Sağ kulağın az duyması

Muhtemelen sağ kulaktaki duyma frekans aralıkları ile sağ kulaktaki frekans duyma aralıkları farklıdır.
Örnek vereyim sol kulaktan tiz sesleri daha iyi duyarken sağ kulak daha farklı koyu sesleri iyi duyma gibi. O tarz bir durum da olabilir.

Bir doktor olarak söylüyorum, bence kulağınızda bir sorun yok. Testin 2 kere yanlış sonuç çıkarma ihtimali oldukça düşük. Yine de hâla bir sorun olduğunu düşünüyorsanız başka bir doktora gidebilirsiniz.

Ben sana olayın ne olduğunu anlatayım.

Birincisi 35 yaşımdayım ve gerek iş gerekse özel hayatımda olsun birçok sıkıntı ile karşılaştım. Tabii stres üstüne stres birçok semptom ile karşılaştım.

Diş sıkma olayı bende de var. Gündüzleri yapıyorum. Gece uykudayken diş gıcırtma olayı yok. Son 1 senedir var. Hatta bir dişim kırıldı bu yüzden.

Bir kere diş gıcırdatması ya da diş sıkması stresten ortaya çıkan bir şey ve bu durum kulaklarda işitme kaybına sebep olabiliyor. Kulak çınlaması olmadan özellikle stres + yorgunluk olduğu zaman benimde dönem dönem kendimce değerlendirebildiğim kadarıyla %30 - %40'a kadar işitme kaybım oluyor tek taraflı ya da çift taraflı. Bu konuda MR mu çektirmedim, odyometrik testlere mi girmedim? Hatrı sayılır bir para harcadım. Ancak hiçbir şey yok. Stres kaynaklı. Çalışma arkadaşlarımdan birinde de var bu sorun. Ciddi strese girdiği zaman %80 - 90 oranında duymuyor bir kulağı. Aynı şekilde tüm testlerden geçti fakat onun da fizyolojik hiçbir sıkıntısı yok.

Stres derken tabii bu konuyu geniş kapsamlı değerlendirmek gerekiyor. Psikologların ya da psikiyatristlerin dediği "strestedir" lafı geçmişte de yaşanmış kısa ya da uzun dönemli stres süreçlerinin üstüste birikmesi sonucunda oluşan şeyler. Şu anda yaşadığını ben sanırım 8 - 10 gün önce 3 gün boyunca yaşadım (uzun dönemli yaşadığım zamanlarda oldu, aylarca diyebilirim). Çözümü aslında basit. Öncelikle en başta bu konuyu kafandan at. Fizyolojik sorun yoksa bu durum tamamen geçici.

Bunun dışında benim bildiğim tek bir sorun var. O da kulak siniri üzerinde çıkan iyi huylu bir tümör yüzünden oluyor (akustik nörinom). Ancak o kulak çınlamasıyla başlamakta. Tümör büyüyüp sinire baskı uyguladıkça zaman içerisinde duymanda da azalma oluyor. Ancak bu durum zaman içerisinde gelişen ve çok sinsi ilerleyen bir durum. Öyle hemen 1 ayda işitme azlığım başladı diyerek anladım diyeceğin bir şey değil.

Kafam rahat etsin diyorsan MR çektir. Ondan da bir şey çıkmazsa psikolojik olduğuna kesin kanaat getirebilirsin. Yaşamın getirdiği streslerini de azaltmaya çalış. Ama tüm bunlardan önce dediğim gibi bu konuyu kesinlikle kafandan çıkart. Birkaç gün iyice uyu, güzelce uykunu al dinlen. İlla geçecek. Sistemin çalışma prensibi belli çünkü.

Hocam işitme testine sayısız kere girdim. Dediğiniz gibi ekipmanlar çok sağlam değil gibi ama sonuçların yanlış çıkması da biraz zor. Çünkü farklı frekanslarda ve şiddetlerde sürekli gönderiyorlar bir nevi sağlama yapmak gibi. Bence kafanıza biraz fazla takmış olabilirsiniz. Ağrı, ateş vb gibi eşlik eden şeyler olmaması da açıkçası psikolojik olma ihtimalini artırıyor. Gerçekten bir kulağınız az duyuyor olsa bile(ki sanmıyorum) inanın bana kulağınızın az duyması çok büyük bir problem değil (tabi ki profesyonel olarak dinleme gerektiren işlerle uğraşmıyorsanız) çünkü ben senelerdir tek kulakla yaşıyorum, sağ kulağım hiç duymuyor :) Bu arada gerçi olsaydı söylerdiniz ama çınlama falan var mı belki o duyduğunuz seslerin kalitesini etkiliyordur?
Bu arada özel hastaneyi kesinlikle önermem benim bir kulağıma mal oldu senelerce yanlış tedavi gördüğüm için. İyisiyle kötüsüyle devlet hastaneleri daha iyi hizmet olarak. Moralinizi bozmayın isterseniz bir doktora daha görünün.
Hocam sinyal seslerinde sağ kulağımla eşit olabilir fakat ben kendi konuştuğum sesi dahi sağ kulağımdan az duyuyorum. Karşıda ki kişinin de öyle. Kulaklığı taktığımda sağ kulaktan daha az ses almak moralimi bozuyor bir de müzik zevkimi baltalıyor. İnternetten biraz araştırdım fakat psikolojik olarak ruhla alakalı bir şey bulamadım. Yani şöyle söyleyeyim herhangi bir etkileyici olay yaşadıktan sonra kulağınızın sinirleri ve bunun gibi bir kaç şey daha vardı bunların bozulmasıyla oluyormuş. Yani ben yakın bir zamanda hiç böyle bir olay yaşamadım. Sanmıyorum öyle olduğunu ama pazartesi tekrardan başka bir doktora görüneceğim.
Hocam psikolojik demesinin sebebi, kulağın gönderdiği sinyallerin yine beyinde toplanması. Psikolojik sorunlar, yorgunluk, yoğun stres gibi şeyler sesin az geldiğini hissetmene sebep olabilir. Tamamen tahmini konuşuyorum çünkü bir zamanlar gözümde bir şey olmamasına rağmen gözümde çakmalar, perdelenmeler vs. yaşıyordum ve doktor "Gözlerin sapasağlam, yorgunluktan veya beyinde olan bir sorundan yaşanabilir. Nörolojiye görünseniz iyi olur." demişti.

Biraz düşünün, stres yaşatan şeyler var mı hayatınızda? Çok mu yoruluyorsunuz? Bunlara çözüm bulun, sorun devam ederse nörolojiye görünün.
Her günüm sinir stresle geçiyor hem de çok fazla. En ufak şeye sinirlenip kafama takabiliyorum. Yorgunluk derseniz hem ruh olarak hem de beden olarak cidden çok yoruluyorum. İşe gitsem de gitmesem de sürekli yorgun hissediyorum kendimi ama bir alakası var mı bilmiyorum.
Muhtemelen sağ kulaktaki duyma frekans aralıkları ile sağ kulaktaki frekans duyma aralıkları farklıdır.
Örnek vereyim sol kulaktan tiz sesleri daha iyi duyarken sağ kulak daha farklı koyu sesleri iyi duyma gibi. O tarz bir durum da olabilir.
Bilmiyorum hocam fakat işitme testlerinde sadece sinyal sesler gönderdiler. Sinyal seslerde kulağım aynı duyabilir hatta ilk teste sağ kulağım daha iyi çıkmıştı. Ne kadar doğrudur bilemem ama benim sorunum dış sesler. Kendi konuştuğumu sağdan daha az duyuyorum. Aynı şekilde kulaklığı takıyorum yine sağdan az duyuyorum. Dışarıda ki herhangi bir ses farketmez onu da az duyuyorum. Yani sinyal konusunda testler doğruyu gösterebilir fakat sorunum bu.
Bir doktor olarak söylüyorum, bence kulağınızda bir sorun yok. Testin 2 kere yanlış sonuç çıkarma ihtimali oldukça düşük. Yine de hâla bir sorun olduğunu düşünüyorsanız başka bir doktora gidebilirsiniz.
Hocam işitme testlerinde sadece sinyal sesler gönderiliyor kulağınıza siz daha iyi biliyorsunuzdur benden. O konuda kulaklarım eşit olabilir ama konuşma sesleri, dinlediğim müzik vb. gibi sesleri sağ kulağımdan az duyuyorum.
Bir kere diş gıcırdatması ya da diş sıkması stresten ortaya çıkan bir şey ve bu durum kulaklarda işitme kaybına sebep olabiliyor.
Hocam yorumunuz için teşekkürler. Diş gıcırdatma olayı yaklaşık 2 sene önce kadar annem söylüyordu geceleri gıcırdatıyorsun diye. Ondan sonra bir kere de ben farketmiştim şimdi de odamı değiştirince söyleyecek birisi yok. Yani hala devam ediyor mu bilemiyorum.
Kulak çınlaması olmadan özellikle stres + yorgunluk olduğu zaman benimde dönem dönem kendimce değerlendirebildiğim kadarıyla %30 - %40'a kadar işitme kaybım oluyor tek taraflı ya da çift taraflı. Bu konuda MR mu çektirmedim, odyometrik testlere mi girmedim? Hatrı sayılır bir para harcadım. Ancak hiçbir şey yok. Stres kaynaklı. Çalışma arkadaşlarımdan birinde de var bu sorun. Ciddi strese girdiği zaman %80 - 90 oranında duymuyor bir kulağı. Aynı şekilde tüm testlerden geçti fakat onun da fizyolojik hiçbir sıkıntısı yok.
Kulak çınlaması yok olmadı şimdiye kadar. Ama stres derseniz her günüm maalesef aşırı stresle geçiyor. Bu geçirdiğim son sene inanılmaz stresliydim önceki senelere bakacak olursam. 17 yaşındayım henüz ve 14 yaşından beri saçıma aklar düştü. Hatrı sayılacak kadar beyaz tel var saçımda. Bunun stresten kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü genetik olarak yakın kimse de yok.
Stres derken tabii bu konuyu geniş kapsamlı değerlendirmek gerekiyor. Psikologların ya da psikiyatristlerin dediği "strestedir" lafı geçmişte de yaşanmış kısa ya da uzun dönemli stres süreçlerinin üstüste birikmesi sonucunda oluşan şeyler. Şu anda yaşadığını ben sanırım 8 - 10 gün önce 3 gün boyunca yaşadım (uzun dönemli yaşadığım zamanlarda oldu, aylarca diyebilirim). Çözümü aslında basit. Öncelikle en başta bu konuyu kafandan at. Fizyolojik sorun yoksa bu durum tamamen geçici.
Fizyolojik sorunum olup olmadığını bilmiyorum maalesef. Bunu nereden öğrenilirim? Ayrıca 8-10 gün önce sizde mi sağ kulaktan az duyma sorununu yaşadınız?
Bunun dışında benim bildiğim tek bir sorun var. O da kulak siniri üzerinde çıkan iyi huylu bir tümör yüzünden oluyor (akustik nörinom). Ancak o kulak çınlamasıyla başlamakta. Tümör büyüyüp sinire baskı uyguladıkça zaman içerisinde duymanda da azalma oluyor. Ancak bu durum zaman içerisinde gelişen ve çok sinsi ilerleyen bir durum. Öyle hemen 1 ayda işitme azlığım başladı diyerek anladım diyeceğin bir şey değil.
İlk mesajımda dediğim gibi şimdiye kadar kulak çınlamasıyla karşılaşmadım. Yani akustik nörinom olma ihtimali de çok düşük şuanlık.
Kafam rahat etsin diyorsan MR çektir. Ondan da bir şey çıkmazsa psikolojik olduğuna kesin kanaat getirebilirsin. Yaşamın getirdiği streslerini de azaltmaya çalış. Ama tüm bunlardan önce dediğim gibi bu konuyu kesinlikle kafandan çıkart. Birkaç gün iyice uyu, güzelce uykunu al dinlen. İlla geçecek. Sistemin çalışma prensibi belli çünkü.
MR'ı deneyeceğim hocam. Pazartesi için tekrardan bir randevu alacağım başka doktora. Sizinle konuşmamız çok iyi oldu aslında. Doktora kendimi nasıl anlatabileceğim konusunda çok yardımcı olur bana. Gelişmeleri yazacağım Pazartesi günü tekrardan çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Aynı durum bende de var. Bence bu kulaklıklar, kulak sağlığımızı bozdu. Bende 1 yıldır bu şekilde.
Kulaklıklarla çok alakası olduğunu sanmıyorum. Yüksek sesle müzik dinlemiyorum kullansam bile ki zaten 5-6 aydır çok nadir kullanıyorum.

Geri
Yukarı