Samsung 1TB 970 Evo hangi girişe takılmalı?

Boran Ulusoy

Hectopat
Merhabalar. Başlıkta gördüğünüz gibi Samsung 1TB 970 Evo NVMe M.2 SSD'ye sahibim. Anakartım ise ROG STRIX B550-F GAMING Wi-Fi modeli.

Bu anakart üzerinde 2 adet M.2 giriş yuvası bulunmakta. Sizce alt tarafa mı, yoksa üst tarafa mı takmalıyım? Bu soruyu sormadaki amacım sanki alt tarafa takarsam ekran kartının sıcaklığından SSD'nin olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğini bilmediğim için.

Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. Sevgiler, saygılar...

Anakartın fotoğrafı ek:
RFC-rog-strix-b550-f-gaming-wifi-2.jpg

Alt tarafa takarsanız daha az ısınacağından daha sağlıklı olacaktır.

Merhabalar. Başlıkta gördüğünüz gibi Samsung 1TB 970 Evo NVMe M.2 SSD'ye sahibim. Anakartım ise ROG STRIX B550-F GAMING Wi-Fi modeli.

Bu anakart üzerinde 2 adet M.2 giriş yuvası bulunmakta. Sizce alt tarafa mı, yoksa üst tarafa mı takmalıyım? Bu soruyu sormadaki amacım sanki alt tarafa takarsam ekran kartının sıcaklığından SSD'nin olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğini bilmediğim için.

Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. Sevgiler, saygılar...

Anakartın fotoğrafı ek:Eki Görüntüle 767107

Farkındayım ama üst taraf daha hızlı olduğu için dedim. Eğer sıcaklığı fazla olursa aşağıya alırsın demek istedim.

Anakartımın üst tarafındaki M.2 yuvasında PCI-e 4.0 desteği mevcut. Fakat benim kullandığım SSD'de bulunmamakta. Bu yüzden hız farkı yaratacağını pek düşünmüyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bir fark yaratmaz. Alta takın gitsin daha uzun ömürlü olur.

Anakartımın üst tarafındaki M.2 yuvasında pcle 4.0 desteği mevcut. Fakat benim kullandığım SSD'de bulunmamakta. Bu yüzden hız farkı yaratacağını pek düşünmüyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Elinizdeki SSD ile alt veya üst port arasında fark olmayacaktır. İkisi de PCI-e 3.0 destekliyor. Bilmeniz gereken şey alt M.2 slotunu kullandığınızda SATA 5 ve 6 slotu kullanım dışı olacaktır.

Bilgi için teşekkür ederim. Sistemimde sadece 1 adet M.2 SSD kullanacağım. Benim için bir soruna yol açmayacaktır.

Geri
Yukarı