Sahıbınden param güvende ıle iade

Enss755

Hectopat
Param güvende ile kulaklık alacağım. Fakat bekledigim gibi çıkmazsa iade etmek istiyorum. İlk sorum karşı taraf iadeyi kabul etmek zorunda mı? Ikinci soru iade edince kulaklık parası ve param guvendenin kesmiş olduğu komisyon da geleceğim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Satıcı mı demek istediniz? Adam RTX 3090 alır onun yerine GT1030 koyar yollar hiç bir şekilde burada satıcı kendini koruyamıyor.
Bu dediğiniz zaten doğru. Ben "alıcıyı savunan bir sistem" ifadenize takıldım. Alıcı da aynı şekilde kendini koruyamıyor. Çünkü sistemde sorun var. Anlatayım.

Olay:
Ben GET ile ürün alırım, karşı taraf bana kulaklık kutusu içerisinde salatalık yollar.
Ürüne onay vermeyip geri gönderirim.
Karşı taraf geri gelen ürüne itiraz eder. Der ki "ben kulaklık gönderdim bana geri salatalık yollamış" Bu şekilde iki taraftan itiraz gelince sarı site alışverişi yapanın havuzdaki parasına bloke koyuyor. Hiçbir sorumluluk kabul etmiyor. Anlaşmazlığı kendimiz çözmemizi bekliyor.
Satıcı ise bu sırada malını tekrar mis gibi satıyor.
Ben de 6 ay dava sonucu bekliyorum blokeli paramla.
Ne oldu şimdi? Alıcı olarak nerem korundu benim? Kaldım hem parasız hem ürünsüz.

Son düzenleme:
Bu dediğiniz zaten doğru. Ben "alıcıyı savunan bir sistem" ifadenize takıldım. Alıcı da aynı şekilde kendini koruyamıyor. Çünkü sistemde sorun var. Anlatayım.

olay:
Ben GET ile ürün alırım, karşı taraf bana kulaklık kutusu içerisinde salatalık yollar.
Ürüne onay vermeyip geri gönderirim.
Karşı taraf geri gelen ürüne itiraz eder. Der ki "ben kulaklık gönderdim bana geri salatalık yollamış" bu şekilde iki taraftan itiraz gelince sarı site alışverişi yapanın havuzdaki parasına bloke koyuyor. Hiçbir sorumluluk kabul etmiyor. Anlaşmazlığı kendimiz çözmemizi bekliyor.
Satıcı ise bu sırada malını tekrar mis gibi satıyor.
Ben de 6 ay dava sonucu bekliyorum blokeli paramla.
Ne oldu şimdi? Alıcı olarak nerem korundu benim? Kaldım hem parasız hem ürünsüz.

Tamam, ancak adamın da bir karı olmadı hatta kargo parası zararına uğradı. Adam hiç para kazanmadı hatta kargo parasını kaybetti sırf sizin paranıza bloke koydurmak için? Bu yüzden böyle bir durumun yaşanması %1 gibi bir şey. Bir de benim bildiğim alıcı iade isteyince satıcıya bakılmaksızın direkt iade alınıyor. Yani iade onaylama gibi bir durum olduğunu sanmıyorum çünkü forumdan biri ekran kartı satarken bu GET (param güvende) yüzünden ekran kartı çok daha düşük bir ekran kartı ile değişmişti. Eğer iade onaylama gibi bir durum olsaydı en azından ekran kartı değişmezdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam, ancak adamın - da bir karı olmadı hatta kargo parası zararına uğradı. Adam hiç para kazanmadı hatta kargo parasını kaybetti sırf sizin paranıza bloke koydurmak için? Bu yüzden böyle bir durumun yaşanması %1 gibi bir şey. Bir de benim bildiğim alıcı iade isteyince satıcıya bakılmaksızın direkt iade alınıyor. Yani iade onaylama gibi bir durum olduğunu sanmıyorum çünkü forumdan biri ekran kartı satarken bu GET (param güvende) yüzünden ekran kartı çok daha düşük bir ekran kartı ile değişmişti. Eğer iade onaylama gibi bir durum olsaydı en azından ekran kartı değişmezdi.
Yanlış biliyorsunuz.
Öncelikle bu dediklerinizin hepsini biz de biliyoruz. Fakat önce bakış açınızdaki bir problemi düzeltmem gerekiyor. Adamın para kazanıp kazanmamasından veya bu durumun yaşanma ihtimallerinden bahsetmiyorum. Adamın niyetinden veya zekasından da bahsetmiyorum. İkinciye aynı şeyi yapıyorsunuz. Ben "Sistem alıcıyı koruyor, mağdur etmiyor" meselesini konuşmaya çalışıyorum. Sürekli konuyu farklı yerlere çekiyorsunuz. Evet yapabilir, olabilir, ama konu o değil anlayamıyorsunuz sanırım.

Yanlış bildiğiniz kısım ise:
Bir de benim bildiğim alıcı iade isteyince satıcıya bakılmaksızın direkt iade alınıyor. Yani iade onaylama gibi bir durum olduğunu sanmıyorum
Satıcı gelen ürüne itiraz edebiliyor. Sahibinden konuya kesinlikle el atmıyor. Ve alıcının parası anlaşmazlık çözülene kadar havuzda bloke kalıyor (bkz. dava süreci). Ve asıl konumuz olan "Sistemin Alıcıyı Koruyor Olduğu" iddianız işte burada sınıfta kalıyor. Sistem satıcıya kargoya verdiği ürünün ne olduğunu sormaksızın itirazı değerlendirip paraya bloke koyuyor. Alıcı ürünü iade edip parasını hemen alamıyor yani. Önce ürünün satıcıya geri ulaşması ve satıcının itiraz etmemesi gerekli.

Şimdi tartışmaya devam etmek için diyebilirsiniz ki; Eğer alıcı kargoyu açarken video çekseydi bunlar olmazdı, şöyle yapabilirdi, böyle yapabilirdi vs. Evet. Yapabilirdi. Fakat konumuz yine bu değil. Konumuz "GET sisteminin alıcıyı her türlü koruduğu" yanılgısını çözmek. Alıcıyı da pek tabii mağdur edebiliyor. Diyorsunuz ya hani "adam niye paranıza bloke koydurmak için uğraşsın kargo parası versin" diye. Bin türlü insan var, şaşarsınız. Ancak bunun bir önemi yok. Yine tekrarlıyorum, konumuz bu değil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı