Şahıs şirketi nasıl kurulur?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
18 yaşımdayım. Amazon'da e-ticaret yapmak için şahıs şirketi kurmak istiyorum. Tahmini maliyeti ne kadar olur? Sırasıyla ne yapmalıyım?

18 yaşımdayım. Amazon'da e-ticaret yapmak için şahıs şirketi kurmak istiyorum. Tahmini maliyeti ne kadar olur? Sırasıyla ne yapmalıyım?

Bir muhasebeci bulman gerekli veya mukellef.co gibi sitelere bakman gerekli. Masraflara ve adımlara gelecek olursak 300 lira civarı kurma masrafı oluyor. Amazon'un istediği birkaç evrak olacaktır imza beyannamesi gibi bunlar da ek masraf olur. Muhasebeciyle görüşüp tam fiyat alman daha mantıklı

Benim bildiğim kadarıyla şahıs şirketi normal anonim ve limitede göre daha kolay kuruluyor. Yine prosedürleri var. Kesinlikle başlangıçta bir muhasebeci ile anlaşmanız ve konuşmanız gerek bu konuları. (Her ay belli oranlarda Fatura kesip vergini ödüyorsun)
Not: Fiyat bilmiyorum.

Her ay muhasebe, imza beyannemesi ücreti vereceksin para kazanmasan dâhi.
Kazandığının %18'i KDV, 25-35 arası gelir vergisi vereceksin.

1-2 sene önce YouTube tarafı böyle yürüyormuş, belki vergi oranlarında değişiklikler yaşanmış olabilir.

Şahıs şirketi kurmak e-Devlet'ten bile yapılabilecek bir işmiş fakat emin olmadığım için yanlış yapmak istemiyorum. Nasıl muhasebeci bulabilirim?

Merhaba,

Hali hazırda yurtdışına yazılım işi yapıyorum ve şahış şirketi şart (vergi kaçırmıyorsanız tabi). Muhasebesi maliyeti 700 ₺ civarı, yerine göre daha yüksek daha düşük olabilir.

Siz hiç gelir göstermeseniz bile bana söylenen aylık 83 ₺ civarı bir maliyet oluyor, muhasebeci ücretine ek.

Kurulumda biraz mailyet var, noterden evraklar, vergi levhası, kaşe vs. gibi ücretleri muhasebeci size kalem kalem yazıp gösteriyor.

Şahıs şirketi kurmak e-Devlet'ten bile yapılabilecek bir işmiş fakat emin olmadığım için yanlış yapmak istemiyorum. Nasıl muhasebeci bulabilirim?
Bulunduğun mahallede, ilçede, ilde vs. illa ki bir serbest muhasebeci vardır. Tanıdık olursa çok daha iyi olur.

Birkaç bilgi daha vereyim. Muhasebeciyi dışarıdan veya tanıdıklarına sorarak bulabilirsin birçok kişi vardır. Tek bir kişiyle görüşme birkaç kişiye sor kafana yatanla devam et. Vergi konusuna gelecek olursak eğer 29 yaş altıysan ve ilk defa şahıs şirketi kuruyorsan 3 yıl boyunca 75.000 TL altında kazandığında gelir vergisi ödemezsin.

Birkaç bilgi daha vereyim. Muhasebeciyi dışarıdan veya tanıdıklarına sorarak bulabilirsin birçok kişi vardır. Tek bir kişiyle görüşme birkaç kişiye sor kafana yatanla devam et. Vergi konusuna gelecek olursak eğer 29 yaş altıysan ve ilk defa şahıs şirketi kuruyorsan 3 yıl boyunca 75.000 TL altında kazandığında gelir vergisi ödemezsin.

Şirketi kursam ve öyle bir kenarda dursa yine cebimden para çıkar mı?

Geri
Yukarı