Samsung 850 Evo 250 GB 3 Senelik Kullanim Raporu

Random.Person

Kilopat
Makaleler
1
SSD olarak Samsung tercih ettigim icin mutluyum. Kasim 2017 tarihinde kullanmaya basladigim SSD'nin saglik durumu;

UntitledQ.jpg

Performans durumu(Ilk test RAPID off, ikincisi RAPID on);

Untitled.jpg

240'lık SSD alacak kadar param vardı. Sırf kaliteli olsun diye Samsung alayım dedim. 850 Evo vardı N11'de. 120GB'lık versiyon. Aldım. Çin kutusu ile geldi. CD yoktu. Sadece uyduruk bir bir laptop montaj kağıdı vardı. İlk SSD'mdi heyecanla kasaya monte ettim.

Windows 10 attım. Performansı HDD'e göre tabiki çok iyiydi.
Samsung'un yazılımı SSD'yi desteklemiyordu. Samsung'la iletişime geçtim. Linkteki sürümü deneyin dedi eğer olmazsa yetkili servise götürün dedi. İndirdim denedim yine aynı şey. Tabi içinde Windows 10 kurulu ve kendime göre olan özelleştirmeleri dibine kadar yapmıştım. İnsanın tekrar format atası da gelmiyor. (Sıcaklık göstergesinin sabit 45C göstermesinden kıllanmıştım zaten. Normalde giriş seviyesi SSD'lerde bu durum geçerli olur. Ya da sahte.)

Geçenlerde aklıma esti bir araştırayım dedim tekrardan. Çok nadir sitelerde çıktı. Ve evet ürün Çin malı sahte bir Samsung 850 Evo idi. Hatta dandik bi' internet sitesinde "original vs fake" diye karşılaştırma bile yapmışlardı. Benimki ise bazı yerlerde fake bazı yerlerde orijinal gözüküyordu ama ağırlıklı olarak fake.

SSD-Z ile yazılım sürümüne bakıp Google'dan arattığımda da yine köşe Çin sitelerinde başka SSD'lere denk geldim. Aldıktan 3 ay sonra bunların farkına vardım. Satıcıya geri yazdığımda başka müşterilerinin böyle bir sorun yaşamadıklarını söyledi. Geri dönüş yapacaklarını söylediler ama bilin bakalım yaptılar mı? :D

Şuan bu SSD ile tekrar param olup yenisini alana kadar idare etmeye çalışacağım.
İlk aldığımda 450MB civarı okuma-yazma hızı çıkmıştı. Şuanda da kafasına göre takılıyor 300-450 arası değişiyor.

Bunu niye yazdım bilmiyorum 850 EVO başlığını görünce paylaşasım geldi. İsterseniz yeni konu açabilirim.

EDIT: 2TB okuma, 1,3TB yazma kaydı var. 860 saat çalışmış.

Ekran görüntüsü 2021-03-30 160420.png

Son düzenleme:
Çok eskiden Samsung 830 hediye gelmişti. Bir süre kullandıktan sonra arkadaşıma vermiştim. 840 EVO almıştım 830 yerine. O SSD aradan geçen 9-10 yılın ardından bile çalışıyor halen. Tabii performansı en son yerlerdeymiş. Açıkçası Samsung'un SSD'leri gerçekten uzun ömürlü ve kaliteli. Keşke bu kalitelerini müşteri hizmetlerine de yansıtabilselerdi diyorum. :)

Ondalık yapıp atın değerleri.
image_2021-03-30_162837.png

Gayet güzel değerler.
3 senede 40TB çok az değil mi?
Ben aldım, 1 hafta sonra 5TB+ veri yazdım 860 Evo modeline.

Geri
Yukarı