Samsung 960 EVO 250GB yazma hızında düşüş

Delta9

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba.
3, 4 yıllık bir Samsung 960 EVO 250GB M.2 SSD mevcut elimde. Bugün test yapmak istedim bir arkadaşımın denemesinin ardından. Okuma hızımız 2900 olsa bile yazma hızlarımız ikimizin de 350'lerde. Normalde yazma hızım geçen sene test ettiğimde 1400 civarı idi. Ufak araştırma sonucunda ne kadar doğru anladım bilmiyorum fakat slc önbelleği mi nedir kullandıkça doluyormuş ve 300 MB'de çalışmaya başlıyormuş. Sizden öğrenmek istediğim doğru mu anladım? Okuma hızım hala aynı 2900 ama yazma hızım inanılmaz düşük 350'lerde.
Okuduğum yazının Türkçe çevirisi de aşağıya koyuyorum.

Bununla birlikte, teknik özellikler sayfasına yakından bakın ve yazma performansının, tek seviyeli modda çalışan ve bir yazma tamponu görevi gören bir flash bellek bloğu olan slc yazma önbelleği tarafından etkinleştirildiğini fark edeceksiniz. Bu Samsung 960 EVO 250GB sürücü için 13GB ölçer.

Önbelleği tüketirseniz, performans önemli ölçüde düşer. Samsung, önbellek doldurulduktan sonra sürdürülebilir performansın sadece 300 MB / Sn'de geldiğini söylüyor yikes.

Yani kısacası M.2 SSD'lerde bir süre sonra yazma hızımız düşüyor mu? Kalıcı değil mi?
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, her M.2 SSD'de düşmüyor, Samsung'un kullandığı Intelligent TurboWrite teknolojisi yüzünden oluyor bu durum. Her M.2 SSD hep aynı hızları verecek diye bir durum yok tabii, kullanıldıkça performans düşüşleri yaşanabilir. SSD içinde biraz boş yer açmaya çalışın, (mümkünse en az 40-50 GB) ardından arkada hiçbir şey açık olmadığından emin olup testi tekrarlayın.

Samsung Magician:

Hayır, her M.2 SSD'de düşmüyor, Samsung'un kullandığı Intelligent TurboWrite teknolojisi yüzünden oluyor bu durum. Her M.2 SSD hep aynı hızları verecek diye bir durum yok tabii, kullanıldıkça performans düşüşleri yaşanabilir. SSD içinde biraz boş yer açmaya çalışın, (mümkünse en az 40-50 GB) ardından arkada hiçbir şey açık olmadığından emin olup testi tekrarlayın.

Samsung Magician:
SSD her zaman 60GB yer bırakıyorum bunun onunla alakası yok ya. Dün araştırayım dedim 1 2 sitede bu sohbeti gördüm. Doğru mu anladım sizlere danışmak istedim.
Okuma hızlarında eksilme olmuyormuş ama yazma hızı önbelleği doldurunca 300e düşüyormuş.
4 yıllık bir SSD imiş. Ömrü zaten bitiyordur evet ama dediğim gibi önbellek dolduğu için sabit yazma 300 alıyoruz 2 3 kişi. Okuma hızlarımızda problem yok.
Garip geldi bari 500 e sabitleselermiş SATA gibi kalsaydı önbellek ömrü bitince.

Yeni konular

Geri
Yukarı