Sahte bir linke tıklamakla bilgisayara veya telefona virüs bulaşır mı?

Eğer tıkladığın anda bir .exe uzantılı bir dosya iniyorsa o trojan adını verdiğmiz bir virüstür ve bilgisayarına uzaktan erişimi sağlar. Fakat sahte bir linkte dediğim olmuyorsa IP adresin alınır en fazla.

Bulaşır, Java ile neler neler yapılıyor, adamlar efsane script kodluyor.
Haklısın bir dönem kamera açma kodları vs vardı bu yüzden varsayılan olarak javascript kapalı olarak geliyor tarayıcılar. Çoğu durumda Chrome gibi kaliteliler çözdü bu durumu ama Maxthon gibiler hala belirsiz.

Sadece link tıklayarak konum bulabiliyorlar. Linux'da Shelphish tool ile kullandığınız Servis sağlayıcısını falan görebiliyorlar.

Sizin linkinizde virüs var mı o belli değil, ama sadece linklere tıklayarak virüs bulaştırma gibi bir olay eskiden mevcuttu. Tarayıcıların buglarını kullanarak genellikle bunu yapıyorlar. O yüzden anti virüs ile taratmanızda fayda var. Malware yüklemeden virüs bulaşamaz fakat gizli bir şekilde indirmiş olabilir.
Tarattım hiç bir şey çıkmadı
Günümüz tarayıcılarında bu olasılık çok düşüktür. Yapabilecekleri eğer çok uzman kişiler ve koskoca siyasilerle uğraşmak yerine size dadanmış kişilerse her şey olabilir ama muhtemelen değiller, o yüzden phishing dediğimiz dolandırıcılık sitelerindendir. Genellikle size takip çerezi atarlar ve girdiğiniz siteleri takip ederler (bir not: Facebook, Twitter gibi siteler de bunu atar.) ve sizden bir form doldurmanız rica edilir. Bu form sizin bilgilerinizi ele geçirmek için kullanılır (instagram mavi tik scripti gibi) ardından hesaplarınız soyulur. Diğer ihtimal ise form sonunda size bir müjde verirler ve xxx uygulamayı kurmanız istenir. Tabii ki xxx keylogger-trojan-rat gibi bir zararlıdır ve sizin bilgilerinizi ele geçirmek için kurmanız/çalıştırmanız istenir. Eğer bir dosya inmediyse ya da bilgilerinizi bir yere yazmadıysanız çerez temizliği yapsanız yeterli olacaktır.
Ben kaspersky ve eset ile derinlemesine tarama yaptım. Bu yeterli midir?

Yeni konular

Geri
Yukarı