Samsung 860 Evo vs SanDisk Ultra 3D vs Kingston A2000 SSD

Bütçe
550
Öncelikle birisi SATA birisi NVMe. 870 EVO kendi sıkletinde başarılı bir SSD. NVMe'ler söz konusu olunca hız olarak daha aşağıda kalıyor. Ayrıca Kingston A2000'de de büyük boyutlarda DRAM belleği bulunuyor. Artık şuraya araştırıp yazın. NVMe geleceğin teknolojisi. NVMe almak varken SATA almak mantıksız. Konu sahibi animasyon yapacağım demiş ayrıca. Render alacağı bir işte neden gidip SATA'nın 600 Mb/s sınırlarında takılı kalsın?

O dediğini görmedim. Öyle ise A2000.

Evet onu bahsediyorum. İleride belki yeni arabirim çıkar bilemeyiz. Belki 5 yıla anakartlarda SATA girişi bile kalmayacak.
SATA'nın yerini SAS ve NVMe aldı hocam. SAS daha önce de bir yerde bahsetmiştim kendisi SATA'nın çok daha geliştirilmişi. Ama sadece sunucularda kullanılan bir birim. SAS'ın hızları da hemen hemen NVMe'ler ile yakın. Mesela Samsung PM1643a var SAS SSD'lere örnek verebileceğim. Kendisi 2100 MB/s okuma ve 2000 MB/s yazma hızlarına sahip 2.5 inç bir SSD. Aynı şekilde Seagate'in Nytro 3031 SAS SSD'si var. Yine 2.5 inç ve 2200 MB/s okuma ve 1550 MB/s yazma hızlarına sahip. Belki ileride ev kullanıcıları için de çıkar ve yararlanırız biz de. :)

İşte ben bu yüzden karar vermekte çok zorluk çekiyorum...
-Render olayım olmayacak , playblast denilen bir olay var videoyu okuyor ve dışarı aktarıyor.
-Dosya okuma hızı önemli rigli dosyayı referans alınca mayaya 10 saat yüklenmesini beklemek istemiyorum.
-Wow oynarken portaldan geçince saatlerce yüklenmesini beklemek istemiyorum.
-Anakartımla uyumlu olmasını isterim hiç M2 deneyiyim olmadı. Tak çalıştır mıdır?
-Şuanda Sata3 Adata Su800 560/550 ve 500GB Hdd 7200rpm ile kullanmaktayım. Alacağım M2 fark yaratsın isterim.

İşte ben bu yüzden karar vermekte çok zorluk çekiyorum...
-Render olayım olmayacak , playblast denilen bir olay var videoyu okuyor ve dışarı aktarıyor.
-Dosya okuma hızı önemli rigli dosyayı referans alınca mayaya 10 saat yüklenmesini beklemek istemiyorum.
-Wow oynarken portaldan geçince saatlerce yüklenmesini beklemek istemiyorum.
-Anakartımla uyumlu olmasını isterim hiç M2 deneyiyim olmadı. Tak çalıştır mıdır?
-Şuanda Sata3 Adata Su800 560/550 ve 500GB Hdd 7200rpm ile kullanmaktayım. Alacağım M2 fark yaratsın isterim.
Render olsun olmasın, m2 ssd sataların ilerisinde bir teknoloji. Bugün tam anlamıyla ihtiyaç duymazsınız belki ama 3 ay sonra ihtiyaç duyacağınız bir iş yapabilirsiniz. Kingston A2000 sata ssdye göre üç dört kat hız vaat ediyor.

Ben biraz araştırdım, sanırım kingstonın kendi sitesinde uyumlu olduğu yazıyor.

Geri
Yukarı