Samsung 870 EVO SSD Düşük değerler

Haruki Murakami

Decipat
Katılım
11 Ağustos 2020
Mesajlar
4.041
Makaleler
3
Çözümler
9
Yer
Muğla/Bodrum
KS
KS
akın60

akın60

Hectopat
Katılım
5 Ağustos 2016
Mesajlar
28
Yabancı forumlarda bunun eski CPU'dan da kaynaklanabileceğini söylemişler. 860k ile normal gibi gözüküyor. Yeni bir sistem ile deneme şansınız varsa deneyebilirsiniz.

Evet hocam CPU eski ve güçsüz sorun onda olabilir. Teşekkür ediyorum herkese.
Sanırım sorunu buldum sistemin AMD tabanlı olması. DH'de okuduğuma göre Samsung AMD desteğini kesmiş.
 
Son düzenleme:

PossibleTurco

Hectopat
Katılım
15 Eylül 2020
Mesajlar
5.663
Makaleler
24
Çözümler
23
Ryzen 5 1400 ile benim yazma hızım 375. Daha yeni taktım ve sıfır Windows kurulumu gerçekleştirdim...
TurboWrite önbelleği dolmuştur. Daha iyi anlamanız için alıntı yapayım bir mesajımdan;
SSD'ye yazma yapmışsınız hocam. Yani SLC önbelleğini doldurmuşsunuz. Bu yüzden de hızınız TLC'nin doğal hızlarına doğru bir düşüşe geçmiş. Bir sıkıntı yok. Önbellek boşalınca düzelecektir.

Bu SSD'ler SLC Caching ile 500 MB/s hızın üzerine çıkıyor. Bunun içinde belirli bir alan ayrılıyor NAND yongalarında. Bu alan dolunca hızda düşüyor normal olarak. TLC kendi başına yavaş bir NAND. Hızlanması için SLC gibi çalışması gerekiyor. Bunun içinde bir önbelleğe ihtiyacı var. 42 GB SLC önbelleği var 860 EVO 1 TB'da. 42 GB'ın birazını bile doldursan hızlar düşer. :)
Endişelenecek bir durum yok. TLC SSD'lerin hepsinde olan bir durum bu. SLC önbelleği dolarsa SSD artık TLC olduğunu anlayıp TLC hızlarına dönüyor. SLC NAND çok hızlı ama bir o kadar da pahalı. Bu yüzden SLC NAND yerine SLC Caching ile TLC'leri SLC gibi çalıştırıyor üreticiler. Bunun dezavantajı da hız düşmesi işte belli bir sınırdan sonra.
Umarım anlamışsınızdır. :) Bu bir sorun değil. TLC bellek normalde yavaş yazma hızlarına sahip bir bellek. Bu hızı artırmak için üretici SSD'de belirli bir alanı SLC Caching için ayırıyor. SLC en hızlı ama bir o kadar da en pahalı NAND türü. Bu yüzden o önbellek ile TLC bellekler SLC gibi çalıştırılıyor. Ve önbellek dolunca yazma hızı geri doğal hızlara dönüyor. TLC'nin doğal yazma hızı 300-400 MB/s arasıdır. :) Windows kurunca önbellek tükenebilir. Yazma işlemi yapılıyor sonuç olarak. Samsung Magician'dan TRIM işlemi yaparak önbelleği boşaltabilirsiniz belki. TRIM yapıp öyle bir hız testi yapın.
 

turkkomandosu

Centipat
Katılım
26 Aralık 2020
Mesajlar
2.366
Çözümler
7
TurboWrite önbelleği dolmuştur. Daha iyi anlamanız için alıntı yapayım bir mesajımdan;

Umarım anlamışsınızdır. :) Bu bir sorun değil. TLC bellek normalde yavaş yazma hızlarına sahip bir bellek. Bu hızı arttırmak için üretici SSD'de belirli bir alanı SLC Caching için ayırıyor. SLC en hızlı ama bir o kadar da en pahalı NAND türü. Bu yüzden o önbellek ile TLC bellekler SLC gibi çalıştırılıyor. Ve önbellek dolunca yazma hızı geri doğal hızlara dönüyor. TLC'nin doğal yazma hızı 300-400 MB/s arasıdır. :) Windows kurunca önbellek tükenebilir. Yazma işlemi yapılıyor sonuç olarak. Samsung Magician'dan TRIM işlemi yaparak önbelleği boşaltabilirsiniz belki. TRIM yapıp öyle bir hız testi yapın.

Hocam, 860 EVO ve 870 EVO'nun önbellek kapasitesi az diyorlar ne düşünüyorsunuz bunun hakkında? Alan kişilerin çoğunda yazma hızı düşüyor zaten. Olabilir bence.
 

Yeni konular

Yukarı