Sahibinden'den ikinci el telefon almak güvenilir mi?

duzzstar

Centipat
Daha fazla  
Bir satıcıdan iPhone 12 alacağım fakat kararsız kaldım sizce onun yerine sıfır iPhone 11 mi almalıyım?

Dosya Ekleri

• IMG_20231002_112245.jpg
    IMG_20231002_112245.jpg
    78,8 KB · Görüntüleme: 108
Satıcısına bağlı, sıfır üründe de ayıp olabilir ikinci elde de. İkinci el için çare deneyip emin olup almak. Her zaman denemek de yeterli olmayabiliyor. İçinizde şüphe kalacaksa sıfır almak sizin için daha uygun olacaktır ama iPhone 11 öneriyorum gibi düşünmeyiniz.

Ben uzaktan bilmediğim kişiden görmediğim ikinci ele mesafeli bakarım. Letgo gibi platformlar bana daha uygun geliyor. Ürünü görür, inceler alırım.

Test edip almak lazım. Ayrıca konu açacaktım bende görenler bana yanıt verirse çok sevinirim. Bende 2. el bir telefon alacağım ama sahibinden Param Güvende ile alacağım zaman 350 TL hizmet bedeli çıkıyor telefon şehir dışında. Adama para yollayıp kargoyu beklemekte çok güvenilir değil. Adamdan ne gibi bir güvence açısından belge vesaire istemeliyim?

Sahibinden'de ürün alırken Param Güvende kullanmayın en çok dolandırma oradan oluyor. Ürünü görerek alın. Ürünü alırken Ayarlar - Genel - Hakkında - Model numarası kısımlarından telefon değişime uğramış mı vs bakın. (Kodların anlamları;
  • M – Yeni bir cihaz, genellikle yeni satın alınan cihazlar.
  • F – Yenilenmiş bir cihaz, yenilenme sürecinden geçirilmiş bir cihaz.
  • N – Değişim cihazı, servis talebiyle yenilenmiş bir cihaz.
  • P – Satın alma aşamasında, talep üzerine isim vb. işlenmiş kişiselleştirilmiş cihaz.
Size sunulan garanti belgesini / ürün faturasını da bir Apple mağazasından doğru-geçerli olup olmadığını da kontrol ettirin. Evrakta sahtecilik çok fazla yaşanıyor biliyorsunuz.

Ayrıca;
iPhone 11 değil 12/13 öneriyorum çünkü önümüzdeki yıldan itibaren 11'ler güncellemeden düşmeye başlayacak. Bu yıl X serisi güncelleme almadı. Önümüzdeki yıl XR serisi güncelleme almaz ve diğer yıla 11 piyasadan alınmaya başlanır.

Sahibinden'de ürün alırken Param Güvende kullanmayın en çok dolandırma oradan oluyor. Ürünü görerek alın. Ürünü alırken Ayarlar - Genel - Hakkında - Model numarası kısımlarından telefon değişime uğramış mı vs bakın. (Kodların anlamları;
  • M – Yeni bir cihaz, genellikle yeni satın alınan cihazlar.
  • F – Yenilenmiş bir cihaz, yenilenme sürecinden geçirilmiş bir cihaz.
  • N – Değişim cihazı, servis talebiyle yenilenmiş bir cihaz.
  • P – Satın alma aşamasında, talep üzerine isim vb. işlenmiş kişiselleştirilmiş cihaz.
Size sunulan garanti belgesini / ürün faturasını da bir Apple mağazasından doğru-geçerli olup olmadığını da kontrol ettirin. Evrakta sahtecilik çok fazla yaşanıyor biliyorsunuz.

Ayrıca;
iPhone 11 değil 12/13 öneriyorum çünkü önümüzdeki yıldan itibaren 11'ler güncellemeden düşmeye başlayacak. Bu yıl X serisi güncelleme almadı. Önümüzdeki yıl XR serisi güncelleme almaz ve diğer yıla 11 piyasadan alınmaya başlanır.
Hocam Param Güvende satın alacak kişinin yararına bir özellik değil mi ben mi yanlış biliyorum. Nasıl dolandırma oluyor? Satın alan kişinin parası direkt satıcıya gitmiyor, sahibinden’de bekliyor. Satın alan kişi ürünü aldığını ve bir sorun olmadığını onaylayınca para satıcıya geçiyor. Yani satın alan kişi açısından dolandırılma ihtimali çok daha az oluyor.

Bence fotoğraftan anlaşıldığı kadarıyla telefon iyi duruyor, Param Güven’de de iyi bir avantaj, satın alın ürünü kontrol edin eğer beğenmezseniz veya sıkıntısı varsa para iadesi isteyip geri gönderirsiniz.

Param Güvende ile alacağım zaman 350 TL hizmet bedeli çıkıyor telefon şehir dışında.
Ben hizmet bedelini karşılayıp alıyorum. Karşı taraftan indirim isteyebilirsiniz. Alacağınız belge ne olursa olsun orijinalini size ulaştırmadığı sürece çok güvenli değil. e-İmzalı değilse.

Geri
Yukarı