiç ellemez isem ne biçimlendirme şeyi ne de veri kaybı olur. HDD'yi çıkarayım direkt silinme ihtimali varsa. Bu arada Cevaplarınız için teşekkürler. D diskini daha öncelerden de silmem saçmaydı zaten içinde hiçbir şey yoktu denemiş görmüş olurdum.

Şimdi diyorsunuz ki D'ye kurulum ekranında hiç ellemez isem ne biçimlendirme şeyi ne de veri kaybı olur. HDD'yi çıkarayım direkt silinme ihtimali varsa. Bu arada Cevaplarınız için teşekkürler. D diskini daha öncelerden de silmem saçmaydı zaten içinde hiçbir şey yoktu denemiş görmüş olurdum.

Evet bunlar iki ayrı disk olduğuna göre D'ye ellemediğiniz sürece bir sorun olmaz. Hepimiz aşağı yukarı olası tüm yöntemleri söyledik sanırım :) Buradaki tek olumsuz ihtimal, yanlışlıkla D sürücüsünü silmeniz. Garanti olsun diyorsanız hdd'nin kablsounu çıkarın. Kurulum bitince takarsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı