Samsung 860 EVO vs Samsung 860 EVO M.2

meliha1907

Decapat
Asus K556UQ i7 bilgisayarım var. 2 tane sorum var. Sanırım SSD olmadığı için AutoCad gibi programlarda bilgisayar donuyor. SSD taktırmamı önerdiler. 2 SSD arasında kaldım.
Samsung 250 GB 860 EVO SATA 3.0 mı, yoksa Samsung 250 GB 860 EVO M.2 SATA mı? SATA 3.0 ve M.2 arasındaki fark nedir? 100 TL'ye değer mi performans açısından?
Bir de aldığımda bilgisayarcıya taktırıp Windows'u SSD'ye kurmam lazımmış. Yaklaşık kaç liraya halledebilirim bu işi acaba?

Samsung 250 GB 860 EVO SATA 3.0 mı, yoksa Samsung 250 GB 860 EVO M.2 SATA mı? SATA 3.0 ve M.2 arasındaki fark nedir? 100 TL'ye değer mi performans açısından?
Adı üzerinde, M.2 SATA da SATA III de SATA arabirimini kullanıyor. Performans açısından fark olmaz. Ancak eğer şuan kullanmış olduğunuz sabit diski halen kullanmak istiyorsanız ve boşta bir M.2 slotu varsa M.2 SSD alabilirsiniz.

Son düzenleme:
AutoCad'in donmasının nedeni SSD olmaması olmayabilir.

Sorunun yanıtına gelecek olursak, Bilgisayarınızda 2 adet depolama girişi var: Birincisi sata girişi, ikincisi M.2 girişi. M.2 sürümünüz de sata olduğu için aralarında performans farkı olmayacaktır.

Ancak sata girişinde şu an kullandığınız disk takılı. Onu çıkarıp sata SSD takmak yerine boşta olan M.2 yuvasına M.2 SSD takmanız, şu anda sata girişinde takılı olan diskinizi depolama olarak kullanmanıza olanak sağlar.

Aradaki fiyat farkına değecek bir tercih olduğunu düşünüyorum.

İkisi arasında pek bir fark yok. İkisi de SATA arabirimini kullanıyor, ikisinin de okuma-yazma hızları aynı... Sadece girişleri farklı. Kısacası, SATA M.2 için 100 ₺ farka değmez.

Anakartın M.2'yi destekliyorsa tabii ki M.2 almalısın. Windows'u SSD'ye taşıma ve SSD montajı ile ilgili internette bolca video ve makale var. Bilgisayarcıya para verme.
Bilgisayara zarar vermekten korkuyorum daha önce hiç böyle bi şey yapmadım. Bir de bilgisayarım yaklaşık 15 20 saniyede açılıyor. Windows yüklemem gerekmez mi o sürenin kısalması için?

Sorunun yanıtına gelecek olursak, Bilgisayarınızda 2 adet depolama girişi var: Birincisi sata girişi, ikincisi M.2 girişi. M.2 sürümünüz de sata olduğu için aralarında performans farkı olmayacaktır.

Ancak sata girişinde şu an kullandığınız disk takılı. Onu çıkarıp sata SSD takmak yerine boşta olan M.2 yuvasına M.2 SSD takmanız, şu anda sata girişinde takılı olan diskinizi depolama olarak kullanmanıza olanak sağlar.

Ben CD-ROM yerine takmayı planlıyordum aslında. CD-ROM yerine taktığımda ne farkı olur peki?
Adı üzerinde, M.2 SATA da SATA III de SATA arabirimini kullanıyor. Performans açısından fark olmaz. Ancak eğer şuan kullanmış olduğunuz sabit diski halen kullanmak istiyorsanız ve boşta bir M.2 slotu varsa M.2 SSD alabilirsiniz.
Peki boşta slot olup olmadığını nasıl anlayabilirim acaba?

Peki sizce windowsu ve diğer ağır mimari programlarımı ssdye mi kurmalıyım? Birkaç yerde windowsu ssdye kurmamam gerektiğini yazmışlardı da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı