Samsung 850 EVO SSD'de TBW değeri

Babanzy

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler, yaklaşık bir hafta önce Samsung EVO 850 120 GB SSD satın aldım. Performansından da oldukça memnunum. Aldığım gün Win. 8.1 kurdum. Akabinde Samsung magician yazılımını kurdum. Bir haftalık kullanımda TBW değeri 0.20 TB oldu. Çok sık veri de yazmıyorum. Sadece 5-6 kere benchmark testi yapmışımdım. Bu sabah değer 0,19 TB idi. Az evvel 0.20 TB düzeyine çıktı. Her gün böyle bir iki artıyor. Garantide de 5 yıl ya da 75 TB yazıyor. Açıkçası bu durum beni endişelendiriyor. Sizce normal mi. Bir de rapid mode da kullanıyorum.

İşletim sistemi açık olduğu sürece disk üzerinde işlem yapar. Boşta duruyor, o zaman bir işlem yapmıyor demek değildir. Artması normal. Rapid mode çok ta gerekli bir uygulama değil. SSD'in kendi hızı yeterlidir. Sanal hızlandırma sadece benchmark'larda sizi tatmin eder. Ani elektrik kesintilerinde de veri kaybına yol açabilir.

Surekli bencmark testi yapmaniz diskin yazma omrunu kisaltir. Cunku yazma testi yapabilmesi icin veri yazmasi gerek. Bosuna test edip durmayin. 8 yil once konuyu acmissiniz diski hala kullaniyor musunuz? Kullaniyorsaniz kac TBW'ye ulastiniz?

Geri
Yukarı