Çözüldü Şalter Atması Sonucu Boşta Daha Fazla Elektrik Tüketen Ekran Kartı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ma'at

Gigapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
8
Yer
LTFH
Merhaba, Zotac Gaming RTX 2060 ekran kartı kullanıyorum ve normalde boşta TDP'nin %10 civarı kadar elektrik kullanıyordu. Bugün elektrik akımı fazla geldi sanırım ve şalter attı ama kendiliğinden geri elektrik geldi. Sonra tekrar aynı olay oldu ve prizi çektim. Ondan da sonra bilgisayarı açtığımda boşta ekran kartının TDP'nin %24'ü kadar (sabit bir şekilde) elektrik harcadığını fark ettim. Bunun sebebi ve çözümü ne olabilir?

Not: TDP değeri 160W.
  • Ekran Kartı: Zotac Gaming GeForce RTX 2060
  • Anakart: Gigabyte B450M S2H
  • PSU: Sharkoon SHP650 V2
Yazmayı unutmuşum da normalde 300MHz değerlerinde çalışıyordu ekran kartı fakat şu an 1365MHz değerinde çalışıyor. Aynı şekilde VRAM hızı da 405MHz yerine 7001MHz olarak çalışıyor. Bir de buna bağlı olarak sıcaklık normale göre yaklaşık 9 derece daha fazla.

Son düzenleme:
Çözüm
UnderVolt yapabilirsin, güç kaynağı testi yapar mısın?
Maalesef ekran kartı voltaj ayarlarını değiştirme gibi bir şansım yok, sanırsam bendeki model desteklemiyor. Onun dışında güç kaynağı testi nasıl yapılıyor? Oyun oynarken sıkıntı çıkartmadı öyle test ettim. 😀
Sorunu bir nebze çözdüm sanırım. Önce 445.78 Hotfix Driver'ı yükledim ondan sonra da BIOS reset yaptım. İkisini de bir umut ile çözülür mantığı ile yaptım. Ama yine de bazen program açarken veya bilgisayar ilk açıldığında %24'e sabitleniyor sonra düzeliyor.

1585438905045.png

En başı bilgisayarı açtıktan sonra MSI Afterburner'ın açıldığı zaman ve şu düz çizgi şeklinde olanlar %24 veya %25 TDP.

Ama hâlâ neden böyle elektriksel bir sıkıntıdan hemen sonra böyle bir sorun oluştuğunu anlayamadım.

Düzenleme: Şalter ile alakası yokmuş. NVIDIA Denetim Masası üzerindeki güç tüketimi modunu "Maksimum performansı tercih et" olarak ayarlamışım. Onun üzerine bu olaylar gelişince şalter atmasına bağladım olayı ama o sebeple değilmiş.
1614358855969.png
UnderVolt yapabilirsin, güç kaynağı testi yapar mısın?
Maalesef ekran kartı voltaj ayarlarını değiştirme gibi bir şansım yok, sanırsam bendeki model desteklemiyor. Onun dışında güç kaynağı testi nasıl yapılıyor? Oyun oynarken sıkıntı çıkartmadı öyle test ettim. 😀
Sorunu bir nebze çözdüm sanırım. Önce 445.78 Hotfix Driver'ı yükledim ondan sonra da BIOS reset yaptım. İkisini de bir umut ile çözülür mantığı ile yaptım. Ama yine de bazen program açarken veya bilgisayar ilk açıldığında %24'e sabitleniyor sonra düzeliyor.

1585438905045.png

En başı bilgisayarı açtıktan sonra MSI Afterburner'ın açıldığı zaman ve şu düz çizgi şeklinde olanlar %24 veya %25 TDP.

Ama hâlâ neden böyle elektriksel bir sıkıntıdan hemen sonra böyle bir sorun oluştuğunu anlayamadım.

Düzenleme: Şalter ile alakası yokmuş. NVIDIA Denetim Masası üzerindeki güç tüketimi modunu "Maksimum performansı tercih et" olarak ayarlamışım. Onun üzerine bu olaylar gelişince şalter atmasına bağladım olayı ama o sebeple değilmiş.
1614358855969.png

Son düzenleme:
Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı