Çözüldü Saf Debian'a Masaüstü Ortamı Kurma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

harputluveysel

Decapat
Daha fazla  
Yeni konu açma gereği duydum. Tekrardan temiz kurulum olarak saf Debian Distro'sunu kurdum. Ancak yükleme yaparken hiçbir masaüstü ortamı kurmadan kısa sürede kurulumu bitirdim. Sadece yardımcı yazılımları kurdum. KDE seçmek istiyorum. İlk kurulum ekranında KDE kurabilirdim ancak her şeyi ile yüklü geldiği için tercih yapmak istemedim amacım minimal kurulum yapmak. Dolayısı ile masaüstü ortamsiz açıyorum ve su kullanıcı adı ve şifremi girdikten sonra su komutu ile root yetkisini alıp internetten bulduğum apt-get install KDE Plasma-desktop komutunu giriyorum. 700 kusur MB bir veri ile kuruluma Evet dedikten sonra kurulum başlıyor ve sonra yükleme sırasında "bazı arşivler alınamıyor" hatası veriyor bunu nasıl düzeltebilirim? İnternet bağlantı Wi-Fi var. İlk kurulum sırasında Wi-Fi şifresini girdim. Ancak masaüstü ortamı yok diye baglimi degilmi göremiyorum Wi-Fi ağ kontrolu yapacak komutları bilmedigimden inceleyemedim. Belki sorun başkadır bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.
@OzgunP

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Elimde linux mint USB kurulum belleği var

Tamam, sistemi bununla aç. Sonra aşağıdaki komutlarla, Debian'ı kurduğun disk bölümünü tespit etmeye çalış.

Kod:
sudo parted -l
lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID

Kurulum yaptığın bölümü tespit edince, aşağıdaki komutlarla chroot ile bölüme ulaşmayı dene. Komuttaki sdxy yerine, Debian'ı kurduğun bölümü yazacaksın.

Kod:
sudo mount /dev/sdxy /mnt
Kod:
sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys
Kod:
sudo cp /etc/resolv.conf /mnt/etc/resolv.conf
Kod:
sudo chroot /mnt

Ardından aşağıdaki komutlarla paketleri kurmayı deneyebilirsin.

Kod:
apt update
apt install kde-plasma-desktop

Dosya Ekleri

• IMG_20220130_211158~2.jpg
    IMG_20220130_211158~2.jpg
    456,7 KB · Görüntüleme: 75
Büyük ihtimalle bağlantı, az ihtimalle DNS sorunu yaşanıyor. nmtui-connect komutuyla wifi bağlantısı kurmayı dene bakalım.

Büyük ihtimalle bağlantı, az ihtimalle DNS sorunu yaşanıyor. nmtui-connect komutuyla wifi bağlantısı kurmayı dene bakalım.
Komutu denemedim ama basarilir olmadı. Bende doğrudan modeme kablo ile bağladım bilgisayarı internet hatası da yok. Güncelleme denedim aynı hatayı verdi. Ardından masaüstü ortamını kurmak için yeniden komut girip denedim yine ilk hatanın aynısını verdi. Depolardan kaynaklı bir hatamı bilmiyorum ilk kurarken deb.debian.org sunucusunu ve ardından Türkiye depolarını seçtim. Depolardan veri çekemiyor sanırım. Ama nasıl düzelecek bilmiyorum. Dediğiniz gibi DNS veya sunucu hatası olabilir

Hangi network kalıbıyla kurulum yaptın? Şu komutun çıktısını paylaş bakalım. Duruma göre non-free ISO ile kurulum deneyebilirsin, çünkü standart ISO dosyalarında realtek, ralink, intel vb. ağ cihazları için gerekli firmware dosyaları olmuyor. Bu sebeple bağlantı sorunları yaşanabiliyor.

Kod:
lspci -nnk | grep -iA3 net

Hangi network kalıbıyla kurulum yaptın? Şu komutun çıktısını paylaş bakalım. Duruma göre non-free ISO ile kurulum deneyebilirsin, çünkü standart ISO dosyalarında realtek, ralink, intel vb. ağ cihazları için gerekli firmware dosyaları olmuyor. Bu sebeple bağlantı sorunları yaşanabiliyor.

Kod:
lspci -nnk | grep -iA3 net
Offical olan netinst kalıbı ile kurulum yaptım.
Uniffical olan non-free ISO ile kurulum yapmadım. Peki non-free kalıbı ile kurulum yapar isem resmi güncellemeleri otomatik almaya devam edebilir miyim her guncellemede kalıp yüklemeye gerek yok sanırım. Androidlerde sürekli elle güncelleme yaptığım için unofficial kalıptan o yüzden uzak durdum. Sanırım arada bir fark yok anladığım kadarıyla? Çıktıyı paylaşıyorum

Dosya Ekleri

• IMG_20220131_014058.jpg
    IMG_20220131_014058.jpg
    249,8 KB · Görüntüleme: 80
Atheros wifi ve ethernet için firmware dosyası (firmware-atheros) gerekiyor. Bu sebeple non-free kalıpla kurulum denemen en uygunu.

Peki non-free kalıbı ile kurulum yapar isem resmi güncellemeleri otomatik almaya devam edebilir miyim

Bunun, normal kalıptan tek farkı firmware dosyaları kurulu gelmesi ve non-free + contrib depolarının etkin olması, yani sorunun cevabı evet.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı