Sahibinden Üzerinden Alışveriş Yapmak

Eyyüp İ.

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar, Harddisk almayı düşünüyorum şöyle bir ilan ile karşılaştım. Böyle ilanların gerçek olduğuna nasıl inanabiliriz, alışveriş yapmak güvenli midir sizce? Daha önce bu siteden alışveriş yapmadım.

Normalde 190-250 TL arasında değişiyor 1 TB Harddisk fiyatları, hem sıfır (sıfırdan ziyade kasaya takılıp kullanılmadan çıkartılmış) hem uygun fiyata, maddi sıkıntıdan dolayı satıldığı söyleniyor! Ben 4-5 ay önce sıfır Seagate Barracuda 1TB HDD'yi 180 TL civarında almıştım.

Seagate Barracuda 1TB
WD Caviar Blue 1TB

Elden de alabilirsiniz zaten sahibinden.com'da bu üründe sipariş özelliği görmedim, güven sıkıntısı varsa GET'li ürünlerde önce ürünü alıp kontrol edip sonra parasını verebilirsiniz bir nevi kapıda ödeme.

Elden de alabilirsiniz zaten sahibinden.com'da bu üründe sipariş özelliği görmedim, güven sıkıntısı varsa GET'li ürünlerde önce ürünü alıp kontrol edip sonra parasını verebilirsiniz bir nevi kapıda ödeme.
Malesef ilan İstanbul'dan verilmiş, ben Ankara'dayım elden alma imkanım yok. Bu GET olayı sipariş özelliklerinde mi oluyor, çok bilgim yok kusura bakmayın. Sipariş özelliği göremedim demişsiniz yani bu ilanda kapıda ödeme yok mu?

Malesef ilan İstanbul'dan verilmiş, ben Ankara'dayım elden alma imkanım yok. Bu GET olayı sipariş özelliklerinde mi oluyor, çok bilgim yok kusura bakmayın. Sipariş özelliği göremedim demişsiniz yani bu ilanda kapıda ödeme yok mu?
Satıcıdan get ilan açmadını isticeksiniz. Ödemeyi yapacaksınız ürün elinize ulaşacak. 1-2 gün test edeceksiniz. Herşey tamamda onaylıcaksınız. Para satıcıya aktarılacak. Sahibindendeki ilanların çoğu senin benim gibi insanların koyduğu ilanlar. Çoğu mağaza falan değil yani.

Satıcıdan get ilan açmadını isticeksiniz. Ödemeyi yapacaksınız ürün elinize ulaşacak. 1-2 gün test edeceksiniz. Herşey tamamda onaylıcaksınız. Para satıcıya aktarılacak. Sahibindendeki ilanların çoğu senin benim gibi insanların koyduğu ilanlar. Çoğu mağaza falan değil yani.
GET' in 60 tl ücreti var. Satıcı kabul etmez.

GET' in 60 tl ücreti var. Satıcı kabul etmez.
Öyle bir ücreti yok. Her ürün katagorisinde. Ürünün fiyatı belli bir oranda komisyona gidiyor. Bu oran ortalama %10. 60 lira get komisyonu için 600 liralık bir ürün olması lazım. 150 liralık bir hdd nin 15 tl komisyonu olur. Tabi dediğim gibi her ürün katagorisinin komisyon oranı farklı.

Anladım. Peki get ilanı açtırma talebimi reddederse bu satıcının iyi niyetli olmadığı anlamına gelir mi? Ve bir de diyelim ki aldığım ürün sıkıntılı çıktı, tekrar gönderenin adresine kargolarken kargo ücreti alıcıya ait olur değil mi? Benim beklemede olan paramdan kesinti olur mu?

Anladım. Peki get ilanı açtırma talebimi reddederse bu satıcının iyi niyetli olmadığı anlamına gelir mi? Ve bir de diyelim ki aldığım ürün sıkıntılı çıktı, tekrar gönderenin adresine kargolarken kargo ücreti alıcıya ait olur değil mi? Benim beklemede olan paramdan kesinti olur mu?
Parandan kesinti olmaz. Tekrar gönderirken ki kargo ücretini senin ödemen daha doğru olur. Ürün sana gelirken satıcının ödemesi daha doğru olur. Tabi bunu aranızda konuşabilirsiniz artık nasıl anlaşırsanız. Getli ilan koymassa kimse ona güvenip para yollamak zorunda değil. Satıcı çok başkasını bulursunuz.

Parandan kesinti olmaz. Tekrar gönderirken ki kargo ücretini senin ödemen daha doğru olur. Ürün sana gelirken satıcının ödemesi daha doğru olur. Tabi bunu aranızda konuşabilirsiniz artık nasıl anlaşırsanız. Getli ilan koymassa kimse ona güvenip para yollamak zorunda değil. Satıcı çok başkasını bulursunuz.
Anladım çok teşekkür ediyorum bilgiler için. [emoji4]

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı