Samsung 850 EVO 1TB vs 870 QVO 1TB

grkmylmaz

Hectopat
Merhabalar, 2020 Macbook Air M1 ve usb kutu ile Samsung 860 EVO 250 GB kullanmaktayım. Müzik yazılımları kullanıyorum, ses arşivlerini ve bazı pluginleri hariciden çalıştırıyorum. Hız konusunda bir problem yaşamadım. Sürekli taşıdığım ve sakar olduğum için de ssd tercih etmek zorundayım :D Alan yetmemeye başladığı için 1TB ssd baktım ve ikinci el bu iki modeli bulabildim. QVO dosya depolama için kullanılır diyenler olmuş fakat ben bu diski az önce bahsettiğim gibi üzerinden OS veya oyun değil de dosya, plugin çalıştırma gibi yarı aktif bir biçimde kullanmak istiyorum. Bu durumda 850 EVO ve 870 QVO arasından hangisini tercih etmeliyim? Böyle bir kullanımda hangisi daha uzun ömürlü olur? Bilgisi olan aydınlatabilirse sevinirim. İyi forumlar

Son düzenleme:
İki SSD'ye de ne kadar yazma yapılmış bilmek gerek, satıcılardan CrystalDiskInfo ekran görüntüsü isteyin.
İki modeli de sıfır gibi değerlendirecek olursak 870 QVO derim. Sık sık yüksek boyutlu dosya transferi yapacak olursanız üzebilir ama sizi.

İkisi arasında tavsiyede bulunamam fakat 870 QVO 1TB modelini Windows 11 yüklü şekilde ana diskim olarak kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım. Depolama olarak kullanılması önerilse de günlük kullanımda, oyunlarda vs. performans olarak bir sorun olmadı şu ana kadar. Belki fikir verebilir.

İki SSD'ye de ne kadar yazma yapılmış bilmek gerek, satıcılardan CrystalDiskInfo ekran görüntüsü isteyin.
İki modeli de sıfır gibi değerlendirecek olursak 870 QVO derim. Sık sık yüksek boyutlu dosya transferi yapacak olursanız üzebilir ama sizi.
teşekkürler hocam 870 için sağlık 100 yazmış ama ikisinde de cevap bekliyorum

İkisi arasında tavsiyede bulunamam fakat 870 QVO 1TB modelini Windows 11 yüklü şekilde ana diskim olarak kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım. Depolama olarak kullanılması önerilse de günlük kullanımda, oyunlarda vs. performans olarak bir sorun olmadı şu ana kadar. Belki fikir verebilir.

Anladım hocam bu esnada şöyle bir yorumla karşılaştım bir konuda.

Merhaba, konuya biraz geç dahil oldum ama ben de sorun yaşamaya başlayınca araştırma yaparken bu konuya denk geldim. QVO kesinlikle pişmanlıkmış. 512gb EVO 860 kullanırken hiç yaşamadığım takılma kasma gibi sorunları QVO 870 1TB disk kullanırken neden yaşadığımı dosya kopyalama sırasında yaşadığım hız sorununa rastlayınca anladım. Aşağıda başka hiç bir yazılımla değil (-ki diğer yazılımlarda aynı) Samsung Magician yazılımı ile yapılan test sonuçlarının görselleri var. 1. resim bilgisayarı ilk açtıktan 2 dk. sonra yaptığım test iken 2. resim 9 Gb bir imaj dosyasını diskin kendi içinde bir yerden başka bir yere kopyaladıktan sonra olan test sonucu. 3. resim ise bu kopyalama işlemi sırasında süre gelen grafiktir. Bir Samsung Evo diskte 450 mb ile başlayan grafiğin geldiği son durumu gördüğüme inanamıyorum. İzlediği inceleme videosunda yaklaşık 40 Gb ve üzeri tek dosya kopyalamada bu yavaşlama oluyor diyor. Ama malesef uygulamada öyle değil. Sonrasında da aynı yavaşlık devam ediyor.
Dip not: 2. bir bilgisayarda aynı diskten bir tane daha kullanıyorum. O bilgisayar 1 günden fazla açıktı. onda da test yaptım yazma hızı benim bilgisayarımda olduğun gibi 80 mb de kalıyor.
Sonuç: Kesinlikle Evo 860... QVO disklerin yanına bile yaklaşmayın.
Evo 860 2 TB diskim geldi. bu disk ile 9gb olan dosyayı yaptığım aynı disk içinde başka bir yere kopyalama sonucu ektedir. Karar sizin.
Neden 500 MB hızlarda değil demeyin sakın. iki farklı disk arasında kopyalama değil. aynı diskten okurken aynı anda yazıyor da. Hız Sata3 portu için mükemmel bence.

Siz hız konusunda problem yaşamamışsınız, @hakan yaeger da büyük dosyalar konusunda uyarmış yukarıda. Eğer zahmet olmazsa siz de 10gb civarı bir dosya ile bu şekilde bir test yapabilir misiniz rica etsem? @canother

Son düzenleme:
Hocam merhaba. Sayenizde ben de diskin sorunlu taraflarını öğreneceğim sanırım. Günlük kullanımda bir sıkıntı çıkarmasa da testler özellik listesindeki hızların çok daha altında.

Alıntı yaptığınız mesajdaki gibi testin birini 5gb bir dosyayı aktardıktan sonra. Birini de bilgisayar açıldıktan hemen sonra yaptım. İkisinin sonucu da aynı oranda kötü çıktı.

Dosya Ekleri

• 0.png
    0.png
    21,2 KB · Görüntüleme: 33
  • 1.png
    1.png
    20,9 KB · Görüntüleme: 32
Maalesef, QVO disklerin kötü yanı da bu. Uzun soluklu dosya aktarımlarından sonra yazma hızının 500 MB/s gibi hızlara çıkmasını sağlayan TurboWrite önbelleği dolup yazma hızı ciddi oranda düşüyor. EVO modellerinde 300 MB/s gibi hızlara düşüyordu ama QVO'da 90 MB/s gibi çok daha düşük hızlara düşüyor.

Buna yapılabilecek bir şey yok, SSD'nin bir süre sonra otomatik olarak önbelleğini boşaltması lazım.

Hocam merhaba. Sayenizde ben de diskin sorunlu taraflarını öğreneceğim sanırım. Günlük kullanımda bir sıkıntı çıkarmasa da testler özellik listesindeki hızların çok daha altında.

Alıntı yaptığınız mesajdaki gibi testin birini 5gb bir dosyayı aktardıktan sonra. Birini de bilgisayar açıldıktan hemen sonra yaptım. İkisinin sonucu da aynı oranda kötü çıktı.
Hmm demek bu şekilde. Aslında sürekli böyle dosyalar aktarılmayacaksa çok da problem yok ama bi düşündürdü yine de, teşekkür ederim uğraşınız için
Maalesef, QVO disklerin kötü yanı da bu. Uzun soluklu dosya aktarımlarından sonra yazma hızının 500 MB/s gibi hızlara çıkmasını sağlayan TurboWrite önbelleği dolup yazma hızı ciddi oranda düşüyor. EVO modellerinde 300 MB/s gibi hızlara düşüyordu ama QVO'da 90 MB/s gibi çok daha düşük hızlara düşüyor.

Buna yapılabilecek bir şey yok, SSD'nin bir süre sonra otomatik olarak önbelleğini boşaltması lazım.
satılmış zaten 870 az önce mesaj geldi ama acele etmiyorum bu yüzden qvo ları biraz daha düşünmem lazım. 850 evo da nasıl bi dezavantaj mevcut peki başta neden 870 qvo yu önermiştiniz?

Anladım hocam sağ olun. Peki Samsung denk gelmezse onun dışında hangi markaya güven olur bu konuda alternatif öneriniz var mıdır?
Crucial MX500, SanDisk Ultra 3D, WD Blue 3D, Kingston KC600, Seagate Barracuda 120 gibi modeller de gayet güzeldir. Bütçeniz nedir, sıfır model baktınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı