Samsung 850 EVO Düşük IOPS Değerleri

Sezer Güven

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, notebook'uma dün taktırmış olduğum Samsung 850 EVO markalı SSD'min iops değerlerinin oldukça düşük olduğunu fark ettim. Yaptığım araştırmalar sonucunda Intel RST hizmetini yükledim ama bir faydası olmadı. HD Tune Programı ile okuma testinden sonra yazma testi yapmak isterken yazma işleminin kapalı olduğu uyarısını aldım. Sizce bu değerleri yükseltmek adına neler yapabilirim? Son olarakta kurulu işletim sistemini bu disk üzerine aktardım. Temiz bir format ile performansta çok büyük oynamalar olur mu? Şimdiden teşekkürler aşağıda SSD ile alakalı farklı programlar aracılığıyla yaptığım testleri görebilirsiniz.

Sistem Özellikleri;

• Windows 8.1
• 12 GB DDR3 RAM
• Intel Core i5 5200u
• 80c2 Anakart

Screenshot_1.png
Screenshot_6.png
Screenshot_2.png
Screenshot_3.png
Screenshot_4.png
Screenshot_5.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı SSD' den 2 adet aldım birini laptopuma birini masaüstüne taktım. Laptopda olan daha düşük performanslar çalışıyor muhtemelen laptoplardaki SATA kontrolcüyle alakalı bir durum bu performansın düşük olması.

Aynı SSD' den 2 adet aldım birini laptopuma birini masaüstüne taktım. Laptopda olan daha düşük performanslar çalışıyor muhtemelen laptoplardaki SATA kontrolcüyle alakalı bir durum bu performansın düşük olması.
Ya aslında şuan performans açısından bir sıkıntı gözükmüyor ama yukarıdaki değerlerin normal aşağıdakilerin özelliklede yazma değerinin düşük olması biraz garip kaçıyor belki bana çok bir etkisi olmayacak ama insanoğlu işte ille orayı da yüksek görecek. :)

Benimde aynı başka programlarda tam alıyorum değerleri ama Magacian çoğu zaman düşük gösteriyor değerleri.

Yanlış bilmiyorsam sisteminizin raminin de aldığınız değerler üzerinde etkisi bulunmakta. Ancak sisteminiz de yazdığınız üzere kötü bir sistem değil ve yazdığınız 4 değerden tek sıkıntı olan random write gibi gözükmekte. Diğer 3'ünde çok göze batan bir sıkıntı göremedim. Farklı testler yaptığınız zaman siz de göreceksiniz ki değerler bir miktar oynamakta. Örneğin Sequential değerleri 20-30 mb/s civarlarında değişebilmekte.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı