Çözüldü Samsung 970 EVO performans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Türker Tomruk

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Aşağıdaki sistemi kullanıyorum. Samsung 970 EVO'yu driverı sitesinden güncelleştirmiş bir şekilde sistemde kullanıyorum. Bilgisayar açılışı ve diğer kullanımlarda ürün gayet hızlı memnunum. Sosyalde bir arkadaş bu M.2 Ssd'nin incelemesini yapmış. Burada benim değerlerimin karşılaştırınca düşük olduğunu fark ettim. İster istemez bu durum kafama takıldı. Sanırım olay taktığım PCIe slotu ile alakalı. Anakartta PCI slotları aşağıdaki gibi. Anladığım kadarıyla SSD'yi PCIe 2.0 x4 slotu yerine PCIe 3.0 x4 slotuna takarsam okuma ve yazmada tam performans alabileceğim. Fakat bu sefer diğer PCIe slotuna takılan ekran kartında performans düşüşü olacak. Bu aradaki okuma farkı değerleri oyunlarda vs. yüksek performans kaybı yaşatır mı ? Yoksa sadece kopyalama yapıştırmada mı bu performans farkı öne çıkar ? Bu durumu nasıl aşabilirim ? Öte yandan aklıma şu da geldi; anakartın sitesinde dual nvme m.2 SSD teknolojisini desteklediğini yazıyor. İleride aynı model bir SSD daha alıp bu şekilde performansı düzeltebilir miyim ? Atladığım yahut yanlış aktardığım bir durum varsa düzeltirseniz sevinirim. Teşekkürler.

GPU: Gigabyte GTX 1070 G1 Gaming 3 Fan, CPU: Ryzen 5 2600X, Depo: Samsung 970 EVO NVM.e SSD 250 GB, Seagate 7200 RPM 2 TB HDD, MB: Gigabyte Aorus Ultra Gaming, RAM: Corsair Vengeance Pro RGB 16GB (2x8GB) 3200MHZ, PSU: Evga 750W G3 Supernova 80+ Gold Tam Modüler, Kasa: Phanteks P350X, Cooler: Corsair H115i Pro, Mouse: Razer Deathadder Chroma,Monitör: Viewsonic VX2458-C MHD, Kulaklık: HyperX Cloud Core.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    103,2 KB · Görüntüleme: 139
  • 3.jpg
    3.jpg
    197,8 KB · Görüntüleme: 120
  • 4.png
    4.png
    18,4 KB · Görüntüleme: 112
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PCI Gen 2 yazıyor. Muhtemelen onunla alakalı. Anakartın sitesinde Gen 3 yazıyor. Diğer port onu destekliyor attığınız görsele göre.
Yaklaşık bir aydır Samsung Evo 970 kullanıyorum. Daha önceden 860 Evo vardı arada hız farklı oldu. Ha ama çok büyük bir fark yok. Büyük dosya akatarımlarında bu hız farkı daha belirgin oluyor. Sizin sorunuza gelecek olursak ekran kartıyla o slotun ne ilgisi olduğunu şahsen anlamadım. Ben de ekran kartına yakın slotu kullanıyorum ama herhangi bir fark olmadı.

Bu Nvme lerdeki olayı tam anlayamadım herkes çok farklı değerler alıyor :D Benimde IOPS yazma değerlerim baya düşük mesela ama diğerleri normal başkalarına göre yüksek

Evet dediğiniz gibi sonradan çözdüm. PCIe 2 x4 slotuna takmışım parçayı, şimdi ekran kartının altındaki PCIe 3 x4 slotuna takınca okuma ve yazmadaki değerler 2 kata yakın arttı. Teşekkür ederim.
Ayrıca BIOS sekmesinde, genellikle 'Onboard Devices' kısmında, M.2 portunun hızını belirdeğimiz bir sekme olur. Genelde de Auto'da dır.

Ben bunu en yüksek değere, X4'e ayarlamıştım.

Artı -1 Eksi
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı