Sahibinden'de dolandırıldım

Sahibinden gibi sitelerde ödeme direkt olarak satıcıya mı yapılıyormuş ben bilmiyordum. Sahibinden aracılık yapmıyor mu normalde senin paran önce sahibindene aktarılmalı sen sipariş eline geçince onaylarsın ve onlar okeyse o parayı satıcıya aktarırlar diye biliyordum. Demek öyle değilmiş.

3 gün beklemen acemilik olmuş. Sahibinden'in get sistemi yüzünden yüzlerce kişi mağdur oluyor. 2.el ürünün doğasına ters bu tarz alışveriş. Karakola gidip şikayet etseniz bile peşine düşeceklerini sanmıyorum ifadenizi alıp bir kağıda çıktı alıp evinize yollarlar.

Düzenleme: arkadaş parayı direkt satıcıya atmış, açıklamaya neden gönderdiğini yazmadıysa işi iki kat zor.

Sahibinden gibi sitelerde ödeme direkt olarak satıcıya mı yapılıyormuş ben bilmiyordum. Sahibinden aracılık yapmıyor mu normalde senin paran önce sahibindene aktarılmalı sen sipariş eline geçince onaylarsın ve onlar okeyse o parayı satıcıya aktarırlar diye biliyordum. Demek öyle değilmiş.
Hocam param güvende aracılığıyla yapılmıyorsa direkt IBAN'a atıp kargolatıyorsun ki bu da çok riskli, karşı taraftaki ne kadar güvenilir her zaman tartışılır. Param güvende uygulamasında parayı ilk ödediğinde direkt olarak satıcıya gitmiyor, ürün sana ulaşıp sen ürünün hatasız ve eksiksiz olduğunu onaylayana kadar para satıcıye gitmiyor.

Hocam sizin dediğiniz Trendyol gibi uygulamalarda oluyor bildiğim kadarıyla sahibinden gibi siteler sadece ilan koymak için büyük ihtimalle arkadaşa satıcı özel mesajla ödeme bilgilerini yollamıştır.

Arkadaşlar merhaba. Bu yaz yeni bilgisayar toplamak için işe başlamıştım ve kasamı topladıktan sonra monitör almak için Sahibinden'e yöneldim ve 1750 TL'ye bir monitör gördüm adamla iletişime geçtim. Adam bilgisayarcı olduğunu ve Esenyurt'ta olduğunu söyledi. Fiyat uygunluğundan direkt aldım ve adama dekont attım. Fakat 3 gün geçmesine rağmen bir gelişme yoktu bende adama yazdım. Saat 9 da yazdım şu an saat 1 ve hiçbir geri dönüş yok. 4 kere aramama rağmen hiçbir cevap yok. İlana gidip baktığımda "yayında olmayan ilanlar kişisel verilerin gizliliği nedeniyle görüntülenmemektedir." yazıyordu. Adama mesaj attığım zaman "bilgilendirme geçersiz alıcı kontrol edip tekrar deneyin" yazıyordu yani adam hesabını kapatmıştı. Şu an ne yapmalıyım polise mi başvurmalıyım yoksa farklı yollara mı yönelmeliyim?
Cevaplarınızı bekleyeceğim.
Sıfır olarak aldığım GTX 1070 Ti ikinci el çıktı bu konuya bakabilirsiniz. Muhtemelen aynı satıcı. Benim de satın almayı düşündüğüm fakat araştırıp vazgeçtiğim olmuştu. Gördüklerime göre, Technopat ve birkaç forumda falan hesaplar satın alıp/hesaplar açıp mağazasını önermeye ve güvenli olduğuna inandırmaya çalışıyor. Bu hesap sarı sitedeki 4. veya 5. hesapları falan.

Hocam artık kimseye güvenipte para gönderilmez önceden sizin hatanız olmuş. Geçmiş olsun

Sitenin kendi hizmetine 50-100 lira vermeyip dolandırılınca bilmiyorum, mantıklı bir açıklama bulamıyorum. Adamlar kanunlardaki açıkları kullanıyor. Biliyorlar kimsenin peşine düşmeyeceklerini. Adamlar bangır bangır reklamlarını yapıyor, ilan aralarında dahi param güvende diye reklamları var. Buna rağmen kullanmamak garip geliyor.

Hocam polise gitmiyorsunuz, savcılığa suç duyurusunda bulunuyorsunuz. İfadenizi tekrar tekrar yazın ve hiçbir detayı atlamayın. Bildiğiniz telefon numarası, IBAN, isim-soyisim detayları vermeyi unutmayın. Tek dolandırılan siz değilsiniz en kısa sürede paranızı alırsınız. Aynı gün içinde olsa bankadan iptal talebi gönderebilirdiniz ama maalesef birkaç gün olmuş mecburen hukuki sürece bırakmak zorundasınız ama baştan dediğim gibi kesinlikle polise gitmiyorsunuz direkt savcılık.

Yeni konular

Geri
Yukarı