Samsung 1 TB MZVL21T0HCLR-00B00 M.2 SSD yazma hızı düşük

PrometheusR

Femtopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 1 TB mzVL21T0HCLR-00B0
Samsung 1 TB MZVL21T0HCLR-00B00 M.2 SSD model M.2 SSD yazma hızım çok düşük. Nasıl düzeltebilirim? Firmware son sürüm.

Adsız.png

Hocam neden düşük olduğunu düşünüyorsunuz? Bu değerler bana gayet normal geldi. 1000 MB/s'ye dahi düşebilir. Bu kadar endişeye gerek yok. Bunlar sadece sentetik testler. Gerçek hayatta diskler zaten bu hızlara bakarak kıyaslanamaz.

Hocam neden düşük olduğunu düşünüyorsunuz? Bu değerler bana gayet normal geldi. 1000 MB/s'ye dahi düşebilir. Bu kadar endişeye gerek yok. Bunlar sadece sentetik testler. Gerçek hayatta diskler zaten bu hızlara bakarak kıyaslanamaz.

Eskiden 6000 MB okuma 37000 yazmaya çıkıyordu intenettede SSD testleri öyle ve şu an PC bazen açılırken başta açılılta BIOS'un SSD görmediği oluyor bariz bir problem var ve garantisi 3 ay kaldı.

Eskiden 6000 MB okuma 37000 yazmaya çıkıyordu intenettede SSD testleri öyle ve şu an PC bazen açılırken başta açılılta BIOS'un SSD görmediği oluyor bariz bir problem var ve garantisi 3 ay kaldı.
Ben benzer isimde bir PCIe 3.0 modelle karıştırmışım. PCIe 4.0 için gerçekten düşük hızlar. Başka bir diskten sistemi açarak secure erase ile diski hızlandırabilirsiniz.

OEM bir laptop diski olduğunu tahmin ediyorum. Bunun için laptopumu garantiye göndermezdim. Benchmark skorları da bu değerlere yakın. Ama eskiden hızlıysa secure erase ile o hızlara kavuşması gerekir.

Edit: Ayrıca M.2 disklerde SLC Cache denen bir durum mevcut. Bu cache dolunca diskin yazma hızları düşüyor. Bana o yüzden bu hızlar normal de geliyor. Zaten bu kadar yüksek rakamlar arasındaki farklar sadece sentetik testlerde ve sunucularda gözlemlenebilir. Ben olsam kurcalamayıp kullanırdım.

Ben benzer isimde bir PCI-e 3.0 modelle karıştırmışım. PCI-e 4.0 için gerçekten düşük hızlar. Başka bir diskten sistemi açarak Secure Erase ile diski hızlandırabilirsiniz.

OEM bir laptop diski olduğunu tahmin ediyorum. Bunun için laptopumu garantiye göndermezdim. Benchmark skorları da bu değerlere yakın. Ama eskiden hızlıysa Secure Erase ile o hızlara kavuşması gerekir.

Edit: Ayrıca M.2 disklerde SLC cache denen bir durum mevcut. Bu cache dolunca diskin yazma hızları düşüyor. Bana o yüzden bu hızlar normal de geliyor. Zaten bu kadar yüksek rakamlar arasındaki farklar sadece sentetik testlerde ve sunucularda gözlemlenebilir. Ben olsam kurcalamayıp kullanırdım.

Dediğim gibi bazen BIOS'da SSD görmüyor hem daha geçen hafta bu skorları alıyordum 3700 MB yazma 6000 MB okuma falan 4 kata yakın fark var arada 2500 TL'lik bir SSD bu bozulduysa garanti bitmeden değiştirmek isterim. Söyledin işlemeri nasıl yapcağım ile ilgili fikrimde yok

Geri
Yukarı