Sahte bir linke tıklamakla bilgisayara veya telefona virüs bulaşır mı?

Mertsfgh

Hectopat
Daha fazla  
Sorum şu, herkese bir yerden gelen "Adidas bedava gömlek ve ayakkabı dağıtıyor" mesajı. Bugün bana da geldi, ben de bir anlık dikkatsizlikle tıkladım, sonra hemen çıktım. Virüs bulaşmış mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorum şu, herkese bir yerden gelen "Adidas bedava gömlek ve ayakkabı dağıtıyor" mesajı. Bugün bana da geldi, ben de bir anlık dikkatsizlikle tıkladım, sonra hemen çıktım. Virüs bulaşmış mıdır?
Sanmıyorum. Bir dosya indirmediyse tabi.

Sizin linkinizde virüs var mı o belli değil, ama sadece linklere tıklayarak virüs bulaştırma gibi bir olay eskiden mevcuttu. Tarayıcıların buglarını kullanarak genellikle bunu yapıyorlar. O yüzden anti virüs ile taratmanızda fayda var. Malware yüklemeden virüs bulaşamaz fakat gizli bir şekilde indirmiş olabilir.

İyi bir tarayıcı kullanıyorsanız virüslü bir siteye girmenizi engeller. Fakat sitede güvenlik açığı varsa tarayıcı bunu fark edemez http hatasını gördüyseniz sıkıntı olabilir ama görmediysen bişey olmaz.

annem bana atmış ben de dalgınlıkla tıkladım :D sonra çıkıp anne bunlar dolandırıcı dedim :D.Umarım virüs vs gelmemiştir ne diyeyim.

Bulaşır, Java ile neler neler yapılıyor, adamlar efsane script kodluyor.

Günümüz tarayıcılarında bu olasılık çok düşüktür. Yapabilecekleri eğer çok uzman kişiler ve koskoca siyasilerle uğraşmak yerine size dadanmış kişilerse her şey olabilir ama muhtemelen değiller, o yüzden phishing dediğimiz dolandırıcılık sitelerindendir. Genellikle size takip çerezi atarlar ve girdiğiniz siteleri takip ederler (bir not: Facebook, Twitter gibi siteler de bunu atar.) ve sizden bir form doldurmanız rica edilir. Bu form sizin bilgilerinizi ele geçirmek için kullanılır (instagram mavi tik scripti gibi) ardından hesaplarınız soyulur. Diğer ihtimal ise form sonunda size bir müjde verirler ve xxx uygulamayı kurmanız istenir. Tabii ki xxx keylogger-trojan-rat gibi bir zararlıdır ve sizin bilgilerinizi ele geçirmek için kurmanız/çalıştırmanız istenir. Eğer bir dosya inmediyse ya da bilgilerinizi bir yere yazmadıysanız çerez temizliği yapsanız yeterli olacaktır.

Geri
Yukarı