Samsung 860 EVO düşük yazma hızı

Seyfi Kaymak

Hectopat
Daha fazla  
3 gün önce Samsung 860 EVO 500 GB SSD aldım. Dün laptopa montajını gerçekleştirdim. Windows'u ve gerekli programları kurduktan sonra Samsung Magician üzerinden test gerçekleştirdim. Okuma hızı 545, yazma hızı 308 çıktı. Bugün tekrar test ettiğimde okuma hızı 545, yazma hızı 498 çıktı. 2 test arasında bu kadar dalgalanma olması normal mi? IOPS değerlerinin nasıl olması gerektiğini bilmiyorum. Laptoptan çok ince bir cızırtı geliyor, SSD ses yapmaz biliyorum ama bu dalgalanmaya sebep olabilir mi? İade etmeli miyim?

1611830738463.png

3 gün önce Samsung 860 EVO 500 GB SSD aldım. Dün laptopa montajını gerçekleştirdim. Windows'u ve gerekli programları kurduktan sonra Samsung Magician üzerinden test gerçekleştirdim. Okuma hızı 545, yazma hızı 308 çıktı. Bugün tekrar test ettiğimde okuma hızı 545, yazma hızı 498 çıktı. 2 test arasında bu kadar dalgalanma olması normal mi? IOPS değerlerinin nasıl olması gerektiğini bilmiyorum. Laptoptan çok ince bir cızırtı geliyor, SSD ses yapmaz biliyorum ama bu dalgalanmaya sebep olabilir mi? İade etmeli miyim?

Eki Görüntüle 855948

SSD ses yapmaz konusu hala öğrenemediğimiz bir konu maalesef. SSD de HDD kadar olmasa da ses yapar. YouTube gibi mecralarda birçok SSD belleğinin cızırtı yaptığını kolaylıkla görebilirsiniz. Cızırtı SSD kaynaklıdır.

Ben de dün 860 EVO 500 GB montajı yaptım ve bugün test ettim. Tıpkı sizinki gibi okuma hızı vadedilen gibi ama yazma hızı ise 300 civarı çıktı. Sebebi ise Samsung'un kullandığı Turbo Write teknolojisi. Bu teknolojide ihtiyaç duyulmadığı durumlarda yazma hızını 300 seviyesinde tutuyor. Bu yüzden 300 civarı çıkması normal. IOPS değerleri ise 55k ya 47k çıktı yani sizinki gibi. Cızırtı konusunda ise evet bende de cızırtı var.

Gayet normal.

Ekran görüntüsü 2021-01-28 174807.png

Geri
Yukarı