Samsung 860 EVO 1 TB Magician değerleri normal mi?

körbiginar

Kilopat
Makaleler
14
Yer
Dreamland
Daha fazla  
Sorum yukarıda. Daha önce aynı konu diye ceza vermiştiniz. Hayır konu aynı değil. Bir önceki 500GB iken bu 1TB ve değerleri farklı. Lütfen biraz anlayış gösterin.
Soruya geçelim. Kendime artık oyunları SSD'ye daha rahat kurabilmek için indirimden 500TL'ye 860 EVO 1TB aldım. Ve okuma-yazma testi yaptığımda da sonuçlar bu şekilde çıktı. IOPS değerleri biraz düşük sanırsam ama okuma-yazma için vaat edilen değerleri alıyorum gibi duruyor. Sizce nasıl?

ssd değerleri.png

Her bilgisayarın açılış süresi farklı olabiliyor. BIOS ekranı ile alakalı aslında. O BIOS ekranından ötürü geç açılabiliyor bazı cihazlar. Bazı cihazlarda BIOS şıp diye akıp giderken bazılarında bekletiyor.

Süre beni rahatsız etmiyor. Sadece daha önce sürenin yüksek olmasının SSD için kötüye işaret olduğunu duymuştum ve başıma da gelmişti. O günden beri süreye takmış bulunmaktayım. Ama sanırım laptop olmasının ve başlangıçta: Klavye, mouse, soğutucu gibi etmenleri de sisteme tanıttırmasının bunda bir etkisi var.

Değerlerde bir sıkıntı yok. IOPS biraz düşük, varsa Firmware güncelleyin. Samsung 860 EVO'da IOPS değeri düşük olan çok kişi var, bunlar normal denebilir. Onun haricinde 1 TB 860 EVO'yu 500 TL'ye nereden aldınız? Akakçe'de en düşük 995 TL olduğu yazıyor, üst tarafı da gizlemişsiniz. Bana 500 GB gibi geldi ama neyse :d

Değerlerde bir sıkıntı yok. IOPS biraz düşük, varsa Firmware güncelleyin. Samsung 860 EVO'da IOPS değeri düşük olan çok kişi var, bunlar normal denebilir. Onun haricinde 1 TB 860 EVO'yu 500 TL'ye nereden aldınız? Akakçe'de en düşük 995 TL olduğu yazıyor, üst tarafı da gizlemişsiniz. Bana 500 GB gibi geldi ama neyse :d.

Hocam atayım hemen tam olarak. Sanırım babamın çok alışveriş ettiği bir yerden vermişler. Ama temiz. Faturalı.

Ek Açıklama 2021-01-23 232836.png

Açılış süresi değişik faktörlere bağlı. O süreden kıyaslama yapmak yanıltır. Benim NVMe SSD (Corsair MP510, saniyede 3 GB okuma hızı) ile açılış sürem/bios zamanı 7.8 saniye mesela.

HDD'ye gerek kalmamış o zaman hocam. Bir asır yeter o alan size. :D (!)

Babam hediye getirmişti :D çok mutlu olmuştum. Artık Rainbow'daki yükleme ekranları illallah ettirmişti bana. Artı olarak 1TB HDD de var yanında. Mis gibi. Bir de bunların da üstüne 128 GB'lık anakarta lehimli bir SSD var. 2 M.2 slotu vardı PC de. O da çok mutlu ediyor.

Babam hediye getirmişti :D çok mutlu olmuştum. Artık Rainbow'daki yükleme ekranları illallah ettirmişti bana. Artı olarak 1TB HDD de var yanında. Mis gibi. Bir de bunların da üstüne 128 GB'lık anakarta lehimli bir SSD var. 2 M.2 slotu vardı PC de. O da çok mutlu ediyor.
Mis gibi hocam dediğiniz gibi. Hayırlı olsun. Samsung SSD'ler uzun yıllar üzmez. Bir kere alırsın ve faturaya falan ihtiyacın olmaz.

Geri
Yukarı