Samsung 970 Evo NVME M.2 vs Samsung 860 Evo

ErsinK.

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar dizüstü bilgisayarıma SSD alacağım fakat Samsung 970 Evo 250GB NVME M.2 SSD modeli mi yoksa 860 Evo mu tercih etmeliyim? 250 GB kapasiteli alacağım. Arafaki fiyat farkına değer mi 970 Evo?

Eğer laptop'unuzda NVME M.2 SSD desteği varsa 970 EVO almanız sizin lehinize olacaktır. Ama yoksa standart SATA portundan kullanabileceğiniz 860 EVO'yu almanızı öneririm. Yani burda sizin laptop'unuzun bu portu destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz olacak.

Birinde bilgisayar 10 saniyede açılıyorsa diğerinde 5 saniyede açılıyor. Veri aktarım hızı da belli. Veri aktarımı kullanmayacaksanız ve bilgisayarınızda uygun yer varsa 860'ı tavsiye ederim. Mesela benim dizüstü bilgisayarımda m.2 portu boştaydı gittim 970 Evo aldım.

Bilgisayarı oyun amaçlı kullanıyorsanız kesinlikle 860 Evo. Eğer iş amaçlı kullanıp render filan yapıyorsanız 970 Evo daha mantıklı olucaktır. Aksi takdirde sırf iyi olanı olsun diye pahalı olanı alıp oyuna çift tıkladıktan sonraki açılış süresinde 2 saniye erken giriş yapacaksınız. Oyunda aldığın FPS değerlerinde hiçbir değişiklik olmayacak.

Bilgisayarı oyun amaçlı kullanıyorsanız kesinlikle 860 Evo. Eğer iş amaçlı kullanıp render filan yapıyorsanız 970 Evo daha mantıklı olucaktır. Aksi takdirde sırf iyi olanı olsun diye pahalı olanı alıp oyuna çift tıkladıktan sonraki açılış süresinde 2 saniye erken giriş yapacaksınız. Oyunda aldığın FPS değerlerinde hiçbir değişiklik olmayacak.

Kardeşim 5400 RPM üründen 970'e geçince günde 10-30 dakika fark ettiğine eminim. O 2sn dediklerinin 2 sn olmamasının da etkisi var tabii.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı hem oyun hem de bazı programlar için kullanıyorum. M2 girişi boş. 1TB lık HDD takılı. Monster Abra a5 v5.3 modeli.

Kardeşim 5400 RPM üründen 970'e geçince günde 10-30 dakika fark ettiğine eminim. O 2sn dediklerinin 2 sn olmamasının da etkisi var tabii.
Şimdi 5400 RPM üründen 970'e geçerse dediğin doğru. Benim burada verdiğim örnek 860 ile 970 arasında 2 sn fark olacağı. He tabii ki 2 saniyeden fazla oluyor. Lakin öyle iyi ki almışım dedirtecek bir fark olmuyor. Bu bahsettiğim sadece oyunlarda geçerli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Özel bir amaç için ihtiyacın yoksa 860 Evo yeterli bence de.
M2 girişin boş madem 860 Evo'nun M2 SATA olan modeli de alınabilir.

Belki gereksiz olacak ama incelerken İtopya'da XPG nin bu modeline denk geldim. Sizce performans olarak Samsung'lara göre nasıldır?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı