Samsung SSD yazma hızında ciddi düşüş

Arda Demirkıran

Hectopat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Samsung mzvLQ512HALU-00000 512 GB M.2 NVMe SSD'ye sahibim. Laptopumu aldığımda ve şu anki değerleri bırakıyorum. Yazma hızında özellikle çok büyük bir düşüş var. Önerileriniz nelerdir?
Bu değerler laptopumu ilk aldığımdaki değerler. İçi çok az doluydu.

IMG-20201225-WA0033.jpeg

Bu değerleri hafta başında aldım. Ciddi bir yazma hızı düşüklüğü var. SSD'nin %95'i doluydu.

IMG-20210207-WA0008.jpeg

Şu an ise Samsung Magician ile ölçtüm ve şöyle değerler aldım. Fotoğraf çok parlaktı en iyisi yazayım. 60 GB bir boş alanım var.

Okuma: 2055 MB/s
Yazma: 388 MB/s

Virüs bulaşmış olabilir mi? Malwarebytes ve Kaspersky ile tarattım temiz çıktı. Zamanında 2 3 virüs uyarısı almıştım çünkü internetten sık dosya indiren birisiyim. Yanıtlarınızı bekliyorum.

Dostum test sonuçlarından çıkan IOPS değerlerini söyler misin? SSD hakkında araştırma yaptım ama TBW değerlerini bulamadım. Toplam kaç GB yazmışsın SSD ye? Birde %95 doluluk oranı çok ciddi bir rakam. Performans açısından önerilen SSD de belli bir miktar alanın hep boş kalmasıdır. Bu hem sağlık hemde performans için gereklidir. Ne kadar alanın boş kalması gerekiyordu tam hatırlamıyorum. Ama sende 60 GB boş yer varmış. Gayet yeterli. Öncellikle ASSSD Benchmark tan bir test yap. Testte IOPS değerlerini bana gönder. Yada herhangi bir uygulamadan test yapıp IOPS değerlerini gönder. Testten önce görev yöneticisinden diski kullanan uygulamalara bak ve hepsini kapat. Testi yaparken mümkünse diski işletim sistemi dışında bir uygulama kullanmasın. Baktın diski kullanan ve şüphelendiğin bir uygulama var. Onunda ekran fotoğrafını atabilirsen yardımcı olmaya çalışırız.

Disklerin yazma kapasitesi oluyor kapasiteyi aşmış mı kontrol ettiniz mi?

Dostum test sonuçlarından çıkan IOPS değerlerini söyler misin? SSD hakkında araştırma yaptım ama TBW değerlerini bulamadım. Toplam kaç GB yazmışsın SSD'ye? Bir de %95 doluluk oranı çok ciddi bir rakam. Performans açısından önerilen SSD de belli bir miktar alanın hep boş kalmasıdır. Bu hem sağlık hem de performans için gereklidir. Ne kadar alanın boş kalması gerekiyordu tam hatırlamıyorum. Ama sende 60 GB boş yer varmış. Gayet yeterli. Öncellikle asssd benchmarktan bir test yap. Testte IOPS değerlerini bana gönder. Ya da herhangi bir uygulamadan test yapıp IOPS değerlerini gönder. Testten önce görev yöneticisinden diski kullanan uygulamalara bak ve hepsini kapat. Testi yaparken mümkünse diski işletim sistemi dışında bir uygulama kullanmasın. Baktın diski kullanan ve şüphelendiğin bir uygulama var. Onunda ekran fotoğrafını atabilirsen yardımcı olmaya çalışırız.

Hocam hemen atıyorum.
Hocam şu an bir daha yaptım.
Okuma: 1979.
Yazma: 260.
IOPS okuma: 119384.
IOPS yazma: 70068.
Dün yaptığım teste göre IOPS okumada hiçbir fark yokken IOPS yazmada dün 58349 iken şimdi 70068 çıktı.
Diski kullanan uygulamalardan ise Samsung Magician dışında System kullanıyordu. System içine sızan bir virüs olabilir mi? System32 içindeki diski kullanan .exe'yi tarattım bir sonuç çıkmadı. Format önerirseniz yapabilirim hocam.

TurboWrite önbelleği dolmuş. Magician üzerinden TRIM ve performance optimization işlemi uygulayın. SSD'de biraz boş yer bırakın ayrıca.

Hocam SSD'im laptop SSD'si olduğu için sanırım desteklemiyor.

16131222682086566295669475750191.jpg

TRIM nasıl uygulayacağım?

Hocam hemen atıyorum.
Hocam şu an bir daha yaptım.
Okuma: 1979.
Yazma: 260.
IOPS okuma: 119384.
IOPS yazma: 70068.
Dün yaptığım teste göre IOPS okumada hiçbir fark yokken IOPS yazmada dün 58349 iken şimdi 70068 çıktı.
Diski kullanan uygulamalardan ise Samsung Magician dışında System kullanıyordu. System içine sızan bir virüs olabilir mi? System32 içindeki diski kullanan .exe'yi tarattım bir sonuç çıkmadı. Format önerirseniz yapabilirim hocam.

Hocam SSD'im laptop SSD'si olduğu için sanırım desteklemiyor.

Eki Görüntüle 875917

TRIM nasıl uygulayacağım?
Yazma değeri kaç sizde şuan 677 gb bende şuan sizinki nasıl ?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    161 KB · Görüntüleme: 42

Geri
Yukarı